3.10

31. října 2008 v 17:05 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
3.10 Nečekaná návštěva
Lorelai, Rory a Lane jdou centrem Stars Hollow a povídají si o chystané starshollowské zimní slavnosti a o vybírání peněz pro pochodovou kapelu, jíž je Lane členem. Lorelai a Rory ji musí ujišťovat, že uniformy, které při tom musejí mít na sobě, nejsou až tak hrozné.
V Roryině třídě probíhá hodina matematiky, při níž Paris absolutně nedává pozor a myšlenkami je někde úplně jinde. Po jejím skončení Paris, k překvapení Madeline, Louise i Rory, zruší schůzi studentské rady, která se měla v týdnu konat. To se ihned doslechne i Francie a neodpustí si na její adresu pár sarkastických poznámek. Rory a Paris jdou chodbami školy a Paris se jí svěří, že ji Jamie vzal do Philadelphie a že se setkala s jeho rodiči. Strávila s nimi takové Vánoce, jako nikdy předtím a je víc než nadšená. Navíc od jeho matky dostala dárek a s otcem si výborně zafilozofovala. A nakonec jí Jamie řekl, že ji miluje.
Michelovi se v hotelu Nezávislost podaří jeden nehezký kousek. Měl přivítat maďarské hosty v jejich rodné řeči, ale spletl se tak, že zuřivostí div nezbořili hotel. Lorelai má telefon - volá jí její matka kvůli oslavě Richardových šedesátin. Má spolu s Rory přijít v osm a donést nějaký dárek. Ne ale humidor, ten už pro něj má ona (původně patřil nějakému poručíkovi v první světové).
O něco později, když už je doma, jde Lorelai do kuchyně a uvidí, že se po podlaze jejího domu prochází pavouk. Začně vřískat a hodí na něj hrnek. Vtom vejde Dean a vynese ho za ni ven. Do kuchyně přijde Rory a narazí na Deana. Ten jí předá krabici s věcmi, které mu kdysi půjčila a odejde. Rory s ní nešťastně zamíří do svého pokoje.
Rory jde s Jessem po náměstí a během toho se stíhají i líbat. Rory mu povídá o zimní slavnosti, ale Jess se zdráhá jít. Nakonec jí řekne, ať jde s Lane, že se k nim pak přidá. Vejdou do Lukova bistra a chystají se jít nahoru k Jessovi. Vstoupí však Lorelai a Jess se raději vytratí. Gilmorova děvčata si sednou ke stolu a Lorelai začne Rory ukazovat dárky, které koupila otci a potřebuje z nich vybrat jeden. Té se však váha, třídič mincí ani kravata moc nezamlouvají a navrhne, že za ni něco vybere. Už dříve se Richarda ptala, co by si přál - sama mu koupila desku Chucka Berryho - takže snad z jeho přání ještě něco sežene.
Rory jde po ulici a doslova narazí na Deana. Ten ji pozve na kávu a ona přijme. Zajdou do Westonova pekařství, kde obsluhuje Kirk. Snaží se o nezávaznou konverzaci, při níž se Rory dozvídá, že se přihlásil na Jihoconnecticutskou státní. Samozřejmě přijde řeč na jejich vztah a domluví se, že budou přáteli.
U Gilmorů starších probíhá Richardova oslava narozenin. Ten je nadšený jak z nové desky od Rory, tak z Lorelainých Souhrnných dějin Peloponéských válek. Když mu i Emily předá svůj dárek, někdo zazvoní u vchodových dveří. Je to Richardova matka, Emily nenáviděná Trix. Přišla bez předchozího upozornění, z čehož má Emily, na jejíž adresu si neodpustí několik poznámek, ještě větší nervy. Trix nepřijela z Anglie jen kvůli Richardovým narozeninám - před několika lety pronajala v Hartfordu dům rockové skupině Korn a oni se teď odstěhovali. Takže chce dům zkontrolovat a zajistit si nové podnájemníky. Emily jí ze slušnosti navrhne, že když už tu je, tak aby zašli do arboreta, což Trix odmítne a rozhodne se pro návštěvu Lorelaina hotelu. Richard poví matce o krásném dárku od manželky, nacož mu ona odvětí, že má humidor po jeho otci - ten, který vlastnil Victor Hugo - a že mu ho dá, jestli bude chtít. Než jde Trix zkontrolovat pokoj pro hosty, ještě si rýpne do Emily, že má tak dvacet minut na to, aby ze sklepa donesla její dárky a rozmístila je po pokoji, jako kdyby tu stály roky.
Sookie má plné ruce práce s přípravou jídel na Trixinu návštěvu. Lorelai opět volá do práce její matka, celá rozrušená, protože Trix chce ještě před večeří vidět Lorelain dům. Tak tam teď jede, aby jej i přes protesty své dcery dala do pořádku.
Rory jde po chodbě Chiltonu a je opět drze vtažena k Francie do třídy. Zjišťuje, že Francie svolala mimořádnou studentskou radu, aniž by o tom dala Paris vědět. Na radě je přítomen i pan Hunter, který odmítne Roryin návrh odložit radu, dokud tu nebude moci být i Paris. Francie si prosadí hlasování o doposud odmítaném návrhu (kvůli jeho nákladnosti) použití peněz na rezervaci Wadsworthského sídla a ten projde.
Lorelai se vrátí domů a najde Emily, jak se jí pokouší přestěhovat gauč. Koupila i kytky na výzdobu, ale v domě nejsou žádné vázy (až na keramickou hlavu Betty Boopové). Je zoufalá z toho, že až to tu Trix uvidí, že to bude opět vyčítat jí, že se o Lorelai lépe nestarala. Má výčitky, že vše špatné v Lorelaině nebo Richardově životě je její chyba. Lorelai ji uklidní a poradí ji, aby se na Trix dívala jako se Lorelai dívá na ni, na Emily. Dříve ji spousta jejích řečí zraňovala, ale pak to začala brát s nadhledem a dokonce s humorem.
Francie je po chodbě školy a role se obracejí. Rory ji zatáhne na toaletu a vyčte jí, že chtěla Paris sestřelit. Do očí jí řekne, že je potvora a že si myslí, že žárlí, protože má Paris přítele. Také jí poví, že už nebude dělat prostředníka mezi ní a Paris a dovrší to několika výhrůžkami.
Lorelain dům je vyzdobený a uklizený, návštěva dorazí vzápětí. Trix prochází bytem a všechno kontroluje. Emily, Richard, Lorelai i Rory se drží hned za ní a vypadají jako vláček motoráček. Když je Trix s prohlídkou hotova, neřekne o domě ani slovo - jen to, že už mohou jít na večeři.
Je podvečer a Rory a Jess se procházejí. Jess se vyhne původním neurčitostem a řekne jí, že s ní na zimní slavnost nepůjde. Vtom na ně narazí Dean se svojí malou sestrou Clarou a té Jess zrovna do oka nepadne. Když nechce jít Jess na slavnost, Clara Rory navrhne, aby šla s nimi. Jessovi se myšlenka na to, že by jeho dívka šla někam s Deanem, zrovna nezamlouvá, tak rychle změní svůj postoj a řekne, že půjde taky.
Lorelai provádí Trix, Emily a Richarda po hotelu a pak se všichni usadí v jídelně. Přijde Michel a Trix připíše do jídelníčku pořadí, v jakém mají chody (ve dvanáctiminutových intervalech) nosit na stůl a pošle ho po něm do kuchyně.
Na slavnosti mezitím Clara podrobuje Jesse výslechu. Stejně jako ona, ani on z ní není nadšený. Rory zajde za Lane, která má na sobě tutéž hroznou uniformu jako ostatní z pochodové kapely. Pak se vrátí k Jessovi a Claře. Jess se snaží sestřelit třemi koulemi lahve, aby získal cenu, ale vůbec se mu nedaří... a Clara se mu vysmívá. Dean přijde pro Claru, aby se šli koulovat a Rory sama zkouší hru se sestřelováním lahví. Jessovi je divné, odkdy se opět baví s Deanem a Rory se mu přizná, že spolu byli na kávě a domluvili se na přátelství. Jess je naštvaný a nepomůže mu ani to, že se Rory narozdíl od něj strefí a vyhraje medvěda.
Sookie přijde z postu šéfkuchaře zkontrolovat vážené hosty a Trix si všimne, že má na zádech roztrženou uniformu. Aby to Sookie nějak ospravedlnila, předvede kreaci s chytáním jídla letícího vzduchem, při které se jí nehoda stala, ale moc to tím nevylepší. Když odejde zpátky do kuchyně, Trix se přizná, že její zdraví není zrovna v nejlepším stavu, takže se rozhodla, že dům nikomu nepronajme a bude v něm bydlet sama, aby to měla blíž ke své rodině. Emily je v tu chvíli vše, jen ne štěstím bez sebe.
Dean si čte nástěnku u vchodu Starhollowské střední. Přijde k němu Jess a přejdou - jak jinak - na téma Rory. Jess řekne, že ví, co tím Dean sleduje a že pouhé přátelství to není. Ten to samozřejmě popře. Clara se vrátí z oné místnosti a odejde s bratrem na popkorn.
Sněží a Lorelai sedí s Rory venku na schodech. Baví se o Trix a pak klucích. Rory ji ujišťuje, že Jess ví, že jsou s Deanem pouze přáteli a že Dean ví, že chodí s Jessem, takže je vše v pořádku. Lorelai ale má o životě svoji představu a ví, že to nikdy není tak jednoznačné. A tak tam sedí a pozorují, jak padá sníh.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama