3.05

31. října 2008 v 17:03 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
3.05 V osm hodin v Oáze
Lorelai jde s Rory k Lukovi na snídani a cestou dceři vypráví nepříliš vydařený vtip. Dorazí do bistra, kde je dost narváno, a najdou Luka v jedné ze svých mručounských nálad. Tentokrát se mu nelíbí skupina lidí, kteří k němu víkend co víkend chodí se svými malými dětmi a vnášejí tam chaos. Pohár Lukovy trpělivosti přeteče a on se jim rozhodne říct, ať chodí jinam. Než k nim však dorazí, jedna z matek se začne rozepínat, aby nakrmila své dítě. Luke je pobouřen a Lorelai s Rory z toho mají legraci. Když však do bistra sejde Jess a Luke vidí, že je z pohledu na kojící matku znechucen, rozhodne se nechat vše, jak je.
Emily telefonuje Lorelai do hotelu a zve ji na aukci starožitností Ligy matron z vyšších vrstev. Podle ní se bude dražit několik velmi pěkných kousků nábytku, které by se jí mohly v hotelu hezky vyjímat. Veškerý výtěžek půjde na dětskou nemocnici. Lorelai řekne, že se rozmyslí. Michel, který zaslechl část hovoru, škemrá, aby ho vzala Lorelai s sebou a je pro to ochoten zhostit se v hotelu několika úkolů navíc.
Je večer a Gilmorova děvčata dorazí autem k jejich domu. Rory vezme večeři dovnitř a Lorelai, která ještě skočí vybrat poštu, zastaví jejich nový soused Dwight. Prohodí spolu pár slov a Lorelai mu ze zdvořilosti nabídne, že kdyby cokoliv potřeboval, že jí má dát vědět. Dwight ji hned vezme za slovo. Pořídil si totiž nový trávník, který se má prvních pár dní pravidelně zalévat, jenže on teď musí na služební cestu. Takže požádá Lorelai, jestli by mu ho během doby, co bude pryč, dvakrát denně nezalila. Vezme ji k sobě, aby jí ukázal, jak na to. Lorelai není z oddálené večeře nadšená, ale ze zdvořilosti se tak alespoň snaží tvářit. Dwight se rozpovídá o svém otřesném manželství a o tom, jak vždycky snil, že z něj uteče do své vlastní oázy. A tak je tu, v domě, který si i jako Oázu pojmenoval. Předvede jí, jak otáčet kohoutkem pro zavlažování a Lorelai pak odejde domů.
Lorelai a Michel se účastní aukce. Během přestávky je vyhledá Emily a připojí se k nim i její známá, Natalie Swopová, která si nemůže Emily vynachválit. Dražba pokračuje. Lorelai nechá Michela o samotě a jde se občerstvit. Na baru si současně s cizím mladým mužem poručí červené víno, mají tam však už jen poslední sklenku. Chvíli ji ti dva draží, dokud se muž nerozhodne vyřešit situaci tak, že se s Lorelai o víno rozdělí.
Druhého dne se Lorelai snaží telefonicky zjistit identitu muže z aukce, jenže bez úspěchu. Rory jí poradí, ať se obrátí na Emily, že ho určitě bude znát. Přesvědčit se, aby se zeptala místo ní, se však nenechá.
Rory při nejbližší večeři u rodičů mámu vyprovokuje, aby se o cizím muži zmínila. Emily jí vyhledá, že se jmenuje Peyton Sanders a vyzvídá. Lorelai přizná, že se jí líbí a požádá Emily o číslo. Ta jeho telefon nemá, ale přislíbí, že ho zjistí.
Je ráno a Gilmorova děvčata jsou připravena vyrazit na snídani. Vtom si však Lorelai vzpomene, že musí zalít Dwightův trávník. Jdou spolu k Oáze, kde Rory objeví dopis, který Dwight Lorelai napsal. V něm děkuje za pomoc a ještě žádá, jestli by mu nemohly zalít i africké fialky. Rory mámu přesvědčí, aby zašly dovnitř a sama je z vybavení Dwithtova domu nadšená. Zvlášť z deskových her, kterých má plnou skříň. Lorelai má telefon - Peyton ji zve na večeři a na koncert Davida Bowieho příští týden.
Den, kdy má Lorelai vyrazit s Peytonem na večeři, je tu a Lorelai se v rychlosti připravuje. Je nervózní, vždyť se s ním viděla jen jednou, a to pouze deset minut. Peyton je za dveřmi a rande může začít.
Lorelai je zpátky doma a svěřuje se Rory, jak dopadla schůzka. Je zklamaná. Ukázalo se, že Peyton nemá osobnost, ani smysl pro humor, zkrátka nudný snobský patron. Koncert Bowieho nepřipadá v úvahu.
Michel předává v hotelu Lorelai vzkazy. Volala Emily, protože došlo k chybě a z aukce dovezli její lampu k nim a tu jejich zase Emily a ona tu svoji nutně potřebuje na dnešní večer. Lorelai si tedy naplánuje osobně jí lampu zavést. Zaujme ji věc, kterou si pro sebe Michel pořídil a zájem ztratí až v okamžiku, když jí poví, že jde o misku na krev z osmnáctého století.
O něco později dorazí Lorelai i s lampou do domu své matky a Emily ji přesvědčí, aby se na chvíli zdržela, než odjede vyzvednout Rory. Vyzvídá podrobnosti o Lorelaině schůzce s Peytonem, o které se dozvěděla od jeho matky. Podle ní se Peyton velice bavil. Lorelai přizná, že si nepadli do oka a Emily jí doporučí, aby se tedy příště více snažila. Lorelai však odmítá s ním ještě kamkoliv jít. Nehodlá si do toho nechat mluvit a odejde.
Lorelai a Rory jedí u Luka a jsou vyrušeny telefonátem. Dwight si sehnal Lorelaino číslo a žádá ji, jestli by mu nemohly zalévat trávník hned třikrát denně. Ověřoval si totiž předpověď počasí a ve Stars Hollow má teď být velmi slunečno. Lorelai musí ihned do hotelu a přemluví Rory, ať ten trávník zalije za ni. Pak má další hovor. Tentokrát jí volá Richard, aby urovnal její chování k Peytonovi. Objasňuje jí, že Peytonova matka je velice důležitá osoba a takovéto chování by mohlo ohrozit Emilyno postavení ve společnosti Dcer americké revoluce. Lorelai odmítá, aby se jí někdo pletl do jejího vlastního osobního života, avšak když jde o blaho jeho ženy, nehodlá Richard o čemkoliv diskutovat.
Rory dorazí k Oáze, spustí zalévání a vejde dovnitř. Slyší vzkaz od Doris, Dwightovy ženy, na záznamník. Je rozzuřená, že prchnul i s jejími deskovými hrami a křičí, že je chce zpět. Rory vyjde zpátky před dům, aby zastavila zalévání, rozstřikovače však vytrysknou a Rory, marně se snažící je zastavit, je celá promáčená. Pokouší se napsat Deanovi, ale ten má pager vypnutý. Rozhodne se sehnat pomoc jinde a rozběhne se ji hledat. Záhy narazí na Jesse a ten se zajímá, proč tak spěchá a proč je celá mokrá. Rory se chvíli vyhýbá odpovědi - Jess je nyní pro ni ta poslední osoba, od které by chtěla pomoc - pak mu však vylíčí, co se stalo. Jess navzdory jejím protestům, že na opravu sežene někoho jiného, běží k Dwightovu domu a kohoutek zastaví. Poté spolu nezávazně konverzují, dokud Rory nedostane od Deana vzkaz, že už jí jde na pomoc. Jess znovu pustí kohoutek a dá se na odchod. Rory se za ním zamyšleně dívá.
Lorelai a Rory dorazí k prarodičům na večeři. I když se to Emily nesnaží na sobě dávat příliš znát, je na Lorelai naštvaná. Rory mámě doporučí, ať si s ní promluví a ta dá na její radu a Emily se omluví za to, že neuvážila, jaký by na ni, na Emily, měla schůzka dopad. Dodává, že to ale vážně bylo hrozné utrpení a že trpěla nejenom ona, ale i Peyton. Pokud si to však bude přát, udělá to pro ni a na koncert Bowieho půjde. Emily si tohoto gesta váží... a souhlasí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama