Protivný sprostý holky (film)

26. října 2008 v 18:34 | jana majerská |  Filmy
Cady Heron měla určitě neobvyklé dětství. Její rodiče jsou zoology a spolu s nimi žila 15 let v africké džungli a naučila se tak všechny techniky přežití a ztotožnila se s tamějším stylem života. Po domácím vyučování mezi slony a gorilami se ale musí vypravit studovat na střední školu do velkoměsta, a tak si jistě dovedete představit, jaké budou následovat perné i humorné situace mladé "Afričanky" ve městě. Nicméně na škole se seznámí s dětmi Damianem a Janis. Brzy se ovšem setká také s třemi nafoukanými a zároveň velmi oblíbenými dívkami - Reginou, Gretchen a Karen - které Cady zasvětí do městského stylu života a jejich skupiny vůbec. Hlavní hrdinka se ale chce stýkat hlavně se svými prvními přáteli a neví pro koho se rozhodnout. Celá situace se vyhrotí ve chvíli, kdy Cady začne chodit s Aaronem Samuelsem, bývalým přítelem Reginy. Ta si to samozřejmě nenechá líbit a rozhodne se jako pravý samolibý teenager, že začne s Aaronem opět chodit. Když toto zjistí Cady, rozhodne se už s "nafrněnou" Reginou rázně skoncovat, a tak společně s Janis a Damianem vymyslí přímo ďábelský plán, jak se pomstít.

O filmu

Tina Feyová, autorka scénáře a jedna z představitelek filmu Protivný sprostý holky je současně jednou z vynikajících autorek pořadů Saturday Night Live, který si získal popularitu pro svůj vytříbený styl sarkastického humoru. Již dávno se zajímal o sociální podhoubí a fenomén složitých vztahů ve světě dívčího dospívání. Spojila se s Rosalindou Wisemanovou, která je spoluzakladatelkou programu "Empower" , což je nezisková organizace, která se zabývá potlačením agresivity ve světě dospívajících. Kniha Wisemanové Queen Bees and Wannabees zaujala Feyovou pohledem do světa dívek a popisem způsobu, jak fungují party a hierarchie v tomto mikrosvětě. Byla přesvědčena, že toto je materiál, který prostřednictvím humoru a zábavy může ovlivnit myšlení a chování dospívajících.

"Myslím, že děvčata jsou geniálně vynalézavé v tom, jak mohou škodit jedna druhé, aniž je to nějak nápadné," říká Feyová. "Co mě nejvíc zaujalo byly anekdoty, které vyprávěly dívky autorce, když shromažďovala materiál pro knihu. Rosalinda je brala velmi vážně, ale pokud jde o mé zkušenosti, jsou také velmi legrační. Myslím, že zmatek ve vzájemných vztazích dívek je založen jednak na přirozeném instinktu, ale současně jde o intriku a vypočítavost." Koproducentka Lorne Michaelsová (která je rovněž spolutvůrkyní pořadu Saturday Night Live) uvítala nápad Feyové, převést knihu do filmové podoby. "Je to velmi bohatý subjektivní materiál, který odpovídá současnosti. Feyová je v tom, co dělá, velmi fundovaná a věřila jsem, že je to opravdu povolaná autorka k napsání scénáře tohoto filmu."

Když se Feyová pustila do přepisu, zjistila, že to bude komplikovaná práce. Bylo totiž třeba převést fikci do reality. Použila jako výchozí bod osnovu a anekdoty z knihy Wisemanové, a přidala k tomu své vlastní zkušenosti ze střední školy a opatřila si další materiál z rozhovorů s dospívajícími dívkami. Podařilo se jí tak vytvořit velmi zábavný scénář, který vzbudil pozornost čtenářů, včetně režiséra Marka Waterse.

Ten právě vychutnával úspěch svého filmu Mezi námi děvčaty, který se stal hitem mezi komediemi loňského léta. Waters dokonce prohlásil, že tento scénář patří k nejlepším, jaké kdy četl.
"Byl vtipný zábavný a plný humoru a přitom nepostrádal rysy lidskosti s nimiž se člověk mohl ztotožnit," říká Waters. "Nebyl to průměrný snímek s osvědčeným schématem . Tina vytvořila živé charaktery, které vzbuzují zájem. Už když jsem scénář četl, věděl jsem, že ho chci natočit."
Spolu s režisérem se nyní filmaři pustili do hledání hlavní představitelky pro postavu Cady a volba padla jednoznačně na Lindsay Lohanovou, jednu z nejtalentovanějších hereček v současném Hollywoodu.
Po zkušenosti z filmu Mezi námi děvčaty byla také Lohanová nadšena, že roli získala, a to nejen kvůli režisérovi, s nímž se jí dobře pracovalo,ale protože se jí také velmi líbil scénář, plný humoru a zajímavých charakterů.

"Myslím, že Tina je úžasná v tom, jak dokázala pochopit, co mají dospívající dívky v hlavě," říká 17tiletá herečka, která debutovala v roce 1998 ve filmu Past na rodiče a v poslední době hrála pod Watersovým vedením právě ve filmu Mezi námi děvčaty.
"Scénář je velice realistický, velmi pravdivý v tom, jak představuje poměry na střední škole a rivalitu mezi studentkami."

Lohanová zdůrazňuje že všichni studenti - holky i kluci - musejí projít touto fází reality, než najdou sami sebe a prostředí školy jim v tom nemůže nijak pomoci. "V případě Cady, jde o to, že dívka je chycena mezi světem šprtů, tzv. Mathlete World, kdy být dobrým žákem je nutností a tzv. Plastic World, kde zase všechno závisí na tom, jestli patříš mezi oblíbence. Myslím, že každá dívka, která jde nebo půjde či už vyšla střední školu, s tím bude souhlasit. Každopádně je to i má zkušenost."

Waters souhlasí s názorem Lindsay Lohanové, pokud jde o obtížnou situaci hrdinky Cady, jejíž charakter podle jeho názoru představitelka velmi dobře vystihla.

"Když se Cady dostane mezi ostatní, nemá ze svého předchozího života, kdy byla zcela izolovaná od společnosti, vůbec žádné zkušenosti o tom, jaká pravidla platí v současném, každodenním světě," říká Waters. Je hozena "do vody" v Midwesternské střední škole a přetahují se o ní různé zájmové skupiny. Pro ni je to velice těžká životní situace a tak si uvědomuje nejtemnější stránky své osobnosti, o jejichž existenci dříve nevěděla."
Waters dodává, že Lohanová je pro tuto roli perfektní představitelkou, protože je to herečka s velmi silnou osobností. "Obecenstvo uvěří, že je schopna změnit se vlivem prostředí z nevinné dívky v někoho, kdo dovede nemilosrdně oplácet zlo a poté, co projde touto zkouškou, zachová si svou původní lidskost. Lindsay s tím zachází dokonale. Na začátku, kdy se předpokládá, že se bude pasivně přizpůsobovat, je přece jen natolik osobitá, že obecenstvo nikdy nepřestane věřit v její schopnosti, skvěle se zapojit do soutěže."

Pro roli Reginy Georgeové - "Královny -Queen Bee" , náčelnici dominující skupiny, byla vybrána Rachel McAdamsová, která hrála naposledy hlavní roli ve filmu The hot chick. Když navštěvovala střední školu, nikdy se nezapletla se žádnou partou, a proto ji velmi bavilo, že mohla hrát takovou roli.

"Regina absolutně vládne, je ve škole na vrcholu popularity," říká McAdamsová. "V podstatě ona a její přítelkyně prakticky ve škole diktují co je správné a co ne, určují styl oblékání i způsob, jak se mají ostatní chovat.

McAdamsová také zdůrazňuje, že Regina v roli Královny dokonale chápe nutnost, držet si své kamarádky nablízku, ale mít své nepřátelé pod ještě větší kontrolou.
"Regina je velice chytrá, a ví, že Cady může její pozici ohrozit," říká McAdamsová. "Samozřejmě poznala, že Cady je dost hezká a chytrá na to, aby se stala mezi ostatními populární, a dokáže si představit, že Cady by ji mohla svrhnout z jejího trůnu. Proto také okamžitě "vezme Cady pod svá křídla" aby ji měla stále na očích."

Na plátně McAdamsová vyzařuje směs sladkého šarmu a nevyzpytatelné vypočítavosti, takže je jako Regina velmi přesvědčivá, zatímco v civilu nemá nic z tohoto charakteru. Režisér Waters si uvědomil tento rozdíl mezi jejím filmovým a skutečným charakterem. "Myslím, že je třeba obsadit i do záporné role krásnou dívku, stejně jako je třeba obsadit chytrého představitele i do role tupce," říká Waters. Rachel je neuvěřitelně pracovitá a nadaná herečka, která dokáže před kamerou zahrát i zloducha, ale ve skutečnosti je to milá dívka. To pro nás také bylo štěstí, protože kdyby měla stejnou povahu, jakou má filmová Regina, byla by asi práce s ní hotovou noční můrou."

Filmaři hledali velmi usilovně i obsazení dalších postav, Janise, Damiana, Gretchen, Karen a Aarona - všech, kteří nějak ovlivní vývoj Cady ve střední škole. Vybírali představitele ve věku 15 -25 let v New Yorku, Los Angeles, Torontu, Vancouveru a Chicagu.


Svět "pitomých holek"
Asi největším problémem je projít střední školou, aniž člověk utrpí zraněním svých citů. Někteří outsajdři, jako jsou ve filmu Janis a Damián, nedbají na to, zdali je ostatní uctívají, oblékají to, co se jim líbí a dávají najevo své pohrdání veškerými partičkami. Avšak Rosalind Wisemanová ve své knize poukazuje - a Tina Feyová to ve scénáři filmu předvádí-, jak se někteří teenageři ocitají v područí podobné party, jako je zde, ať chtějí,nebo ne.
"Chceme poskytnout dívkám zázemí, aby se cítily příslušnicemi určité sociální vrstvy," píše Wisemanová. Naši nejlepší politici a diplomaté nejsou o nic lepší, než dospívající dívky, pokud jde o porozumění sociálním intrikám a pochopení politické situace, vedoucí k moci."

Královna: Je kombinací Královny srdcí z Alenky v říši divů a Barbie, obsahuje charisma moci, bohatství, vzhledu, silné vůle a ovládá schopnost manipulace. Je nejvyšší vládkyní, dokáže umlčet jak dívky, tak chlapce pouhým pohledem a její popularita spočívá v tom, že udržuje ostatní v určitých obavách a má nad nimi kontrolu. Líbí se vám to, nebo snad ne?
Pobočnice: Je kombinací ochotné služebnice a skromné vykonavatelky, udělá všechno, co jí královna doporučí. I když se domnívá, že královna je její nejlepší přítelkyní, manipulativní vládkyně na ni zhlíží jako na tvora bez většího významu. Je to vztah plný pokrytectví.

Bankéřka: Kombinace xxx získává si důvěru dívek, aby se svěřovaly se svým tajemstvím a na oplátku jim sděluje, co se o nich povídá. Tyto informace shromažďuje jako majetek a později je využije ke svému prospěchu. Je skoro tak mocná jako Královna svými schopnostmi manipulovat ostatními, a její občasná ochota, sdělit nějaké pomluvy, jen zvyšuje její postavení člověka, který ví o všem, co se okolo děje. Před bankéřkou je třeba mít se na pozoru ... nechává za sebou řadu nevinných obětí, které jí uvěřily.

Snaživka: Jejím cílem je bavit Královnu a udělá vše, aby si získala její přízeň. Ale snaží se až příliš - a zdá se být svému okolí moc patetická. Když jí to královna uloží, ochotně splní nějaký špinavý úkol, např. vypustí vymyšlenou informaci, která někomu zkazí náladu, - aspoň na jediný den. Vypočítavá královna však pouze předstírá, že má Snaživku pod svým křídlem, pokud ji potřebuje. Potom už pro ni nic neznamená.

Terč: Je na tom hůř než Snaživka. Terč je obětí Královny i její party, je vystaven ponižování, zesměšňování nebo zcela vyloučen z party ostatních. Obvykle je to někdo, kdy se královně a její družině postavil. Pohybuje se až na dně jen proto, že se snažila dostat výše.

Rozháraná pozorovatelka: Je stále ve sporu s okolím, protože ví, že královna nemá pravdu, nedokáže se proti ní veřejně postavit. Proč? Bojí se, aby se sama nestala terčem. Ať něco podnikne, nebo ne, cítí se pořád mizerně. I když se zoufale snaží přizpůsobit, nemá dost sebevědomí spojit se s někým, s kým by si to opravdu přála. A co opravdu chce? Tato ubohá bytost to sama ani neví.

Suverénka, která se nepřizpůsobuje: Sebevědomá, plná seberespektu a jedna z mála dívek, která se neřídí podle toho, co si o ní myslí ti druzí. Nespojuje se s žádnou partou, dokáže se stýkat a dokonce je vítaná v jakékoli skupině a s těmi, kteří ji neakceptují, se jednoduše nestýká. Je dokonce ochotná postavit se za Královnu, když ji někdo "zatlačí do kouta". Okolí ji v podstatě respektuje, ale nemá takový vliv jako královna, protože se spíše zajímá o přátelství ostatních a nesnaží se být zbožňována . Je opravdu tím "stříbrným paprskem" mezi temnými mraky, visícími nad dívčím světem.Móda
Móda tvoří důležitou součást světa dospívajících a tak je jí také ve filmu věnována patřičná pozornost. Kostýmní návrhářka Mary Jane Fortová vytvořila kostýmy, které odrážejí charakter a osobní cítění a vyjadřují současnou kulturu oblékání dívek na střední škole. Pro hlavní představitelku Cady vytvořila více než 40 různých kostýmů a pro každou z příslušnic party Plastiků na 30druhů oblečení. Dbala, aby každá dívka vypadala jinak a autenticky. Plastikové mají svá vlastní pravidla jak se oblékat - např. ve středu nosí jen růžovou - proto se musela návrhářka přizpůsobit tomuto stylu oblékání.
"Mohla jsem proto navrhnout a obléknout je podle posledních módních trendů a doopravdy vše zvýraznit. Jejich oblečení je tedy nápadnější, hezčí a výraznější než to, co nosí ostatní. Mohou si dovolit všechno, co vidí v módních magazínech, a podle toho jsem je oblékla."

Podle Fortové ve filmu prosazují poslední módu jak Plastikové tak i Cady, ale pozadu nezůstávají ani ostatní představitelé, protože i oni se oblékají podle vlastního vkusu. "Tak, jako je kreativní Regina, podobně se obléká i Janis. Jen každá z nich má ke stylu oblékání jiný přístup. Regina musí mít to nejnovější, co právě letí, zatímco Janis si módu přizpůsobuje svému vkusu - něco na šatech odstřihne, něco přišpendlí, a automaticky se tak stane středem pozornosti ostatních.

Ať už jde o kteroukoli skupinu a její individualitu, jeden smutný fakt platí univerzálně: nezáleží na tom, do jaké partičky ta která dívka na střední škole zapadne, ale každá si projde obdobím, kdy se jí zdá, že je "in", je-li k ostatním zlá.


O hercích

Narodila se na Long Islandu v New Yorku, kde žije se svými rodiči.
Její herecká dráha se začíná již ve třech letech, kdy byla modelkou pro Forda, a bylo to první zrzavé dítě, které si tato agentura najala. Její pihovatá tvář se objevila v nejméně 60 reklamách, včetně spotů pro GAP, Pizza Hut a Wendy. Od čtyř let se věnuje zpěvu a tanci a pro film Mezi námi děvčaty nazpívala hlavní píseň Ultimate a zpívá také v soundtracku filmu Confessions of a teenage drama queen.
Upoutala pozornost Hollywoodu doslova přes noc. Z rodného Toronta se vypravila do Los Angeles a ihned získala hlavní roli ve filmu The hot chick , kde si vymění tělo s hercem Robem Schneiderem.
Vyrostla v malém městě v kanadském Ontariu, ve čtyřech letech začala s krasobruslením a během střední školy krasobruslila závodně. Ovšem po celá léta si přála stát se herečkou a využila ve 13 letech příležitosti, kdy se v blízkosti jejího rodiště konal letní divadelní tábor, aby se přiblížila svému vytouženému snu. Ve 13 letech hrála v shakespearovské inscenaci. Studovala na newyorské univerzitě, objevila se v řadě studentských filmů a divadelních hrách, absolvovala univerzitu v oboru divadla, které bylo vlastně její první láskou. Jejím filmovým debutem byla bulimička v Disneyovském seriálu The famous jett Jackson.

Tim Meadows
Narodil se v Highland Park v Michiganu, vyrostl v Detroitu, kde navštěvoval Wayneovu Státní Univerzitu, studoval obor televize a rozhlasu. V r. 1985 se přestěhoval do Chicaga, kde se připojil ke komediálnímu hereckému souboru Second City. Jako autor a herec se podílel na četných představeních.
V letech 1991 - 2000, byl členem hereckého souboru pořadu Saturday Night Live. V roce 1993 získal nominaci na cenu Emmy za scenáristické příspěvky do tohoto pořadu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama