Říjen 2008

4.08

31. října 2008 v 17:20 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Zhyň, blbče
Jedním z témat při páteční večeři je Richardův a Jasonův výlet s klienty do Atlantic City. Emily tuto akci pro její nevkus zcela odsuzuje, stejně jako Jasona Stilese. Lorelai se zmíní o Roryiných příspěvcích pro Yaleský deník a prarodiče její články velmi vychválí. Prozatím píše jen zkušebně a teprve na základě těchto článků se rozhodne, jestli jí dají místo redaktorky.
Paris si v redakci novin Rory stěžuje, proč musejí psát tyto zkušební články, když jsou přece dobrými redaktorkami. Rory jí vysvětlí, že je to tradice a dál hledá ve výtisku novin svůj článek. Nenajde ho, a tak se obrátí na šéfredaktora Doyla. Ten jí potvrdí, že ho opravdu neotiskli, protože byl nudně napsaný.
Rory jde s mámou a Lane po Stars Hollow, probírají neotisknutý článek, a Rory sama přiznává, že to asi opravdu nebylo její nejlepší dílo. Rory a Lane si jdou po svých a Lorelai dorazí k Sookie na poradu. Sookie je i s malým Daveym uvnitř, jen Michel sedí nabručeně venku na verandě. Sookie ho nechce pustit dál, protože se bojí, že by mohl dítě nakazit. Lorelai začne poradu tím, že jim sdělí, že jejich hotel U vážky je už vystěhován a rozebrán. Do místnosti vejde porodní bába Bruce, která teď Sookie pomáhá s dětskou stravou, a sjede Lorelai, že na Daveyho žvatlala, což se nesmí, protože mu může zpomalit osvojení řečových dovedností. Na Michela začne útočit zelený hmyz a Sookie jde kojit.
Rory si dala při psaní nového článku záležet a teď ho předkládá Doylovi. Ten si ho přečte a vyškrtá většinu jeho obsahu. I tak ji ale pochválí, že už se zlepšuje. Rory to namíchne a Doyle odmítne, že by v tom bylo něco osobního, prostě to jen není dobré. Ještě než Rory odejde, jí Doyle poradí, ať píše, co si myslí.
Rory má napsat článek o baletu a na představení s sebou vezme také mámu. Spekuluje, že se možná pro univerzitní novinařinu nehodí, že možná vrcholu dosáhla na střední škole, což Lorelai samozřejmě popře. Balet začne a od první figury je jasné, jak otřesné to bude. Po jeho skončení jsou Gilmorova děvčata v tomto názoru jen utvrzena. Lorelai chce vědět, co o tomto hrozném představení napíše a Rory držící se Doylovy rady odvětí, že asi to, co si myslí.
Za nějaký čas předá Doylovi svůj hotový článek a ten ho s pochvalou přijme. Rory je nadšená a článek jde do tisku.
Paní Kimová vyprovodí svého zákazníka z obchodu a pak předá Lane krabici s darem pro Davea a chce, aby mu ho hned poslala do Kalifornie. Lane z krabice vytáhne džbán a je nemile překvapena.
Lorelai jde s Michelem po ulici a ten jí povídá, že si vzal radu Bruce ohledně žvatlání k srdci a obvolal své přátele a příbuzné, kteří mají děti, aby s nimi hned přestali mluvit. Lorelai si ho dobírá a začne na něj mluvit žvatlajštinou. U bistra se rozdělí a Lorelai se jde dovnitř najíst. Luke nikde, ale ke svému překvapení tam narazí na Nicole. Po troše konverzace se vymluví, že vlastně ani nemá hlad a vytratí se pryč.
Lane volá Rory na kolej a stěžuje si jí, že se právě dost ošklivě pohádala s Davem, a to všechno jen kvůli své matce. Pak Rory líčí, jak jí máma uložila, aby zabalila a poslala Davovi věc, o které jí - když byla malá - vyprávěla, že se v rodině Kimů dědí z generace na generaci a že ho ona osobně věnuje chlapci, kterého si Lane později vezme - svatební džbán. Teď je z toho v šoku i Rory. Důvod, proč se Lane s Davem pohádala, je ten, že mu džbán sice neposlala, ale informovala ho o záměrech své matky. On něco takového odmítl, koneckonců právě začal studovat na vysoké, a ještě se naštval. Lane neví, co má dělat, protože paní Kimová určitě čeká, že jí Dave zavolá nebo napíše, aby poděkoval své budoucí tchýni. Bude si s ním muset ještě promluvit. Rory došla při tomto telefonování až přede dveře vedoucí do té části koleje, kde s ostatními třemi holkami bydlí, a nemůže si nevšimnout, že je na nich zvenku nesmývatelně napsáno "Zhyň, blbče". Rory ukončí hovor a Paris ji vezme dovnitř. Tam zasedá rada a Paris se ujme jejího vedení. Chce, aby sestavily seznam lidí, ze kterých si udělaly nepřátele. Tuší, že je terčem nejspíše ona a už má svých pět žhavých kandidátů na papíře. Janet má také jednoho, Tanna nikoho a u Rory Paris považuje za absurdní, že by si někoho znepřátelila.
Už je po setmění, když Lorelai znovu přijde do bistra. Luke opět obsluhuje a Lorelai je zvědavá, co tu Nicole dělala, když se přece rozvádějí. A tak ji Luke informuje, že rozvod odložili a teď spolu zase chodí. Lorelai to není zrovna po chuti, je naštvaná, že jí o tom neřekl dřív, ale odmítne nařčení, že by Nicole neměla ráda. Opět nic nesní, urazí Lukovi jeho nové hrnky na kávu a odejde pryč.
Rory zašla na večeři do jídelny a několik studentů jí doporučuje, aby se co nejrychleji ztratila. Rory nechápe, o co jde a posadí se s jídlem ke stolu. Za okamžik se k ní už přiřítí Sandra, balerína z baletu, na který Rory napsala tak nelichotivou recenzi a o ní konkrétně to, že má "půvab ožralého přístavního dělníka" a ještě ji srovnala s hrochem. Sandra jí zopakuje, že je blb, jak už jí napsala na dveře, a vyjádří se, že její recenze byla zlá, sprostá a malicherná. Rory se hájí, že v tom nebylo nic osobního, jen služební povinnost, ale Sandra si myslí, že se pokusila zničit jak ji, tak i celou skupinu. Ještě jednou řekne, že si o ní myslí, že je blbec a pak opustí jídelnu.
Lorelai přijde k rodičům na večeři a Emily si jí stěžuje, že nemůže Richarda odtrhnout od počítače. Jason mu pomohl připojit laptop bezdrátově na internet a teď si hrají. Vyjdou z pracovny a Richard zkouší dosah počítače. Vyjde kvůli tomu i ven. Emily označí jeho počínání za směšné a raději jde zkontrolovat večeři. Jason mluví s Lorelai o samotě a vyptává se jí na hotel a také na to, jestli od něj dostala květiny. Stále se ji ještě snaží přesvědčit, aby s ním šla na večeři. Jason ví, že o něm Emily nemá příliš valné mínění a chce si u ní šplhnout. Doufá, že ho Emily pozve na večeři, čemuž se Lorelai vysměje. Dorazí Rory a Jason odejde Richardovi pomoct s nějakým počítačovým zádrhelem. Rory mámě líčí, jak ji Sandra v jídelně seřvala za špatnou recenzi a Lorelai si článek přečte. Je hodně překvapena, jak ostře jej Rory napsala, a zhrozí se nad některými přirovnáními. Večeře je hotová a Jason se naoko loučí. Praví, že si zajde na cheeseburger, ale Richard o tom, že by šel jíst někam do stánku, nechce ani slyšet a přesvědčí Emily, aby ho pozvala ke stolu. Jason opět dosáhl toho, co si usmyslel.
Během večeře probírají výhody internetu a Emily nechápe, proč by přes něj měla nakupovat, když právě zajít si do pěkného obchodu s obsluhou je tím potěšením. Gilmorova děvčata si pod tíhou jejích argumentů uvědomí, že nakupování přes internet není až tak úžasné. Lorelai a Jason vzpomínají, na kterém táboře se jako malí seznámili a pak Emily a Richard přejdou k tématu Roryiny recenze na balet, jak to děvče úplně rozcupovala, a Rory má z toho článku čím dál tím horší pocit. Baví se o různých recenzích a Jason chce po Emily tipy ohledně místních restaurací. Tím dosáhne toho, že se z reakcí Lorelai dozví, jaká jídla má ráda. Jasonovi se podaří o něco víc se Emily vlichotit a Lorelai ho musí chtě nechtě obdivovat.
Rory přijde za Doylem s tím, že získala úplně nový náhled a chtěla by znovu o tom baletu napsat. Doyle odmítne, že něco takového nedělají a to představení už beztak stáhli. Rory žádá, že udělá alespoň Sandřin portrét a básní o jejím životě. Doyle uhodne, že má kvůli své recenzi divný pocit z toho, jaký dopad měl její článek na balet a navrhne jí, že pokud to nezvládá, tak aby odešla. To Rory nechce a Doyle jí zadá nový úkol.
Lane vezme džbán a jde si promluvit s mámou. Řekne jí, že i když si jí váží a i když se mají s Davem rádi, oba teď studují, a ona mu ten svatební džbán teď dát nemůže. Paní Kimová není proti, jen nechápe, o jakém svatebním džbánu to mluví. Lane jí připomene, že když jí bylo šest, řekla jí, že je to svatební džbán, který bude schovávat pro chlapce, kterého si jednou vezme. Paní Kimová ji ujistí, že je to jen obyčejný džbán a tehdy to asi řekla jen proto, aby Lane nebrečela.
Rory jde do divadla, kde má napsat recenzi na koncert, a než začne představení, volá mámě. Lorelai jí vypráví o tom, jak jí Luke neřekl, že se s Nicole k sobě vrátili a ona na ni v bistru prostě natrefila. Jak se dostala do rozpaků, utekla odtamtud a pak se kvůli tomu s Lukem chytla a teď se u něj nemůže ukázat. Lorelai nechce, aby mezi ní a Nicole bylo něco nevyjasněného a Luke aby si uvědomil, že kdo patří do jeho života, patří zároveň do Lorelaina. Odmítne Roryinu poznámku o vlezlosti a hájí se malou uzavřenou komunitou. Rory tedy chce vědět, jestli i ona řekne Lukovi o Jasonovi, že se mezi nimi něco děje, a Lorelai se diví, že to bylo při večeři tak zřejmé. Není si ale jistá, jestli s Jasonem na to rande jít. Představení začíná, Rory skončí hovor a pak už jen věnuje svoji pozornost koncertu. Hudba spustí a do ní falešný zpěv. Rory vytáhne blok a začne si dělat poznámky pro svůj nový článek.

4.07

31. října 2008 v 17:19 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Festival živých obrazů
Zatímco Lorelai vystřihuje kupóny, Rory přijde do kuchyně s pytlem plným špinavého prádla a uslyší hrozně falešnou muziku. To se v jejich garáži koná další z nepočtu konkurzů na nového kytaristu. Rory odnese prádlo do pračky, ale ta nepere, takže Lorelai bude muset zavolat opraváře. Rámus utichne a Lane přijde do kuchyně. Nic neříká, jen otočí kohoutkem s vodou a strčí do dřezu hlavu i s brýlemi. Pak se zase stejně tiše vzdálí.
Lorelai přijde k Sookie domů a na pohovce nalezne nabručeného Jacksonova bratra, Beaua. Sookie jí vysvětlí, že ho Jackson chtěl u porodu, ale ten měl být už před týdnem, takže Beau zmeškal v práci víc, než předpokládal, a dává to všem znát. Jackson a Sookie mají pro Lorelai překvapení - Sookie nepojede do nemocnice, ale bude rodit doma. Lorelai to celkem zaskočí. Jackson jí dá dětský pager, aby se okamžitě dozvěděla, když to na Sookie přijde. Lorelai slíbí, že hned určitě přispěchá.
Lidé přicházejí na schůzi městské rady a Kirk dává všem okolo sebe najevo, že Lulu, se kterou tu je, je jeho dívka. Přítomna jsou už i Gilmorova děvčata a Lorelai Rory povídá o rozhodnutí Sookie a Jacksona rodit doma. Lane dorazí s tím, že právě dotelefonovala s fantastickým kytaristou a že se mají zítra sejít. Konečně je tu i Taylor a má šanci jim vysvětlit, proč tak narychlo svolal schůzi. Začne připomínkou, že každý rok pořádá jedno město v Connecticutu Festival živých obrazů, při kterém se na jevišti předvádějí repliky slavných uměleckých děl - živí lidé pózují, aby ztvárnili dané dílo. A každý rok je vždy přidáno jedno navíc. Ve Stars Hollow se tato akce s úspěchem konala před sedmi lety. Letos mělo být tímto pořadatelem město Woodbury, ale kvůli záplavám to na poslední chvíli odřeklo. A Taylor nabídl, že by se této role ujali oni. Lidé jsou pro, i když budou mít na přípravu jen jeden týden. Taylor rozdělí role - sám bude akci řídit, slečna Patty se ujme režie a Lorelai by pomohla s kostýmy. Pak vyzve všechny, kteří by chtěli předvádět, aby se zapsali na seznam, a schůzi ukončí.
Gilmorova děvčata sedí v bistru a baví se o živých obrazech. O Lorelai všichni předpokládají, že opět bude dívkou na Renoirově obraze. Luke přijde k jejich stolu a omlouvá své zdržení, měl jednání se svým rozvodovým právníkem. Děvčata mu poví, co se dělo na schůzi a Luke odejde vyřídit objednávku. Rory by letos chtěla být spíše v zákulisí, což je příjemnější, poněvadž se nemusí líčit. Pak uvidí Taylora a ředitelku Connecticutské umělecké rady, Buff Otisovou, jak stojí za sklem, pozorují ji a píší si poznámky. Lorelai to tipuje na to, že se jim Rory určitě hodí do nového živého obrazu a že měla pravdu se potvrdí hned záhy, když Taylor chce, aby se jim Rory ukázala z profilu.
Přípravy na festival jsou v plném proudu a Lorelai vyhledá Taylora, aby se ho zeptala, kdy dorazí kostýmy. Jeho protějšek z Woodbury, Hank, přísahal, že už jsou na cestě, ale Taylor má tušení, že jim nepřeje úspěch. Kirk se protlačí davem, aby si přečetl obsazení - má ztvárnit Krista v Poslední večeři. Rozhodne se přečíst si bibli a vezme své kolegy apoštoly s sebou k Shakeymu, aby to zapili. Slečna Patty ukáže Lorelai fotku obrazu "Portrét mladé dívky jménem Anthea", který mají pro Rory a Lorelai uznává, že se do něj hodí. Pročítá si obsazení a dozvídá se, že dívku od Renoira nemá hrát ona. Patty se z vysvětlení vykroutí, a tak se Lorelai obrátí přímo na Taylora. Ten souhlasí, že je její podoba s ní dokonalá, důvod, proč jí ale obraz nedali, je ten, že se před sedmi lety během představení pohnula, což Taylor letos nechce riskovat. Lorelai se u Patty domáhá, aby se jí zastala, ale ta potvrdí, že ohledně jejího hýbnutí má Taylor pravdu.
Gilmorova děvčata jsou v prádelně a Lorelai je stále ještě dotčená, že přišla o svoji roli. Rory ji uklidní, že jí dívku od Renoira zařídí, jinak Taylor nedostane svoji Antheu.
Lane, Zach a Brian si u Lorelai v garáži připravují nástroje a čekají na nového kytaristu, který má na konkurz přijít a jehož hraní se jim na kazetě líbilo. Když Gil dorazí, jsou trochu vyvedeni z míry, protože ani zdaleka není jejich vrstevník, třicítku už má jistojistě za sebou.
Lorelai dostala svoji roli a Taylor jí doporučuje, aby se tentokrát snažila. Kirk se setkává s trubadúrem, který bude představovat Jidáše, a je tak vžitý do své role, že hned vůči němu pojme odpor.
Kapela dohraje a všichni se shodnou na tom, že jim to spolu hrálo velmi dobře. Gil si odskočí zavolat (má občerstvení v Salisbury a musí je co chvíli kontrolovat) a Zach s Brianem nedokáží i přes Gilův velký talent překousnout jeho věk. Lane kluky přemluví, aby pokračovali, a pak se rozhodli, jestli ho berou (což musí být jednohlasné). Gil se vrátí a hrají dál.
Lorelai se přijde podívat na Sookie a Beau nezapomene opět dávat najevo, kolik peněz ho tato prodloužená návštěva stojí a jak hrozné město Stars Hollow je. Jackson ho vezme s sebou na zahradu a Sookie Lorelai představí Bruce, porodní asistentku a ženu ne zrovna veselé nálady. Bruce v místnosti vycítí negativní energii a má za to, že Lorelai nesnáší porody. Lorelai však přísahá, že je vrozená pozitivita a že porodům doma fandí. Chlapi se vrátí ze zahrady a Bruce jim dá instrukce, co mají jít dělat, a jen Lorelai zůstane bez úkolu.
Bruce na konec vyhnala Lorelai a Sookie ven, a tak se procházejí městem. Natrefí na Andrewa, který se diví, že ještě neporodila a urazí Sookie tím, že řekne, že dítě nosí jako slonice. Obě pak dorazí na místo příprav na festival a uvidí, že se Kirk čím dál tím více vžívá do své role. Taylor běduje, že jim Hank z Woodbury poslal jen půl stolu do Poslední večeře. Usoudí, že to takhle nepůjde a rozhodne se festival zrušit. To se však do toho vloží Kirk a dá všem kázání jako vystřižené z bible a přesvědčí je, že krizi zvládnou.
Lorelai a Sookie pokračují v procházce a potkají Luka, který stojí opodál a sleduje přípravy na festival. Praví, že jim s tím stolem do Poslední večeře pomáhat nebude. Ví, že ho o to požádají a je rozhodnutý odmítnout. Po Adrewovi je Luke další, kdo se k Sookie chová netaktně - vyptává se jí, jestli si je jistá, že nečeká dvojčata. Luke odejde a Lorelai a Sookie uvidí dav, který se shromáždil kolem kázajícího Kirka.
Rory přijede s autem před dům a hned jak vystoupí ji odchytí Babette a básní o novém kytaristovi, který právě hraje s kapelou v garáži. Lane Rory volala, aby se na něj přijela podívat a vyjádřila se, a tak tam Rory přímo zamíří. Uvidí, jak jim to jde, a taky je po zásluze pochválí. Gil musí odjet a Lane slíbí, že mu zavolá. Rory se jako nepodjatý názor k němu vyjádří kladně, jenže Zach je proti, i když to znamená, že se bez něj nejspíš rozpadnou.
Sookie dorazí v jednu v noci do Lorelaina domu a je zoufalá, protože si myslí, že jí dítě uvízlo uvnitř, stále jen roste a nejde vůbec ven. Lorelai ji donutí se posadit a ukazuje jí krabici plnou drobností jako vzpomínku na tu noc, kdy se narodila Rory. Sookie tyto maličkosti uklidní a za Lorelaina vyprávění brzo usne.
Slavnostní večer Festivalu živých obrazů je tu. Lidé se usazují venku pod širým nebem a v zákulisí probíhají poslední přípravy. Rory už je ve svém kostýmu a nalíčená a Lorelai dorazí i s umělým hranostajem jako doplňkem Roryina obrazu. Taylor uvítá přítomné na 43. connecticutském festivalu živých obrazů a Patty mezitím vzadu hledá člověka, který zaparkoval v zakázané zóně. Trubadúr/Jidáš udá Kirka/Krista a ten proti němu vyjede. Taylor představí první dílo, opona se rozestoupí a lidé mohou vidět Rory jako Antheu v obraze Girolama Parmigiamina. Rory stojí nehnutě za rámem a výjev působí, jak má - jako by to byl opravdový namalovaný obraz. Za pět minut má následovat Poslední večeře a slečna Patty musí zasáhnout mezi peroucího se Krista a Jidáše. Ti se dohadují ještě při příchodu na scénu, ale když se opona rozestoupí, Poslední večeře proběhne bez jediného pohybu. Lane stojí s Rory za publikem, a když spatří Gila, kterého bude muset odmítnout, vydá se za ním říct mu, že mu zítra zavolá. Gil sám praví, že chápe, že ho kvůli věkovému rozdílu nevezmou a vzpomíná na svoji poslední veleúspěšnou kapelu a její rozpad kvůli půtkám o peníze a ženy. To ho bolelo a po celá léta pak hrál jen příležitostně. Před pár měsíci však zjistil, že mu to chybí, a proto odpověděl na nabídku Lane. Je rád, že si s nimi zahrál a je odhodlaný hledat dál. Lane mu však řekne, že nemusí, protože ho přijali a Gil má radost jako malé dítě a objímá svoji ženu a děti.
Je po zavírací době a Luke uklízí bistro. K jeho překvapení dovnitř vejde Nicole. Baví se o svém rozchodu a Nicole by chtěla, aby s rozvodem nespěchali a aby to bylo jako předtím - dva lidé, co se milují a jsou spolu. Luke souhlasí, že rozvod odloží a že prostě budou chodit na rande.
Publikum právě obdivuje Andrewa představujícího v altánku sochu žence a Lorelai se připravuje na ztvárnění ženy v Renoirově obraze. Je hrozně nervózní, že to zkazí jako před sedmi lety, a Rory ji musí uklidňovat. Taylor uvede Tanec v Bougivalu a opona odhalí Lorelai a jejího kolegu Terrence. Vše zatím probíhá, jak má. Vtom však začne Lorelai hlasitě vyzvánět dětský pager. Lorelai to však ustojí, opona se zatáhne a všichni si oddychnou. Taylor děkuje všem za účast a Gilmorova děvčata běží k Sookie domů.

4.06

31. října 2008 v 17:19 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Nezapomenutelný vztah
Richard a Emily si během páteční večeře stěžují na Richmondovy, své nové sousedy, kteří narušili rovnováhu v jejich čtvrti tím, že o Halloweenu nerozdávali velké čokoládové tyčinky jako všichni ostatní, ale obří. Jsou odhodláni zajít s tím na Sdružení majitelů domů, aby se s tím něco udělalo. Ale obří čokoládové tyčinky nejsou vše. Richmondovi mají navíc na svém tenisovém kurtu neobyčejně záludný stroj na odpalování míčků, který je vystřeluje všude kolem. Rory při dotazu na školu povídá, že se zapsala na pět předmětů, a i když si to nechce připustit, je toho na ni hodně.
Richard a Jason podepisují smlouvy, které je oficiálně ustanovují za nové partnery ve firmě a samozřejmě nemůže chybět fotograf, aby tento památný okamžik zvěčnil. Jason odejde a Emily nadnese téma večírku na oslavu založení firmy. Richard jeho realizaci nechá zcela v Emilyných rukách.
Rory končí hodina a profesor na závěr studentům oznámí, že po nich bude chtít četbu o týden dřív, než bylo stanoveno, takže Rory bude mít co dělat, aby ji přes svůj nabitý rozvrh stihla.
Tomovi muži pracují na rekonstrukci hotelu U vážky a Lorelai s ním samotným probírá záležitost ohledně stáje, kterou chtějí vedle hotelu zřídit. Sookie přijede s tím, že jí volala Emily, jestli by jí nedodala jídlo na večírek. Sookie jí odpověděla, že to udělají a Emily se tak dozvěděla, že má s Lorelai cateringovou společnost. Lorelai není ráda, že to o nich její matka ví, zvlášť když jí to sama neřekla. Sookie Lorelai přesvědčí, aby to kvůli penězům vzaly. Kirk se připomene, že chtěl s Lorelai mluvit a nabízí jí výstřední poštovní schránky ve tvaru hlav známých lidí, domku a ovce. Pak vyzvídá ceny jejich cateringových služeb. Chtěl by uspořádat večeři a pozvat na ni Lulu, bývalou přítelkyni jeho bratra, která sem přijede navštívit svou matku. Lorelai mu poradí, aby rande uskutečnil někde jinde než v obývacím pokoji u něj doma, za přítomnosti matky - aby ji vzal na večeři někam, kde je mu příjemně. Kirk ji ještě požádá o radu ohledně oblečení a domluví se, že spolu později něco vyberou.
Rory se vrátí na kolej a ve společenské místnosti najde Janet, jak běhá na vrzající trampolíně. Pokračuje do svého pokoje, kde na posteli leží Paris a schválně nezvedá vyzvánějící telefon. Je to Jamie, jenže ona je uražena, že pořád jen mluví o sobě a nechce ji poslouchat. Rory se chce už konečně v klidu učit, a tak donutí Paris, aby si s ním promluvila. To je ale stejně rušivé jako vyzvánění telefonu. Půjčí tedy Paris svůj mobil, aby si to mohla vyřídit venku. Sotva Paris odejde a Rory usedne k úlohám, začne se ze společenské místnosti ozývat televize. Nemůže ale Tanně přikazovat, aby ji vypnula, a tak si vezme učení a odejde pryč.
Sookie peče u Lorelai doma na večírek a je nervózní z toho, že Emily ještě nezavolala, aby projednaly detaily. Přesvědčí Lorelai, aby matce zatelefonovala ona. Emily ji hned informuje, že si pro společnost nezvolily právě šťastný název (Cateringová společnost Nezávislost) a že by si je někdo mohl splést s Nezávislou cateringovou společností, která jednou otrávila tři sta diabetiků. Lorelai se Emily snaží přesvědčit, že jí o jejich cateringové společnosti dávala vědět letákem, který jí poslala, a ta ji obviní ze lži a z toho, že jí opět nesdělila důležitou událost ve svém životě. Lorelai se brání a stojí si na tom, aby se k nim chovala jako k profesionální cateringové společnosti, kterou si najímá. Hovor je skončen a vzápětí domů dorazí Rory, aby se už konečně mohla začít v klidu učit. Jenže svůj pokoj najde plný brokolicových koláčů, které Sookie napekla na večírek. A tak jí nezbude, než se vydat hledat jiné místo k učení.
Kirk přijde do bistra, s přemýšlivým výrazem si začne prohlížet stoly a chce po Lukovi vědět, která místa jsou ta nejlepší. Nakonec si vybere tři stoly a chce si je rezervovat na středeční večer. Kirk Lukovi poví o schůzce s Lulu a o tom, jak mu Lorelai poradila, aby šel někam, kde je mu příjemně. Luke mu povolí jediný stůl a Kirk mu dá nákres toho, jak by ho chtěl mít prostřený. Šampaňské a květiny si však bude muset přinést sám. Kirk se ještě zeptá, za kolik to nahoře pronajímá, kdyby to dobře probíhalo, a Luke se s ním s jasným odmítnutím rozloučí.
Když Lorelai po Emily chtěla, aby s nimi jednala jako s jakoukoliv jinou najímanou společností, tak teď musí se Sookie k ní, aby jí předvedly jídlo, které budou na večírku servírovat. Dorazí k ní před dům a Lorelai ví, že Emily bude dělat všechno proto, aby ji ponížila. Otevře jim služebná, oznámí jim, že chod pro sloužící je zezadu, a přibouchne jim dveře přímo před nosem.
Rory se vrátí na kolej a už přes dveře slyší televizi. Když ještě do toho všeho zazní Parisin hlas, aby nezvedaly telefon, otočí se a odejde. Hledá si venku místo na učení a nakonec ho najde. Spokojená se posadí pod jeden strom a začne studovat.
Emily sedí za stolem a vše kontroluje. Sookie přijde s prvním jídlem a Emily začne ochutnávat. Vadí jí, že Lorelai nechává ženu v osmém měsíci těhotenství, aby pořád chodila do kuchyně a zpátky a Lorelai se toho musí ujmout sama. Emily je s jídlem spokojená, a tak zakázku dostanou. Odejde jim zkopírovat své poznámky a Lorelai tlumí nadšení Sookie. Podle ní tu zakázku měly vždycky, jen si s nimi její matka pohrávala.
Rory volá mámě a je zcela nadšená ze svého studijního stromu. Lorelai dorazí do bistra a Luke se jí vyptává na zakázku u matky. Vzápětí ji, stejně jako už nějakou chvíli jeho, zaujme Kirkovo počínání. Ten sedí za stolem a nacvičuje si schůzku. Natáčí se na kameru, aby se později podíval, co by ještě potřebovalo dopilovat. Strávil tu celý den a objednával si všechna jídla, aby vybral to pravé. Kirk zakřičí "Střih!" a sjede to ještě jednou.
Richard předá Emily seznam hostů a vzápětí do jejich domu dorazí Jason, který si přišel pro klíče od kanceláře. Emily po něm chce seznam jeho hostí a on se teprve nyní dozvídá o pořádaném večírku. Jason má však rovněž překvapení. Nechce konat večírek, ale něco, co si jejich klienti dobře zapamatují. Z toho důvodu zařídil výlet do Atlantic City - aby se dostali pryč od práce, svých partnerů, aby se pořádně najedli, napili a odvázali. Emily apeluje na to, že jsou to důstojní lidé, něco takového jí připadá neslýchané. Jason je však mistr v přesvědčování lidí a pomocí argumentů nadchne pro tento nápad Richarda a ten na jeho realizaci přistoupí.
Rory se jde do parku učit a uvidí nějakého kluka, jak sedí pod "jejím" stromem a čte si motoristický časopis. Řekne mu, co pro ni to místo znamená, ale nepodaří se jí ho přesvědčit, aby jí strom vrátil, a tak odejde pryč.
Je středa večer a vyfešákovaný Kirk zavede Lulu do bistra a Luke je usadí k rezervovanému stolu.
Někdo klepe na dveře a Lorelai seběhne dolů otevřít. Je to Emily a Lorelai ji pozve dál. Z Emilyny posmutnělé nálady lze vyčíst, že se jí Jasonův zásah do jejích plánů hluboce dotkl. Sdělí Lorelai, že nebudou na večírek jídlo dodávat, protože se s Richardem rozhodli jinak. Samozřejmě že jí dosavadní náklady uhradí. Lorelai to rozčílí a chce znát důvod. Emily je to líto, sama se na ten večírek těšila, a poví jí o Jasonovi. Pak ještě ve skleslejší náladě odejde.
Kirk se vzdálí od stolu a žádá Luka o pomoc. Neví, co má dělat. Je vyvedený z míry tím, že všechno klape. Jeho scénář vypadal jinak - měli vyčerpat všechna konverzační témata, on by si pak odskočil a ona by se vyplížila pryč. Jenže na záchodě byl už třikrát a vždy když se vrátil, tak tam seděla a usmívala se. Dokonce se ho i dotkla. Luku mu vyloží, že se jí zjevně líbí a zmatený Kirk se vrátí zpátky ke stolu.
Sookie likviduje u Lorelai doma jídlo, které měly původně na večírek. Rory dorazí domů, celá rozrušená z toho, že jí ukradli její strom. Lorelai je stále na Jasona naštvaná a Rory řekne, ať si vytvoří jiný studijní plán a konečně si přestane stěžovat. Zvedne se a odejde z domu.
Zakrátko již dorazí do Jasonovy kanceláře a vyčte mu, co udělal. Že se Emily na ten večírek moc těšila a on si tam vtrhl, naznačil, že je nemoderní a zbytečná, čímž pošlapal její svět. Jason se brání, že o chystaném večírku nic nevěděl a Lorelai mu vysvětluje, že Emily je ženou podnikatele a je jejím úkolem tyto večírky organizovat. Jason tvrdí, že neměl ani tušení, jaký zmatek ten jeho víkend způsobí. Slíbí Lorelai, že se Emily omluví, ale odmítá schválit večírek. A během této debaty pozve Lorelai na večeři, což ona odmítne, protože urazil její matku. Stejně se jí ale představa večeře líbí, protože by to Emily rozčílilo.
Rory jde ke studijnímu stromu a opět pod ním sedí onen kluk. Zkusí ho znovu psychologicky přesvědčit, ale když to nezabere, zvolí silnější argument než svá slova a uplatí ho dvaceti dolary, aby jí strom přenechal.

4.05

31. října 2008 v 17:18 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Tady platí základní pravidla
Rory přijede z Yalu a najde mámu, jak se sedí v záhonku před jejich domem a zahradničí. Jen stěží tomu dokáže uvěřit. Babette chtěla, aby Lorelai začala nový život vysazováním jin-jangu, a tak jí přinesla pytlík cibulek. Jenže Lorelai si na ně nějakou dobu nevzpomněla a mezitím se na nich udělala plíseň. A nemohla je jen tak vyhodit, protože Babette co chvíli vykoukne ze svého domu, aby na ni dávala pozor. Lorelai vyzvídá, jak jde škola a Rory se zmíní i o svých spolubydlících, o tom, jak Janet vstává o půl šesté a cvičí, čímž vzbudí Paris, pak se ty dvě hádají a jdou vzhůru všichni. Rory chce zahodit jednu cibulku, ale trefí Lorelai. Obě šílí a Lorelai se utře do Roryina trička. Té začne něco lézt po noze a jančí ještě víc. Lorelai jí pomůže tvora setřást a pak se obě rozvalí na zemi. Tato lekce Lorelai naučí, aby příště Babette a její zahradnické nápady odmítla.
Rory je ve své posteli a i přes zvýšené hlasy Janet a Paris se snaží spát. Paris ale zajde k ní do pokoje a ve stížnostech na Janet pokračuje tam. Rory se podívá na budík a zjistí, že za pět minut končí snídaně. Vystřelí z postele jako blesk, něco málo přes sebe přehodí a pádí do jídelny. Tam si na tác naloží posledních pár zbytků; pití už došlo. Přijde k ní Marty a nabídne se, že jí dá snídani ze svého. Představí jí svoji snídaňovou partu - pár kluků, kteří se tu ráno v jídelně setkávají - což Rory v tento okamžik, kdy není ani pořádně oblečená, příliš nadšeně nevítá. Pak se jí Marty omluví, že ji ztrapnil a řekne, že je rád, že ji konečně dokázal oslovit a vyrovnal tak skóre.
Lorelai sedí v bistru a vyřizuje telefonát s Natalií Zimmermanovou, která se u nich v hotelu uchází o místo architektky. Luke jí naznačí, aby šla s mobilem ven, protože v bistru platí zákaz telefonování a Lorelai si to pomaličku míří ke dveřím. Otevře je, domluví se na schůzce na pátek ve dvě, mezitím do bistra vejdou tři lidé, Lorelai zavěsí a vrátí se ke stolu. Lukovi se nelíbí, že nerespektuje pravidla bistra a taky jí to řekne. Dovnitř vejde Michel, který prováděl průzkum a našel další tři architekty. Lorelai však má dojem, že tu pravou architektu pro hotel už má. Pozve Michela na oběd a ten odmítne, aby na něj zašli jinam - jednou za šest měsíců vynechá svoji specifickou stravu a udělá si bláznivý den, kdy může jíst, co chce a rozhodne se, že to bude právě dnešek. Lorelai zvedne telefon a Emily se ujišťuje, že v pátek přijde na večeři. Luke uvidí, že opět telefonuje a poručí jí, aby mobil vypnula. Když jde o její matku, splní Lorelai jeho příkaz okamžitě.
Na Yalu končí hodina, při které studenti rozebírali dílo jednoho autora, a o přestávce Rory pozve její spolužák Trevor na večeři. Ta se ale ze schůzky vymluví.
Rory si přijede domů vyprat prádlo, protože v prádelně na Yalu mají lidé ve zvyku vytahovat cizí věci z pračky, která právě doprala, a dát je kamkoliv, jen aby ji mohli naplnit svými vlastními. Lane se vřítí do Lorelaina domu, kde už na ni čeká pizza. Zatímco do sebe souká jeden kousek, vysvětluje Rory, že její máma objednala jídlo přes internet a spořádala ho sama a ona tak trpí hlady. Paní Kimová je objednáváním přes internet přímo nadšená. Lane si vezme ještě jeden kousek na cestu a letí zpátky. Gilmorova děvčata si spolu sednou a Rory mámě líčí, jak pokračuje válka mezi Paris a Janet. Když se včera Janet vzbudila, zjistila, že ji Paris odvezla do svého pokoje, a když pak vylezla oknem ven, oplatila to Paris tím, že zalepila otvor její lepící pistole, kterou Paris používá na ruční práce. Pak Rory popisuje, jak přišla pozdě na snídani a setkala se s Martym. Lorelai dělá narážky na Rory a kluky a ta přizná, že ji jeden zval na víkend na večeři. Lorelai nerozumí tomu, proč nešla, když se jí celkem líbí. Pak řekne, že ji chápe, když nikdy s nikým nechodila. Rory jí oponuje, ale Lorelai označí záležitosti s Deanem a Jessem za vztahy a ne chození. Navrhne jí, aby sem tam zašla na rande, vždyť je na vysoké. Rory ukončí diskuzi a jde si vyprat.
Lorelai sedí spolu s Natalií v bistru a Lukovi se nelíbí, že srazily několik stolů k sobě, aby mohly projednat pracovní záležitosti. Při poradě se Lorelai dozvídá, že Natalie jeden čas pracovala pro Emily (navrhovala jí v domě první patro) a je na ní znát, že to nedokáže jen tak překousnout.
Rory jde po hodině za Trevorem a během řeči mu naznačí, že má v sobotu večer čas - aby ho nechala zopakovat pozvání na večeři. Domluví se a prozatím se rozloučí.
Sookie jde s Lorelai z nákupů a prozradí jí, že se rozhodla dát svému chlapečkovi jméno Davey. Vlastně to byl původně Jacksonův nápad, aby se kluk jmenoval Davey, a kdyby se narodila holčička, tak by dostala jméno Colgate (po jeho prababičce). Obě se shodnou, že Colgate je hrozné jméno pro člověka. Nic se ale neděje, vzhledem k tomu, že Sookie ví, že to bude kluk. Stejně se ale musela s Jacksonem kvůli Colgate pohádat, protože jinak by vytušil, že se jim narodí chlapeček a on si to dopředu znát nepřeje. Nakousnou téma jejich hotelu a s tím i Natalii a Sookie vycítí, že něco není v pořádku. Lorelai přizná, že jí vadí, že Natalie pracovala pro její matku. Chce svůj život od Emily co nejvíce oddělit a Natalie je pro tento cíl další překážkou. Sookie jí připomene, že je ta pravá, kterou hledali, a přesvědčí ji, by dala Natalii šanci. Rozdělí se a Sookie zamíří domů objednat si sporák Avery, který by si v kuchyni v hotelu moc přála.
Lorelai zastaví u Luka a ten jí předá vzkazy, které jí tu telefonicky zanechala pětice lidí. Samozřejmě ho rozčílí, že ho Lorelai používá jako nějaký záznamník A vyjede i po Edovi, který si k němu přijde pro slíbené lístky na zápas. Lorelai chce vědět, co to s ním je, že křičí i na Eda, a on přizná, že ty lístky koupil pro sebe a Nicole. Podvědomě doufal, že ten vztah bude pokračovat. Je zklamaný, že si dělal naděje. Lorelai ho chce vytrhnout z této mizerné nálady, a tak ho na zítřejší večer pozve k sobě domů na promítání filmů. Ten den je právě již tradiční večer filmů, který dříve trávila s Rory. Vždy si půjčily film, objednaly jídlo a užívaly si. Luke souhlasí a když se ho Lorelai vyptává, jaké filmy půjčit, je překvapená, že prakticky nic ještě neviděl.
Lorelai dorazí k rodičům na páteční večeři a otevře jí služebná. Když se od ní dozví, že tu Rory ani Richard ještě nejsou, vymluví se, že si musí pro něco do auta, a rychle se vytratí. Sedne si za volant, naladí rádio a zaposlouchá se do muziky. Vyděsí ji až Emilyno klepání na dveře. Lorelai se vymlouvá, že hledala lesk na rty, ale Emily takovou průhlednou lež bez potíží prohlédne a vezme ji do domu. Obě se posadí v obývacím pokoji a Emily chce vědět, proč jí neřekla, že je Sookie těhotná. Obviní ji, že ji chce vyblokovat ze svého života. Lorelai by ráda věděla, od koho to ví, ale Emily jí svůj zdroj neprozradí. Konečně dorazí Rory a na otázku, co je nového, odpoví, že má v sobotu rande. Máma i babička jsou nadšené, jen Emily jí nezapomene připomenout otázku společenského postavení.
Lorelai, Sookie a Natalie nakupují věci na zvelebení hotelu a Sookie se děsí nad cenou vybírané lavice. Lorelai však řekne, že jim nečiní problém zaplatit plnou cenu. K údivu Sookie tvrdí, že mají peněz dost a žádné problémy. Natalie je nechá o samotě a jde si ven prohlédnout sochu. Lorelai Sookie řekne, že ví, že si nemohou tak drahou lavici dovolit, ale že nechce, by to věděla ona - aby se Emily nedoneslo, že mají finanční problémy. Má za to, že Natalie Emily pravidelně informuje a že jí prozradila i to těhotenství. Sookie odvětí, že už to začíná být příliš a pošle ji za Natalií, aby si s ní promluvila. A tak jde Lorelai za ní ven a poví jí, jak je to mezi ní a její matkou. Nataly ji ujistí, že s Emily nemluvila již hodně dlouho. Lorelai je přesvědčena a nechá Natalii nadále pro ně pracovat.
Je sobota večer a Rory připravující se na rande chce po Tanně odsouhlasení svého oblečení. Nebyla by to ale Tanna, kdyby jí dala odpověď na jednoduchou otázku a místo toho Rory poskytne pár fakt ohledně feromonů. Paris svolá ve společenské místnosti malou poradu, aby probraly několik věcí. Hned se sama ujme slova a opět přednese stížnost na Janetino časné vstávání a cvičení. Janet jí to zase vrátí jejími ručními pracemi a všudypřítomnými třpytkami, škeblemi a zápachem lepidla. Paris se brání, že co dělá, je narozdíl od ní pro všechny. Janet a Paris se začnou hádat a Rory jde otevřít Trevorovi. Paris navrhne Janet závod v běhu s tím, že pokud sama vyhraje, nebude Janet nařizovat žádné budíky před sedmou hodinou a pokud ona, přestěhuje své ruční práce k Rory a sobě. Paris se dá do běhu, Janet ji následuje, Tanna prohodí poznámku o pižmu a Rory odejde s Trevorem na večeři.
Luke dorazí do Lorelaina domu na filmový večer s taškami plnými jídla a vidí, že Lorelai vše pojistila objednávkou ještě další zásoby pokrmů. Lorelai vyjmenuje řadu pravidel, které během filmu platí, a pak už konečně pustí Casablanku.
Rory a Trevor dorazí do restaurace a Rory se konverzace s ním příliš nedaří. Když to chce napravit, vyrukuje s nechutným zvykem lidí v restauracích, o kterém kdesi četla. Jsou uvedeni k jejich stolu a začnou si vybírat z jídelního lístku.
Film běží a Luke napomene Lorelai, aby se na něj nedívala pokaždé, než se v něm něco zásadního stane. Lorelai slyší, že Rory volá na záznamník a chce, aby to zvedla. Učiní tak a Rory si stěžuje na to, jak večer probíhá, a dá mámě za pravdu, když tvrdila, že nikdy s nikým nechodila. Přizná, že Trevor je fajn, že to ona kazí konverzaci. Jen kdyby tak neseděl na stejné straně stolu. Lorelai jí nedokáže poradit, rande se prostě někdy nevydaří. Rory nechá telefonování, protože kdyby ji při tom Trevor viděl, byl by to trapas ještě větší. Lorelai poví Lukovi, jak hrozně probíhá Roryino rande a toho napadne, aby řekla, že cítí průvan a přesedla si naproti. Lorelai to zavolá Rory a ta se rozhodne nápadu využít. Luke praví, že by si to s ní nevyměnil ani za nic, protože podle něj je randění horor. Oponuje Lorelaině námitce, že jen tak lze poznat partnera, s tím, že jestli je mu s někým dobře, pozná instinktivně prakticky okamžitě. Pak znovu pustí video a začne ho přetáčet. Lorelai se nemůže dívat, jak přeskakuje scény a jde si raději pro moučník. Zvoní telefon a Luke ho zvedne. Je to Emily. Lorelai přiběhne do obývacího pokoje a zatímco Luke drží sluchátko, aby Emily nic z toho neslyšela (marně), Lorelai mu vyčítá, že to vzal. Měl říct, že tu není - pravidlo vyhýbat se její matce platí neustále. Lorelai si vezme hovor a Emily se jí okamžitě zeptá, jestli ostatním zakazuje, aby s ní mluvili. Volala dnes Natalii, aby jí dala do pořádku jeden pokoj, a ta odmítla s tím, že jí nemůže pomoct. Emily na ni zatlačila a Natalie prozradila, že dala Lorelai určitý slib. Lorelai popře, že by po ní chtěla, aby pro Emily nepracovala, jen aby se jí vyhýbala, a navrhne, že jí Natalii hned zítra přenechá. To Emily nepřijme s tím, že pak by to byla její chyba, že přišla o zakázku na hotelu. Hovor je skončen a filmový večer pokračuje.
Ještě tu noc se Rory vrátí domů a vidí, že jim Luke usnul na pohovce. Rory povídá o pokračujícím večeru, sama se trochu zlepšila, ale že Trevor není její typ. Vrátí se k záležitosti s průvanem - přesedla si, ale Trevor pak ten vymyšlený průvan začal cítit taky a posadil se zase vedle ní. Lorelai praví, že Rory měla doposud na kluky štěstí, a že toho podle ní musí hodně prožít, aby našla toho pravého uchazeče.
Rory přijde s košem do prádelny a dá se do řeči s jedním klukem. Prohodí pár vět a Rory ho pozve na kafe. On však s díky odmítne. Pokaždé to jednoduše nejde tak snadno.

4.04

31. října 2008 v 17:18 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Kuřecí, nebo hovězí?
Je večer a Rory přijede z Yalu domů. Hned jak překročí práh, s velkým rámusem se rozezní alarm. Lorelai přiběhne do chodby a snaží se zařízení vypnout. Během tohoto počínání si všimne Roryiných vlasů. Nechá alarm alarmem a diví se, že si Rory nechala účes o tolik zkrátit a ani jí o tom předem nic neřekla. Odtáhne ji na místo, které má odzkoušené, že pohyb v něm čidlo nezaznamená. Chvíli v něm setrvají a nepříjemný alarm utichne. Lorelai Rory vysvětluje, kdy si vůbec poplašné zařízení pořídily. Začalo to Kirkovým vstupem do místní bezpečnostní agentury a jeho obavami o Lorelainu bezpečnost, když teď žije sama. A tak jednoho dne přišla domů, našla alarm už namontovaný, spolu se vzkazem, vizitkou a zbraní. A když volala do bezpečnostní agentury, aby si stěžovala, nikdo to nezvedal, až nakonec nechala vzkaz u ženy, která tam uklízí. Kromě alarmu je novinkou ve Stars Hollow nový pošťák, který vždy nechává poštu u někoho jiného, než u adresáta. Rory udělá pár kroků, aby si zašla do auta pro tašku a alarm se opět rozezní.
Lorelai si dala tu práci a po celém domě vyznačila na zemi z polepek cestičky, po kterých se mohou pohybovat, aniž by alarm spustily. Má v plánu stavit se cestou do hotelu v bezpečnostní agentuře a Rory zase zamýšlí, že se bude celý den potulovat po městě, číst si a lenošit.
Zanedlouho už opravdu sedí v altánku a čte si. Vyruší ji až pár mužů, kteří tam začnou chystat věci na zítřejší akci. Rory tak musí prostory uvolnit. O jakou akci se jedná, se dovídá záhy, když spatří Lindsay a její matku připravující věci na svatbu. Rory pospíchá k Lane domů a vyčte jí, že jí nezavolala, že se Dean a Lindsay berou už tuto neděli, aby náhodou nepřijela. Lane se jí omluví, že jí to chtěla říct - nevěděla však, že tento víkend přijede a chtěla jí to oznámit, až spolu budou mluvit. Pak si vzpomene, že v domnění, že to přichází její matka a ne Rory, zavřela Briana a Zacha do skříně a pustí kluky z kapely ven. Setkali se, protože musí najít nového kytaristu, když Dave odešel na vysokou do Kalifornie. Zach je na něj kvůli tomu hodně naštvaný a tvrdí, že žádný pořádný rocker by na vysokou nešel. To mu Rory hezkým výčtem osob vyvrátí. Rory se má k odchodu a ujišťuje Lane, že na ni není naštvaná, jen ji ta informace překvapila. Jen co vyjde z domu Kimových, narazí na Deana. Povídají si spolu a jedním z témat je samozřejmě svatba. Dean předtím Rory na ni nepozval, protože si myslel, že bude na škole, teď tak ale učiní a pozvání rozšíří samozřejmě i na Lorelai.
Kirk se snaží u Lorelai v domě odpojit alarm. Jimmy, který ho namontoval, je kdoví kde a Kirk s tím sám nehne. Udělá alespoň to, že nechá Lorelai, aby změnila číselný kód. Sookie přijde s tím, že se jí marně snaží hodinu dovolat a Kirk jde nahoru, aby jeho vinou doslova odstřihnutý telefon spravil kouskem izolepy. Důvod návštěvy Sookie je ten, že jí telefonoval rozčilený Michel, že volal Lorelai, ale ona mu už zpátky nezavolala (protože byla v tu dobu v Evropě). Myslí si, že ho chtějí vyřadit z hotelu U vážky. Lorelai to označí za absurdní a obě pak vyjmenovávají jeho vlastnosti. To už si nejsou tak jisté. Rozhodnou se za ním zajít a promluvit si s ním.
Zakrátko dorazí do hypermoderního hotelu, kde všichni jeho zaměstnanci nosí sluchátka s mikrofonem, takže nikdy nevíte, jestli mluví k vám, nebo s někým na lince. Nechají si Michela zavolat a sdělí mu, že pokud si to vyložil tak, že ho v hotelu nechtějí, tak je to mrzí. Pochopily by ale, kdyby chtěl v tomto výjimečném podniku nadále zůstat. To ale Michel nemá v úmyslu, především kvůli ztrátě jakéhokoliv soukromí, když musí stále chodit se sluchátkem v uchu, a "odbornému" personálu zde.
Gilmorova děvčata sedí u Luka v bistru a Rory poví mámě o Deanově pozvání na svatbu a po chvíli rozmýšlení se rozhodnou, že je osud nutí, aby tam šly. Rory nechce, aby si Dean její nepřítomnost vyložil tak, že pro ni není důležitý. Udýchaná Patty dorazí do bistra s Lorelainou poštou. Ta otevře jedno psaní a dozvídá se, že jí Taylor posílá příkaz k zastavení rekonstrukce hotelu. Každé úpravy, které tam chtějí provést, musí být předloženy komisi Společnosti pro ochranu památek k posouzení a schválení. Mají zastavit všechny práce do doby, než bude dodržen tento postup. Lorelai se rozhodne s Taylorem promluvit.
Naleznou ho hned vedle v bufé. Pro začátek si objednají zmrzlinu a pak Lorelai vyrukuje se svým problémem a praví, že si s tím dělá trochu starosti, protože už v pondělí mají přijít zedníci. Taylor jen trvá na dodržení pravidel pro historické budovy a hotel U vážky podle něj do této kategorie spadá. Aby Lorelai získala souhlas, bude nutná oficiální prezentace. Rozhodne se ji přednést už tento večer na zasedání městské rady. Gilmorova děvčata se mají k odchodu a Taylor jim nezapomene připomenout, že ještě nezaplatily.
Probíhá zasedání městské rady a zdá se, jako by body na programu neměly konce. Lorelai, Sookie a Michel se snaží trpělivě sedět a čekat, až dostanou slovo. Probírá se oceněná povídka Nejšťastnější kobliha a lidé si začnou vzájemně předávat poštu. Tím se schůze promění v každotýdenní anarchii, a tak ji Taylor ukončí. To si Lorelai nenechá líbit a vynutí si, aby ještě probrali jejich návrh ohledně hotelu. Všichni tři se ujmou místa za řečnickým pultem a Lorelai začne. Ihned musí čelit Taylorovým sabotérským dotazům. Telefon Lorelai začne zvonit a protože jde nevysvětlitelně o číslo z jejich domu, i když jsou ona i Rory na zasedání, předá slovo Sookie a jde ho ven zvednout. Rory ji následuje. Osoba na telefonu je Kirk. Reagoval na aktivování alarmu v jejím domě a objevil nějaké vetřelce v garáži, které podle jeho slov vede osmnáctiletá Korejka. Zdálo se mu, že ji zná, ale podle množství mladých lidí, kteří jsou s ní, usoudil, že je v nějakém gangu. Ve skutečnosti jde o konkurz na nového kytaristu, a tak Lorelai vyšle domů Rory, aby vše urovnala. Ukončí hovor a lidé začnou vycházet ven. Zasedání rady je skončeno a oni to projeli. Hned jak vyšla Lorelai ven, Taylor i přes námitky Sookie a Michela schůzi ukončil. Lorelai zahlédne Taylora, jak chvatně odchází pryč a hned je mu v patách. Dožene ho a ten jí vysvětlí, že se nic neděje, stejně budou moci s úpravami hotelu začít až po prohlídce, kterou vykoná on a ostatní členové Společnosti pro ochranu památek. Lorelai Taylora přemluví, aby ji uskutečnili již zítra a sama musí přistoupit na to, že to bude už v šest ráno.
Právě když chce Luke zavřít bistro, za popěvku bojové písně Starshollowské střední dorazí pětice podnapilých kluků, mezi nimi i Dean. Je to jeho loučení se svobodou. Luke jim začne vařit kafe, a když slyší Deana, nyní úplně mimo sebe, jak volá Roryino jméno, přemluví ostatní kluky k ukončení oslavy a odchodu. Pak Deanovi pomůže do svého bytu nahoře, kde ho uloží do postele. Dean během svého blouznění stále nesouvisle mluví o Rory. Těsně před tím, než upadne do spánku, zamumlá otázku, proč ho nemiluje.
Zatímco v hotelu probíhá prohlídka, Lorelai a Sookie postávají před ním a vyjmenovávají věci, které by dělaly raději než tohle. Taylor a slečna Patty vyjdou ven a Taylor má stále nějaké připomínky. Když jsou spolu chvíli o samotě, žádá Lorelai Patty, aby na Taylora uplatnila svůj vliv, ta si ho však schovává pro sebe a plánovanou úpravu svého studia. Taylor k sobě přizve na malou poradu Lorelai a upozorňuje ji na rozpadající se verandu, která je však podle něj zároveň historická (z roku 1980). Po ruce má hned několik řešení, například vybudovat přes ni průhlednou plexisklovou verandu, po které by hosté chodili a zároveň viděli tu původní. Pohár Lorelainy trpělivosti přeteče, chytí Taylora za sako a celá rozhněvaná chce vědět, co má pro to povolení udělat. Taylor si hned stanoví cenu. Chce prodávat i ze svého zmrzlinářského vozu, jenže jediné místo, kde by mohl parkovat, je částečně před Lukovým bistrem. A po Lorelai chce, aby na Luka použila svého vlivu a získala mu svolení. Pak budou záležitosti okolo hotelu rychle a hladce vyřešeny. Lorelai se rozběhne zkratkou přímo k Lukovi, nehledě na potok, který bude muset zakrátko překonat.
Za nějakou dobu do bistra dorazí a žádá o svolení k parkování Taylorova zmrzlinářského vozu. Luke jí ho beze všeho udělí. Lorelai si myslí, že si z ní utahuje, když jí ho tak snadno dal, a chce vědět, proč předtím Taylora odmítl. Luke odpoví, že se ho na to Taylor nikdy nezeptal. Asi přímo předpokládal zamítavou odpověď. Lorelai je zděšená, že tím vším prošla úplně zbytečně, a je od teď rozhodnutá podnikat tvrdě.
Luke nese Deanovi nahoru nápoj proti kocovině a vidí, že už je vzhůru. Měl by již vyrazit, když má být za hodinu v kostele. Luke v myšlenkách na Deanovo blouznění o Rory, mu chce něco říct, ale pak si to rozmyslí. Dean mu za všechno poděkuje a vyrazí.
Lane jde s Rory po městě a sděluje jí, že nového kytaristu nevybrali, protože nikdo z uchazečů neprojevil dostatek talentu. Rozdělí se a Rory natrefí na Luka vycházejícího od Dooseho. Sháněl tam Lorelai, ale bezúspěšně. Od Rory se dozvídá, že někde vybírá svatební dar pro Deana. Když není Lorelai k zastižení, řekne přímo Rory, aby na svatbu nechodila a ta mu to přislíbí, aniž by se dozvěděla důvod - jen na základě Lukova ujištění, že to tak bude lepší.
Lorelai nesoucí svatební dar potká Kirka a ten jí sděluje, že se jim konečně podařilo alarm odpojit. A Lorelai se raději neptá, proč by k ní měl ještě zítra přijít pokrývač. Kirk se jí za všechno omluví a přizná, že má pocit rytířství, pokud jde o osamělé ženy, a chce, aby byla v bezpečí. Lorelai odmítne, že by jí vadilo, když ji takhle hlídá a Kirk odejde pryč. Lorelai vzápětí narazí na Rory, která jí oznámí, že na svatbu nejdou a jak ji Luke skrze to hledal. Rory nechce, aby si s ním Lorelai promluvila, určitě musel mít vážný důvod, když vypadal tak ustaraně a rozrušeně. Vyjdou si po cestě a hned za patami mají ochránce Kirka, který je sleduje v malém autě bezpečnostní agentury.
Lorelai a Sookie stojí na verandě hotelu s kladivy v ruce a v póze naznačující, že ji bourají. Michel se k nim přidá a nechají se společně vyfotografovat.
Rory postává ve značné vzdálenosti od kostela a sleduje, jak z něj Dean a Lindsay, v doprovodu zástupu hostí, vycházejí jako novomanželé a brání se slzám.

4.03

31. října 2008 v 17:18 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Hobit, pohovka a Digger Stiles
Lorelai donese Rory na kolej ještě pár věcí, které nakoupila, a k tomu trochu jídla od Luka a Sookie. Rory odmítne máminu nabídku, aby zašly na kafe, protože bude muset jít na přednášku. Nyní je totiž tzv. nákupní týden, kdy studenti navštěvují různé přednášky, aby si vybrali ty, na které poté budou chtít opravdu chodit. A Rory jich má vyhlídnuto asi padesát, takže má co dělat, aby je stihla. Chce už vyrazit a Lorelai tuší, že má v plánu být tam hodně v předstihu, stejně jako kdysi na začátku základní školy, kdy jí Rory řekla, že tam mají být o půl sedmé, a když dorazily, škola byla ještě zavřená. Rory však tvrdí, že to tentokrát není ten případ. Lorelai začichá po společenské místnosti a ucítí parfém své matky. Ta tu ale podle Rory nebyla. Lorelai se dozvídá, že už dorazila i třetí Roryina spolubydlící, Janet. Je sportovně založená a stále jen běhá. Rory nakonec svolí, že ještě před přednáškou zajdou na kávu, a tak obě Gilmorova děvčata vyrazí.
Rory dorazí do učebny na přednášku japonské literatury a ta je úplně liduprázdná. Brzy však dorazí další nedočkavý student prvního ročníku. Následuje ho starší student, který má za úkol rozdat na stoly učební materiály. Ten si poté nad nadšenými prvňáky povzdychne a odejde.
Lorelai je u Sookie v kuchyni a zatímco se Jackson snaží připojit centrální zvukovou aparaturu na dětský monitor, ony spolu projednávají nějaké záležitosti ohledně hotelu. Budou muset zaplatit o dvacet tisíc víc a Sookie navrhne, aby si do doby, než bude hotel v provozu, otevřely cateringovou společnost, aby měly nějaký příjem. Pořádaly by různé párty a hlavně by opět pracovaly spolu. První akcí by byla oslava narozenin syna Helen Tompsonové, Aarona, příští týden. Lorelai se nechá přesvědčit a souhlasí.
Rory se vrací s rukama plnýma věcí na kolej a ve dveřích jí popadají na zem. Nemůže si nevšimnout, že je jejich společenská místnost vybavena kobercem, křesly a pohovkou. Telefonuje jí Emily, která se taky k novému vybavení přihlásí. Když byla včera Rory na přednáškách, přišla si prostor přeměřit a pak se jen vlichotila jejich správcové, aby vpustila stěhováky. Rory otevře skříň a ta je plná elektroniky. Řekne babičce, že je to od nich milé, ale že má tři spolubydlící, kterým by mohlo vadit, že vybavila pokoj, který je společný, což by mohlo působit dojmem, že si ho přivlastňuje. Emily s tímto pohledem na věc souhlasí a rozloučí se s ní.
Lorelai přiběhne domů a usadí se s jídlem k televizi. Zvedne telefon a od Rory se dozvídá, co jí babička provedla tentokrát. Tanna nevzala nové vybavení vůbec v potaz, Paris nic neřekla, jen Janet to ještě neviděla. Rory chce radu, co s tím. Lorelai jí poskytne stanovisko Emily, kdyby se rozhodla dar odmítnout, a Rory se po těch slovech zdá, že menší zlo možná bude vybavení si ponechat. Dorazí Janet a nového nábytku si ani nevšimne a i na koleji pokračuje ve cvičení.
Emily Richardovi sdělí, že mu volal Jason "Digger" Stiles, kvůli kterému Richard kdysi musel odejít z firmy, aby mu uvolnil místo. Chtěl s ním mluvit. Richardovi to náladu příliš nezvedne, ani to, že ho Emily ze zdvořilosti pozvala na zítřek. I tak je ale ochoten se s ním setkat.
Paris přijde do společenské místnosti s tím, že se první mejdan bude konat na jejich patře. Probíhá to tak, že kdo se chce aktivně zúčastnit, nechá otevřené dveře, aby mohli lidé přijít. Paris je akcí unešená, protože je to perfektní příležitost k upevnění jejich statutu na Yalu a k tomu, aby si je lidé zapamatovali. Rory však její nadšení nesdílí a není si vůbec jistá, jestli o to stojí. Paris jí vyčte spokojenost se současným stavem, s jejím nábytkem a stereo soupravou, a označí ji za sobce.
Lorelai a Sookie připravují věci na Aaronovu oslavu narozenin, která se bude konat ve stylu Pána prstenů. Lorelai kontroluje stav a vyjmenovává několik jídel, které jim na dětské oslavě nemohou chybět. Lane dorazí s dalšími pár věcmi, které by se jim mohly hodit, a líčí nesnadný život na své nové škole. Lorelai má telefon. To jí volá Paris, která se na ni snaží zatlačit, aby svoji dceru přemluvila k otevření dveří na mejdan. Rory vejde do místnosti a sebere Paris telefon. Lorelai řekne, že to možná není špatný nápad poznat lidi kolem sebe a doporučí jí, aby se mimo studia i bavila. Rory se tedy nechá přemluvit, aby dveře otevřela.
Tanna vezme Rory za slovo, že si z jejího oblečení může něco vypůjčit, a vybere si její chiltonskou školní uniformu, kterou Rory máma z legrace přibalila. Paris se vrátí z obhlídky ostatních pokojů s tím, že se z nich zatím nikdo neidentifikoval a vyjmenovává možnosti, k čemu by mohl během mejdanu jejich pokoj sloužit. Pro Paris mejdan znamená šanci vymazat oněch osmnáct uplynulých let a představit se jako úplně nová Paris Gellerová. Chce, aby letos bylo všechno jiné. Nakonec učiní kompromis, že z pokoje udělají konverzační místnost s jednou zapálenou svíčkou.
Oslava ve stylu Pána prstenů je v plném proudu a všude kolem pobíhají samí Legolasové, Gimli a hobiti. Lorelai má plné ruce práce se zábavou dětí a Sookie jde do kuchyně přichystat občerstvení.
Jason Stiles dorazí do rezidence Gilmorových a Emily ho zavede k Richardovi do pracovny. Richard se k němu chová odměřeně do doby, než Jason přijde s žádostí, zdali by se nemohl stát Richardovým partnerem v jeho firmě. Přispěl by nejenom finančně, ale vzal by s sebou i své současné klienty. Jason již nestojí o to zůstávat ve společnosti svého otce, chce pracovat samostatně, nechce být někde, kde ho oslovují Diggeře a vážně chce naštvat svého otce. Richard nadšený touto myšlenkou ho pozve na skleničku a zatímco si jde Jason zavolat, Richard sdělí novinku své ženě. Emily je ráda, že by už alespoň nemusel dřít tak tvrdě.
Sookie se děsí, že by děti měly brát jídlo z papírového ubrusu s postavami z Pána prstenů a pít z kelímků s tentýž vzorem. Plánuje dát ohřívací mísu na stůl, ale Lorelai jí to vymlouvá, protože by se některé z dětí mohlo spálit. Lorelai uvidí jedno z jídel, které nevypadá, že je pro děti, a Sookie ji ujistí, že je z občerstvení pro rodiče.
Mejdan na Yalu již začal a Paris prochází mezi studenty a zve je do jejich pokoje. Vrátí se zpátky a oznamuje Rory, že ten jejich je suverénně nejlepší. Pokračuje v seznamování s lidmi a Rory se uchýlí k sobě do pokoje, aby si četla. Pak si to rozmyslí a vydá se bavit. Natrefí na Louisu a Madeline, které sem dorazily při svém obcházejí mejdanů. Obě její bývalé spolužačky se vzdálí a Rory spatří chlapce, se kterým se nedávno viděla na přednášce, když na ni přišel taktéž dřív. Vydá se k němu, ale cestu jí zkříží dvě dívky, Kick a Mickey, které ji poznají. Řekla jim o ní Emily, která je s jejich matkou v DAR. Mají za úkol zjistit, jestli se stýká se správnými lidmi. Rory se jich snaží zbavit, ale dívky ji dovlečou na pohovku a pak se baví, jako kdyby tam nebyla. Po nějaké době ji vyhledá Paris, že se jaksi nebaví. Myslí, že je to proto, že není v žádné skupině. Rory navrhne všechny vyhodit a jít do postele. Paris odmítá, protože je rozhodnutá, že letos bude všechno jinak, ale když narazí na podnapilého mladíka, který ji žádá, aby mu udělala piercing, rozzuří se začne všechny přítomné rázně vyhazovat.
Děti sledují video s Pánem prstenů a Helen upozorní Lorelai, že začínají mít hlad. Lorelai to jde říct Sookie a je zděšená výčtem jejích pokrmů, protože Sookie nepřipravila žádné dětské jídlo. Dokonce ani dort není pro děti. Lorelai dá okamžitě jednomu pomocníkovi peníze, aby skočil nakoupit něco vhodnějšího. Sookie se cítí dotčená, protože vše připravovala bezmála týden, a nelíbí se jí, že Lorelai náhle přebírá velení. Do kuchyně přijde malá holčička a Sookie po ní vyjede. Jen díky Lorelainu rychlému zásahu nezačne dívenka brečet. Lorelai se Sookie omluví, že ji nechtěla komandovat, a ta se náhle cítí zoufale, že nedokáže vychovávat dítě, když se chová takhle. Lorelai dá práci, než ji přesvědčí, že bude báječná matka.
Je noc a Rory uslyší chrápání. Oblékne si župan a vyjde ven na chodbu. Tam spatří onoho chlapce z přednášky o japonské literatuře a pak z mejdanu, jak leží nahý na zemi a spí. Vzbudí ho a tomu je hned jasné, že není na svém patře. Obává se, že od teď bude mít přezdívku "Ten nahej kluk". Rory si myslí, že vzhledem ke klidu, který tu už několik hodin panuje, ho nemusel nikdo vidět a slíbí mu, že to nikomu nepoví. Když mu půjčí župan, vzájemně se představí. Jmenuje se Marty. Rozloučí se spolu a Marty se vydá najít kalhoty s klíči a vlastní pokoj.
Rory stojí před domem svých prarodičů a čeká, až dorazí máma. Když se tak stane, sdělí jí, že je rozhodnuta jít dovnitř a říct babičce, aby se jí nepletla do života. Lorelai je překvapená, že se s ní chce utkat a fandí jí. Jdou dovnitř a Rory Emily řekne, že s ní chce mluvit. Víc však už ze sebe nedokáže dostat. Do místnosti vejde Richard s tím, že přijal Jasona za svého partnera. Je nadšený tím, že syn jeho nepřítele nenávidí svého otce a on z toho profituje. Emily je rozzlobená, že jí o Jasonově touze po pomstě nic neřekl a náhle je proti tomu, aby se s ním dával dohromady. Zastává se Floyda, Jasonova otce, že ho vychoval, musel ho živit a šatit a že si nezaslouží, aby se mu takhle odvděčil za všechnu lásku a starostlivost. Po této scéně už Rory určitě svůj záměr neuskuteční a Lorelai si ji kvokáním dobírá, že tehdy ztratila odvahu.

4.02

31. října 2008 v 17:17 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
První den Lorelai na Yalu
Rory si balí posledních pár věcí a Lorelai se shání po fotoaparátu, aby zaznamenala Roryin odchod na Yale. Z fotek příliš spokojená není a chce je později vylepšit fotomontáží.
Rory přijde do Lukova bistra na poslední jídlo před odjezdem. Brzy by měla dorazit i Lorelai, má jen trochu problémy s Lukovým autem. Nepodařilo se jí přeřadit ze zpátečky, a tak jede až z domu pozpátku. Luke vyběhne ven, sám normálně zaparkuje a je rozhodnut nenechat Lorelai nadále ve svém autě jezdit. Nemá ale moc na výběr, protože všechny Roryiny věci už jsou na něm naloženy a Gilmorova děvčata by neměla jinou možnost, jak je do Yalu dopravit. Alespoň si vynutí, aby ho měl ve čtyři zpátky. Luke je víc podrážděný než obvykle, protože kvůli rozvodovým papírům očekává člověka z právnické firmy, kde Nicole pracuje. Na kousek papíru nakreslí Lorelai řazení u svého auta a Gilmorova děvčata odejdou. Ve dveřích se minou s právě zmiňovaným právníkem. Luke by si přál jen to někde podepsat a aby už měl pokoj, ale právník chce probrat další záležitosti a pokud možno mluvit s Lukovým vlastním právním zástupcem. Luke mu to příliš neusnadňuje a právník odejde ven zatelefonovat nadřízeným. Lorelai se vrátí zpátky s nákresem řazení, že nesedí. Luke jí papír obrátí a spokojená Lorelai odejde.
Lorelai dorazí s Lukovým autem před Yale a hned za ní i Rory ve svém vlastním voze, který dostala od prarodičů k maturitě. Tess, poradkyně pro nováčky, si hned Roryino jméno na seznamu odškrtne a nechá se i s ní od Lorelai vyfotit. Všimne si, že si dovezly vlastní matraci a ujistí je, že to není problém, tedy pokud zařídily odvoz té, která tam původně byla. Tess předá Rory klíč od čísla 5 a Gilmorova děvčata jdou na kolej. Vejdou do společenské místnosti té části kolejí, kde bude Rory bydlet se třemi dalšími studentkami. Lorelai uvažuje o tom, kde by mohly nenápadně spálit starou matraci a Rory se pídí po nouzovém východu. Pokračují do Roryina pokoje a Rory stále nahlíží do plánku a hledá různé věci. Lorelai ji vytlačí zpátky ven, protože Rory s tím vším prošvihla okamžik, kdy poprvé vchází do svého pokoje a začnou pěkně od začátku. Napodruhé je to už tak, jak by mělo být. Pak se vydají vyložit věci z auta.
Poradkyně pro nováčky provázejí nové studenty univerzitou a poskytují jim důležité rady. Rory se nechá vyfotografovat na průkaz a pokračuje se skupinou. Když je prohlídka u konce, vrátí se do své části kolejí. Zároveň s ní dorazí ještě jedna dívka. Ta si tiše sedne do společenské místnosti a čte si. Lorelai vstoupí dovnitř a po malé poradě s Rory s mámou se všichni představí. Dívka je nová Roryina spolubydlící jménem Tanna Schricková a budí poněkud zvláštní první dojem. Má problémy s komunikací s lidmi - neumí moc mluvit spatra, a tak se zpaměti učí konverzační fakta, která může hned použít. Teď hovoří nahodile o všem možném, ale jak sama praví, až Rory pozná, naučí se fakta, která budou zajímat ji osobně. Rory jde vyprovodit mámu a na rozloučenou se obejmou. Vtom si Lorelai všimne jednoho úplně zařízeného pokoje a přepadne ji pocit, že vybavení Roryina pokoje zanedbala. Je pevně rozhodnuta to dohnat a ještě do večera dorazit s odpovídajícím vybavením.
Lorelai vejde do bistra a tam už není jeden, ale hned tři právníci. Nicole má totiž vyšší příjem, a tak se chce vyrovnat. To, že Luke nic nechce, nedokáží pochopit a plánují přizvat další lidi ze své branže. Luke k nim dovede Lorelai, aby jim o něm podala svědectví. Ta potvrdí, že Luke je v podstatě poustevník a že si opravdu Nicole nebral, aby z toho něco měl. Ani Lorelaino svědectví však nezmírní obavy právníků. Vyhrožují, že pokud Luke nepřijde s něčím, co by chtěl, budou nuceni to předat výš. Luka jedna věc nakonec napadne - chce zpátky tři hodiny svého života, který na plavbě strávil na představení muže, jenž hrál na skleničky Mozarta, ale bylo to absolutně příšerné. Právníci přislíbí, že se poradí a ještě přijdou. Lorelai si chce znovu vypůjčit od Luka auto. Jdou ven a Luke ho vidí naložené novými věcmi a starou matrací. Odmítne jí auto opět půjčit, protože má tušení, že by mu nakonec stará matrace zůstala.
Tanna vstoupí do Roryina pokoje s tím, že dorazila další spolubydlící. Jdou do společenské místnosti a Rory spatří Paris, která se nakonec také rozhodla pro Yale. Je tu spolu s Terrencem, jejím učitelem života. V létě se její chůva odstěhovala a ona byla ztracená. A tak se rabín poradil s jejím terapeutem a ten u hypnotizéra zjistil, že učitel života pro ni bude to pravé. Terrence jí pomáhá úplně ve všem, co potřebuje, rovněž v jejím sebeovládání. To, že teď bude Rory s Paris bydlet není vůbec náhoda - Terrence měl pocit, že jejich společná cesta ještě neskončila, a tak její táta zařídil, aby je ubytovali společně.
Luke se nakonec rozhodl nenechat své auto napospas Lorelai, a tak řídil sám. Dojedou do Yalu a hned narazí na Tess. Ta si všimne matrace a Luke to vysvětlí tak, že ji na chvíli vzali na projížďku, aby ji vyvětrali. Lorelai je překvapená, že se znovu shledává s Paris, stejně jako z jejího učitele života. Paris vytočí poznámka Tanny a Terrence zapracuje, aby ji uklidnil. Do společenské místnosti přibude i Luke táhnoucí zpátky starou matraci. Nemohl jinak, Tess ho ostražitě sledovala. Lorelai a Rory se znovu loučí a Rory se vrátí do svého prázdného pokoje.
Luke a Lorelai jedou zpátky a už jsou ve Stars Hollow, když začne Lorelain pager pípat. Má na něm vzkaz od Rory, která ji prosí, aby se vrátila. A tak Luke znovu půjčuje Lorelai své auto, tentokrát s podmínkou, že mu ho do sedmi ráno vrátí.
O něco později Lorelai dorazí zpátky na Yale, do pokoje své dcery. Ta se cítí hloupě, že je tu čtyři hodiny a už se jí stýská - že je jí osmnáct a že chce svoji maminku. Lorelai jí slíbí, že tu dnes zůstane přes noc.
Je večer a Lorelai donese do společenské místnosti další jídlo. Provádějí zde zkoušku dodavatelů, a tak si objednávají hory rozmanitého jídla. Lorelai si všimne, že holky zapomněly vyplnit část hodnotící tabulky. Další, kdo dorazí, je hoch roznášející pizzu a Gilmorova děvčata všech osm krabic převezmou. Když Rory usoudí, že je jídla příliš, Lorelai pozve další studentky z koleje a udělá z toho večírek, čímž Rory získá na popularitě.
Je pozdě večer a všichni jsou už zpátky ve svých částech koleje. Paris telefonuje s Jamiem a asi není Terrencem stejně nadšený jako ona. Gilmorova děvčata jdou spát a Lorelai si ustele na staré matraci. Po chvíli uslyší, jak někdo v klukovských patrech vyje. Lorelai dotyčnému odpoví stejným způsobem, což má za následek, že se přidají další a další kluci. Gilmorova děvčata je v tom jen podporují.
Rory vyprovází Lorelai a pozastavují se nad koutkem ručních prací Paris, kterému se věnuje pro uklidnění. Potřetí se spolu rozloučí a Lorelai odejde.
Za nějakou dobu dorazí k Lukovi a omlouvá se mu za dvouhodinové zpoždění. Ten si z toho nic nedělá, protože s tím počítal a řekl jí, že auto chce o tři hodiny dřív, než ho potřebuje. Když jej uvidí, připadá si jak v hororu, protože stará matrace na něm zůstala. Navíc si všimne, že mu zmizela rezerva. Lorelai slíbí, že mu ji přiveze a poděkuje mu za všechno i za Rory.
Rory otevře dvěma dívkám, které lorelaiovaly (testovaly bistra) a jako poděkování za včerejší večer jí donesly kávu. Rovněž ji pozvou, aby šla s nimi na shromáždění nováčků a Rory přijímá.
Lorelai se vrátí zpátky do svého domu, který je teď nezvykle tichý.

4.01

31. října 2008 v 17:17 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Společenský tanec a italské sušenky
Je večer a dodávka vysadí Lorelai a Rory před jejich domem. Gilmorova děvčata jsou zpátky z prázdninové cesty po Evropě. Babette vycházející ze svého domu je uvidí a s nadšením je běží uvítat. Jen se divím, že nedorazily už v sobotu, jak to stálo v cestovním plánu, který jí Rory dala. Když se nevrátily, měla obavy a obvolala snad všechny konzuláty světa. Pak jdou k Lorelai domů. Babette jim hned připravuje kakao a chce slyšet všechno, co v Evropě dělaly a viděly. Úspěch slaví historka o tom, jak Lorelai sáhla na papeže, tedy přesněji na jeho auto. Lorelai Rory naznačí, aby předstírala únavu a Babette je nechá o samotě, aby se šly vyspat. Děvčata jdou nahoru, Lorelai se svalí na postel a Rory objímá svůj šatník. S tím, aby si nadcházející týden nezkazily časovým posunem a opět naběhly na běžný spací režim, jdou na kutě. Rory se ještě předtím stačí pomazlit z dlouho odloučenými ponožkami.
Druhý den ráno Rory vybaluje věci a Lorelai obvolává konzuláty a ujišťuje je, že jsou v pořádku. Mají před sebou poslední týden, než Rory začne škola, a Lorelai má pro ně na každý z těchto dní plán. Nejprve se vydají rozdat dárky přátelům. Dorazí k bistru a vidí Luka a Taylora, jak se hádají uvnitř Taylorova staromódního bufé a cukrárny. Lukovi se ani trochu nelíbí obrovské okno, které ve zdi nechal Taylor zbudovat, takže teď je krásně vidět z bufé do bistra, ale i naopak. Lorelai a Rory si k tomuto představení vytáhnou sušenky. Hádka vyvrcholí tím, že Luke začne rozhazovat po bufé bonbóny. Vtom si Lorelai uvědomí, že nakonec úplně zapomněly přivést Lukovi dárek a rozhodne se narychlo něco koupit ve Stars Hollow a vydávat to za pozornost z Evropy.
Další zastávkou je dům Sookie a Jacksona. Jdou dovnitř a Sookie je štěstím bez sebe, že je opět vidí. Za dobu, co byla Gilmorova děvčata na cestách, se jí bříško pěkně zakulatilo. Lorelai chce vědět, jestli to bude kluk nebo holka, avšak Jackson je v řeči přeruší a ukazuje svoji placku s nápisem "Nechci znát pohlaví svého dítěte". V tomto je staromódní a v nemocnici si počká, až sestřička vyjde z porodního sálu a oznámí mu, co se mu narodilo, a na svoji stranu strhne i Rory. Lorelai to však vědět chce, a tak ji Sookie vezme ven a na dvorku otevře dveře domečku. Ten je zaplněn samými modrými věcmi a obě jásají nad chlapečkem, který se už brzy narodí. Lorelai se snaží vyzvědět podrobnosti o plavbě, kterou Luke s Nicole nakonec podnikli a Sookie má tušení, že se na ní něco stalo, protože Luke se jakékoliv konverzaci na toto téma vyhnul.
Gilmorova děvčata jdou se svými batohy plnými pozorností pro přátele po Stars Hollow a probírají dárek, kterým chce Lorelai ošálit Luka, že pochází z Evropy - sklenici džemu s Lorelai vytvořenou etiketou. Rozdělí se a zatímco Rory odchází obdarovat Lane, Lorelai nese do bistra džem. Vypráví Lukovi něco o své cestě a nakonec mu předá dárek obalený historkou o osiřelé, negramotné Francouzce. Během toho povídání ale vidí, že jí to Luke nebaští, a tak jde s pravdou ven - že má ten džem od Sookie. Lukovi to však nevadí, protože jí také z plavby nic nepřivezl. Když je téma Lukova výletu nakousnuto, tak se z něj Lorelai snaží něco vytáhnout, ale bez úspěchu.
Rory je na své cestě k Lane, když narazí na Kirka vylepujícího plakáty s její podobiznou a propagující ji jako zmrzlinovou královnu. Jeden z plakátů strhne a jde s ním přímo do bufé, kde Taylorovi vyčte, že se jí ani nezeptal, jestli chce vůbec zmrzlinovou královnou být a vylepil plakáty s její fotkou po celém městě. Taylor se hájí tím, že byly v Evropě a tudíž nedostupné. Rory řekne, že zmrzlinovou královnu dělat nemůže, protože jí za pár dní začíná škola a nemá tak čas. Taylor to vzhledem k její dosavadní stoprocentní účasti na různých akcích bere tak, že jí Yale stoupl do hlavy a že už nemá zapotřebí účastnit se oslav ve Stars Hollow.
Domů se Gilmorova děvčata vrátí až v noci. Rory pořád leží v hlavě hádka s Taylorem a uvažuje, jestli se opravdu nezměnila. Lorelai jí poradí, ať to nechá plavat, že jí Taylor jen udělal v hlavě zmatek, jak má běžně ve zvyku. I přes Lorelainy námitky se Rory rozhodne přečíst si poštu, která se jim, co byly pryč, doma nashromáždila. A z dopisu z Yalu hned zjišťuje velkou chybu, která se jí podařila. Před odjezdem do Evropy si poznamenala špatné datum konání informační schůzky. Ta se neuskuteční až příští sobotu, jak se domnívala, ale už tuto. A vzhledem k tomu, že je čtvrtek, má být už za dva dny ve škole. S tím padají i jejich plány na volný týden. Rory zachvátí panika, protože není připravená, nemá nakoupeno, ani sbalen. Lorelai ji uklidňuje a dá se do přizpůsobování jejích plánů.
Gilmorova děvčata uskutečňují nákupy, ale seznam jako by neměl konce. A tak se rozdělí, aby to zvládla rychleji. Rory musí jít okolo bufé, před kterým se právě koná slavnostní otevření a slyší Taylora, jak se o ní všem přítomným zmiňuje - že si nenašla ve svém nabitém rozvrhu čas, aby si tu s nimi pohrála. Taylor rozesmutnělé tváře uklidňuje brzkým seskokem parašutisty, který přistane přímo před cukrárnou. Rory to už nemíní poslouchat a pádí pryč.
Lorelai vejde do drogérie, aby nakoupila nějaké krémy. Obsluhující Kirk jí vyčte, že všem něco z Evropy přivezly, jen jemu nic. Lorelai se mu omluví a slíbí, že mu to nějak vynahradí. Kirk řekne, že má štěstí, že přišla tak brzy, protože dnes musí zavřít dřív, a začne si oblékat padák. Dostal od Taylora dvacet dolarů, aby vyskočil na tu oslavu. Lorelai mu tuto šílenost razantně vymlouvá.
Rory se vrací z papírnictví a setkává se s Lorelai. Pořád toho musí hodně stihnout, a tak přemýšlejí, co ještě ze svých plánů vypustit. Lorelai odmítá, aby to byl jejich sušenkový večer a místo něj navrhuje zavolat Emily a zrušit páteční večeři. Rory vzhledem k dohodě večeři vynechat nechce a domluví se, že pojede jen ona a Lorelai, která tam už nemusí, vyřídí zbývající pochůzky. Rory odtamtud rychle odjede a ještě si stihnou pustit pár filmů. Opět se rozdělí a Rory, když uvidí, že si ji Taylor stále ještě před lidmi dobírá, jde na pódium, stoupne si před mikrofon a naštvaně řekne, že tu není jen proto, že ji Taylor nepožádal a neudělala si tak čas. A že Yale s tím nemá co dělat - příště se bude pro město znovu ponižovat, ale teď ať jí už dají pokoj.
Rory dorazí k prarodičům na večeři a předá jim dárky z Evropy. Emily se diví, proč se Lorelai nedostavila a Rory jí vysvětlí, že musela na pochůzky, ale že přijde příští víkend. Během večeře se Richard Rory ptá na známé ze seznamu, který jí a Lorelai před odjezdem dali, aby je navštívily. Emily se rozhodne oslavit jejich návrat a hodlá Rory zdržet na pozdní poučník. Poté jí chce pustit soutěže ve společenských tancích, které si nahrává už od roku 1978. Šance Rory na odchod jsou v nedohlednu.
Luke skládá krabice a pytle s věcmi Rory na své auto a Lorelai opět vyzvídá podrobnosti o plavbě s Nicole. Luke přizná, že si ji chtěl vzít, že ji požádal o ruku a ona řekla ano. A pak se na lodi vzali. Ale to není vše - rozvádějí se. Druhý den ráno si totiž uvědomili, že se asi zcvokli, a když pak přistáli u břehu, tak se rozešli a teď se rozvádějí. Rory volá mámě, že ji Emily vzala jako rukojmí a místo aby jí dovolila odejít, jí pouští záznamy soutěží ve společenských tancích. Lorelai tuší, že je to kvůli ní, že dnes nepřijela a rozhodne se vydat se pro ni. Během loučení s Lukem uvidí, jak jde kolem nich Kirk, na sobě větve s listím a za sebou táhnoucí otevřený padák.
Emily vymění kazetu a mučí Rory dál. Lorelai dorazí s tím, že byla náhodou poblíž. Když je s Emily na chvíli o samotě, vyčte jí, že tu Rory drží jen proto, že nepřišla taky. Omluví svoji nepřítomnost, ale Emily se tváří, jakože to není ten důvod a odmítne Rory pustit, dokud ji o to ona sama nepožádá. Lorelai ví, že to Rory neudělá, aby se jí nedotkla. Chce jen být poslední večer před odjezdem spolu s Rory a Emily se diví, proč tedy nepřišla s ní. Lorelai vidí, že je další vysvětlování zbytečné a zeptá se, kde je táta. Skutečnost, že šel už dávno spát, zatímco Emily drží stráž nad rukojmím, ji rozesměje a stejně tak i Rory, když se vrátí.
O něco později sedí Lorelai s Rory na gauči a s komentáři sledují společenské tance. Už zítra je tu onen velký den, kdy Rory půjde na Yale, a ona doufá, že to bude tak, jak si představovala. Emily spí v křesle a Gilmorova děvčata si vezmou další italskou sušenku.

3.22

31. října 2008 v 17:16 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
To jsou nitky, Pinnocchio
Trubadúr začne hrát na náměstí píseň. Kolem procházejí Lorelai a Rory a nechtěně do něj strčí. Obě mají svá záda zatížena velkými batohy. Dojdou do Lukova bistra, shodí své batohy na zem a zničené se posadí. Nevědí, jak s něčím takovým na zádech zvládnou procestovat Evropu. Lorelai tlačí boty a chce si je zout, avšak Luke ji zadrží. Nelíbí se mu ani batohy zanechané u dveří, a tak je dá Lorelai na stranu. Nejen Gilmorova děvčata mají cestovní plány - Luke se chystá s Nicole na malý výlet. Chtějí projet Kanadou a plavit se na Aljašku. Lorelai to považuje za romantický plán a dobírá si ho, že by to byla ideální příležitost k žádosti o ruku. Na to Luke odvětí, že nemá žádné plány ohledně zásnub. Nechají tohle téma plavat a Luke se ujišťuje, že je Roryina maturitní slavnost ve středu ve čtyři. Děvčata si k jídlu nic nedají a zvednou se k odchodu. Nechají tam batohy a opírajíce se o sebe se belhají domů.
Lorelai a Sookie postávají před hotelem U vážky. Čekají na Luka, který je uvnitř. Když nakonec vyjde ven, ujistí je, že je hotel v dobrém stavu. Je tam ještě Kirk, který hledá nějaké stopy po plísni. Lorelai a Sookie jsou nadšené, že ani ne za rok už mohou mít svůj vlastní hotel. V tu chvíli z hotelu vyběhne Kirk a prchá pryč. Není to ale kvůli plísni, ale myši.
Na Chiltonu jsou studenti nastoupeni v řadě a čekají, aby mohli nahrát svůj vlastní příspěvek do video ročenky. Mezi přítomnými jsou i Paris a Rory. Nebyla by to Paris, aby nekritizovala dívku, která je právě před kamerou. Taky se ptá Rory, jak je na tom se závěrečnou řečí a ta odpovídá stylem, jako by jí na takové věci vůbec nezáleželo. Paris ji uklidní, že jí nevadí, že si na řeč vybrali ji. A dokládá to statistikou, jak hrozně se daří lidem, kteří řeč za posledních pětadvacet let pronášeli (těm, co jsou ještě vůbec naživu). Paris vyžene Louise a Madeline - které mají starost především o to, aby byly ve video ročence co nejhezčí - a sedne si před kameru. Nezajímá ji, že všichni mají dovoleny pouze dvě minuty, ona chce šest.
Sookie a Michel stojí v recepci a nejsou nadšeni z toho, že musí být v hotelu kvůli jedinému hostu. Sookie navíc vadí, že nemá kuchyni. Michel vyrukuje s tím, že měl být tanečníkem. Jeho matka ho přihlásila do taneční školy, ale on se vzepřel - chtěl hrát fotbal. Brzy se začnou dohadovat a uklidňuje je až přicházející Lorelai. Sookie jí poví, že je tu John, který prohlíží hotel kvůli renovaci. Michel a Sookie odejdou a Lorelai má telefon. Volá ji Emily. Chce vědět, jestli budou na slavnosti sedět spolu. To jí Lorelai potvrdí, jsou přeci rodina. K hovoru se přidá Richard, který drží přenosný telefon a schází k Emily do obývacího pokoje. Oba se Lorelai ptají na dárek pro Rory - chtějí jí koupit auto. Lorelai to zhodnotí jako dobrý nápad, protože se tak Rory dostane rychleji z Yalu a ona se s ní déle uvidí - je to tak vlastně i dárek pro ni. To Emily a Richarda otráví a hovor je u konce. John a skupinka jeho hochů se objeví v recepci - musí zavřít další tři pokoje. Lorelai spočítá, že jim tak zůstanou jen další dva. Nevypadá to dobře, Johnova máma nejspíš hotel prodá.
Sookie a Jacksona vyruší od sledování televize klepání na dveře. Otevřou Lorelai, která přinesla šampaňské. Sookie zaúkoluje, aby podala skleničky a Jacksona, aby pustil něco slavnostního. Připijí si (Sookie kvůli dítěti jablečným džusem) a Lorelai jim teprve poté poví, co oslavují. Hotel Nezávislost je už zavřený, skončili. Navíc si nemohou koupit hotel U vážky, protože Lorelai už nemá stálý příjem a tudíž ani peníze na svůj podíl. Předtím byly jejich životy nudné a předvídatelné - měli práci a chtěli rozjet svůj podnik. Teď před sebou mají nové výzvy a mohou dělat cokoliv. Pokračují v hořkohořké a jen zdánlivě veselé oslavě. Sookie přidá, že když teď nebudou pracovat spolu, že se méněkrát uvidí. A Jackson, že jako dodavatel zeleniny přijde o práci. Připijí si na zdraví.
Taylor promlouvá k obyvatelům města přítomným na schůzi. Ti jsou tak unudění a jejich výrazy tak nepřítomné, že když chce zjistit, kdo je proti jeho návrhu, musí na ně zařvat, aby se probrali. K nesouhlasu ostatních opět začne s tématem částečného omezení populace vysoké zvěře. Že jsou pro město opravdovým problémem, dokládá obrázkem "náhodně vybrané" lokality (jeho dvorku). Kirk se přihlásí o slovo - má nápad, jak problém s vysokou vyřešit. Navrhuje řízený lov. Vypustili by smečku vlků, která by je vysoké zbavila. Pak by jen nějak museli vyřešit vlčí problém. Slečna Patty se ujme slova a zeptá se, kdo je pro, aby toto téma nechali na příští rok. Než ji stačí Taylor zadržet, je návrh přijat. Schůze je skončena a lidé odcházejí. Lane má pro Rory fotky z jejího plesu, a tak jí předá tašku s třemi sty snímky podrobně mapujícími průběh celé slavnosti. Odejde a Rory si to zamíří přímo k Deanovi, který uklízí místnost. Taylor ho teď platí, aby mu různě vypomáhal. Rory se ptá, jak pokračují svatební plány. Dá mu nějaké rady a pak, když se spolu posadí, mu předá katalog, aby si jej s Lindsay prohlédl a vybrali si z něj svatební dar. Ona jim ho pak jen objedná. Dean jí poděkuje a Rory odejde.
Rory si v obývacím pokoji zkouší šaty na slavnost a Lorelai se Sookie jí pomáhají. Sookie má mít následujícího dne pohovor ohledně nové práce a není ráda, že bude pracovat bez Lorelai. Rory poznamená, že to však bude jen na pár měsíců, než otevřou hotel U vážky. Sookie uhodne, že jí to Lorelai ještě neřekla a Rory chce vědět, oč jde. Lorelai tedy praví, že nebudou hotel kupovat. Sookie odejde pryč, aby jí to Lorelai mohla říct o samotě. Lorelai přizná, že nedostali kvůli penězům od Richarda finanční pomoc na studium na Yalu. Neřekla jí to dřív, protože ji nechtěla ještě víc stresovat. Rory se nelíbí, že by máma neměla mít hotel, který si tak přála, a navrhuje, že si vezme z banky studentskou půjčku. To Lorelai odmítá. I to, že by šla studovat něco jiného než žurnalistiku. Hotel počká, studium na Yalu je přednější.
Lorelai je v obývacím pokoji, který je přecpán všemožným oblečením a dalšími věcmi, které balí k výletu. Rory přijde s černým svetrem, že ho nemohou vzít s sebou, protože je příliš těžký. Potřebují snížit váhu svých batohů. Lorelai se však nechce vzdát pěti párů bot a Rory svých dvanácti knih. Rory nechápe, proč si Lorelai bere tři tuby zubní pasty. Rory pádí z domu, ale ještě před tím stihne uzavřít dohodu, že vezmou devět knih a dvě pasty.
Někdo zvoní a Richard spěchá spolu s Emily otevřít. Na prahu jejich domu stojí Rory. Tvrdí, že má naléhavý problém, a tak jdou do obývacího pokoje, aby si promluvili. Tam jim Rory řekne, že potřebuje peníze na Yale. Poví jim, co ji potkalo a žádá prarodiče o půjčku na čtyři roky. Že si pak sežene práci a bude jim ji splácet. Navíc by znovu začala chodit na páteční večeře. Prarodiče jsou nadšeni, samozřejmě jí vyhoví, jen Richard má ještě jednu podmínku. Chce, aby nezačala půjčku splácet dřív jak po pěti letech od promoce (nebo sedm let, jestli si udělá magisterské studium) a aby byla bez úroků. Na dotaz, jestli o tom ví Lorelai, odpoví, že ne, že je to její věc. Poté se rozloučí s tím, že se uvidí na slavnosti, a odejde.
Lidé se pomalu shromažďují na nádvoří Chiltonu k slavnosti. Lorelai a Sookie si vyberou místa k sezení a dívají se, kde nechaly chlapy. Luke a Jackson mezitím zaujatě hovoří o architektuře školy. Lorelai se ozve její pager. Přečte si zprávu, omluví se a odejde.
V jídelně plné studentů v talárech a dalších lidí Paris vyhledá Nanny a tři malé děti. Lorelai se ptá nějaké studentky, jestli neviděla Rory. Ta se vzápětí objeví a jdou si spolu promluvit na chodbu. Rory jí poví, že si může koupit hotel, protože získala peníze od prarodičů. Lorelai nemůže uvěřit tomu, že si od nich půjčila. Podle ní jsou Richard a Emily manipulátoři, kteří nedělají nic nesobeckého, jen jim poskytla další nitky, za které je budou tahat. Rory oponuje, že k pátečním večeřím se zavázala jen ona, ale Lorelai ví, že tam nebude chodit bez ní. Budou manipulovat s Rory a tím budou manipulovat i s ní. Lorelai je o tom přesvědčena a přeje si, aby jednou ony dvě dostaly, co chtějí a Emily s Richardem nic. Lorelai se vrátí na nádvoří, kde spatří své rodiče sedící o samotě. Nastává chvíle dohadování, kdy Emily s Richardem tvrdí, že nevěděli, jestli si sezení pohromadě nerozmyslela, na jejímž konci následují Lorelai ke svým místům. Richard se ptá na Christophera a Lorelai odpoví, že je mimo město. Lorelai zašeptá Sookie, sedící vedle ní, že si už mohou dovolit učinit nabídku na hotel U vážky. Rozradostněná Sookie se zvedne, protlačí se mezi lidmi sedícími vedle ní a odejde zavolat právníkovi. Lorelai si všimne, že mezi ní a jejími rodiči je jedno volné místo a opět se chvíli dohadují, než je Lorelai přesvědčí, že tam nikdo nesedí, aby se o jedno posunuli. Emily si ještě povzdechne, že muž sedící před ní je neobyčejně vysoký. Zástup studentů v talárech vyjde ze školy a posedá si dopředu na svá místa. Sookie se vrací zpátky. Opět se prodírá mezi již sedícími lidmi a omlouvá se jim. Zašeptá Lorelai, že to agent nebral, tak mu nechala vzkaz. Propásla Rory, tak se rozhodne alespoň si ji vyfotit, jak sedí. A tak se znovu prodírá skrze sedící lidi a omlouvá se jim. Ředitel školy začne zahajovací řeč a vyzve Paris k řečnickému pultu. Později přenáší svůj projev i Brad, ale pokazí si jej zpěvem. Ještě o něco později vyzve ředitel Rory, aby pronesla závěrečnou řeč. Sookie a Lorelai se domlouvají, že nesmějí brečet. Jackson se přidá, jen Luke se jim diví. Rory uvítá přítomné a hovoří o dvou světech, v nichž žije. První je svět knih se všemi jeho postavami. Ten druhý je zalidněn mírně výstředními, milujícími lidmi z masa a krve, kteří jsou její inspirací. Chválí a děkuje svým prarodičům, jejím pilířům, a samozřejmě i mámě za to, jaká je. Nejen Lorelai a Sookie její krásnou řeč neustojí, ale slzy vyhrknou i Jacksonovi a Lukovi. Později již Rory a Paris stojí v zástupu studentů, kterým jsou předávány diplomy. Jackson, Luke a Richard se zaberou do rozhovoru, kolik asi stojí pojištění tam toho všeho. Lorelai je přeruší, protože na Rory už přichází řada. Paris obdrží diplom a hned po ní i Rory. Odchází z pódia a s Lorelai na sebe dělají obličeje. Sookie se vrátí na své místo a něco šeptá Lorelai. Lorelai se okamžitě shání po peru a Richard jí jedno půjčí. Lorelai napíše do bloku "Máme hotel!" a ukazuje to z dálky Rory. Později je již slavnost u konce a studenti se oddávají veselí. Rory dojde k Lorelai a Lukovi. Lorelai jí hned práskne, že její řeč rozplakala i Luka. Rory mu poděkuje, že přišel a odejde. Luke Lorelai řekne, že asi na výlet s Nicole nepojede. Není si jistý, že je na to správný čas. Lorelai uhádne, že je to kvůli jejím řečem o zásnubách, a tvrdí, že to tak vážně nemyslela. Luke se nechce ženit, i když si myslí, že je Nicole skvělá. Lorelai ho nakonec přesvědčí, aby na výlet jel. Luke se ještě zeptá, jestli jí to nevadí "vzhledem ke všemu" a Lorelai řekne, že ne. Paris vyhledá Rory a s těžkým srdcem se s ní rozloučí. Obejmou se a Paris odejde. Rory si najdou její prarodiče a Lorelai. Richard řekne, že pro ni mají dárek a vede ji k parkovišti. Praví, že tou pozorností je auto ovázané mašlí. Jenže na parkovišti je takových aut s mašlí spousta. Neví, které je to pravé, a tak jí předá alespoň klíčky. Rory má radost a děkuje jim. Emily jim popřeje, aby si užily Evropy, že se uvidí na páteční večeři hned, jak se vrátí zpátky. Emily s Richardem odejdou a Lorelai s Rory si to zamíří zpět k budově školy. Lorelai říká, že její rodiče vyhráli, ale Rory je toho názoru, že vítězi jsou všichni. Rory zvoní telefon, ona jej zvedne, ale dotyčný zavěsí. Telefon opět zvoní a Rory jej opět vezme. Lorelai ji nechá, ať si to vyřídí o samotě. Osoba na druhém konci mlčí, ale Rory je přesvědčená, že je to Jess a řekne, že se nezachoval správně, měl jí říct o problémech ve škole - že nebude maturovat - a také, že tu byl jeho otec. Vyčítá mu, že ji nedoprovodil na maturitní slavnost a odjel, aniž by se s ní rozloučil. Pokračuje, že půjde na Yale a že zítra odjíždí do Evropy. Že se kvůli němu nebude trápit a že myslí, že ho milovala, ale teď to musí nechat plavat. Pak mu dá sbohem a zavěsí. A také Jess na druhé straně, v Kalifornii, položí sluchátko telefonního automatu a vydá se ulicí.
Lorelai vejde do školy a vyhledá Rory. Dostane nápad, co ještě musí před odchodem domů udělat, a jdou spolu budovou školy.
Luke uklízí stoly ve svém bistru, když vtom dovnitř vejde Lorelai. Prohodí spolu pár slov o slavnosti a pak mu Lorelai řekne, aby se nezasnouboval a bez dalšího vysvětlení odejde. Následující záběr je na Luka, který se ve svém bytě probouzí ze sna.
Gilmorova děvčata dojdou do haly a Lorelai tu chce někde nechat stopu, aby lidé věděli, že tu byly. Rory se to nezdá jako dobrý nápad. Nůž s sebou nemají, ale Lorelai se podaří vylovit z kabelky špendlík. Přemýšlí o místě, kam vyrýt jejich iniciály, ale Rory jí všechna umístění vymluví. Uslyší nějaké lidi a předstírají, že obdivují architekturu. Lorelai praví, že možná neměla nejlepší nápad. Sookie se objeví ve dveřích, aby je informovala o mejdanu a zase zmizí. Lorelai a Rory jdou nahoru po schodech. Lorelai se rozhlíží kolem dokola a praví, že to tu už není tak děsivé. Rory přizná, že není a obě Gilmorova děvčata jdou dál.

3.21

31. října 2008 v 17:16 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
A je tu syn
Lorelai a Rory sedí za stolem ve Westonově pekárně. Zatímco se Rory učí na zkoušky, Lorelai se snaží zapamatovat si různé španělské fráze, aby si nemusely s sebou do Evropy brát pomocné knížky. Dovnitř vejde Lane a ukazuje jim brožuru její budoucí školy, Vysoké školy Adventistů sedmého dne. Ta například prezentuje dva rozlehlé parky (jeden pro chlapce a jeden pro dívky) nebo další výhodu - škola studentkám umožňuje zkrášlit se make-upem (bude-li v barvě pleti). Lane myslí, že její život skončil a se zoufalým smíchem opustí pekárnu.
Lorelai sejde tiše po schodišti a vplíží se do kuchyně, kde vezme konvici, naplní ji vodou a nehlučně jde zpátky ke kávovaru. Vtom do kuchyně vejde Rory a poleká ji. Lorelai se snažila být tiše, aby ji nevzbudila, avšak Rory je vzhůru už dávno a pilně se učí. Má i seznam věcí, které chce ještě před zkouškami stihnout. Lorelai si myslí, že je k sobě moc náročná, avšak Rory nezná odpočinek už si naplánovala každičkou chvíli nadlouho dopředu. Lorelai jí připomene oběd s Kiwanis - od nichž dostala dvě stě padesát dolarů na stipendium - na který Rory úplně zapomněla. Jeden z Roryiných plánů je zajít k babičce a pomoci jí vybrat šaty na slavnost. Lorelai se zase musí zúčastnit akce na podporu školy. Lorelai si všimne Luka, který za oknem všemožně gestikuluje, aby upoutal její pozornost. Rory si vzpomene, že z Yalu ještě nepřišlo vyrozumění o finanční pomoci a má obavy - koneckonců je to drahá škola. Taky neví, kdy bude mít čas odreagovat se četbou. Lorelai jí poradí, ať se podívá do seznamu a přesune akci ze zítřejších čtyř hodin. Tím ji zabaví a vytratí se ven za Lukem. Ten s ní potřebuje mluvit - jde o Jesse. Všechny jeho věci jsou pryč, prostě odešel. Lorelai je to líto, ale Luke tvrdí, že je to úleva. Má však starost o Rory. Lorelai se nabídne, že jí to řekne sama. Luke váhá s odchodem a Lorelai pozná, že Jessův odchod pro něj není až takovou úlevou. Luke je toho názoru, že ho zklamal. To si Lorelai nemyslí a připomíná mu, jak ho podporoval. Ptá se, jestli má ponětí, kam tak mohl jít. Luke si je celkem jist. Odejde a Lorelai se vrátí zpátky do domu. Hned jak vejde, ji Rory zastaví a vyjede po ní, že zítra ve čtyři nemá čas vůbec, že si z ní dělala legraci. Rory se vrátí do kuchyně a Lorelai usoudí, že říct jí to teď by nebyl nejlepší nápad.
Jess vystoupí z autobusu a vykročí do ulic Los Angeles. Nějaký muž mu chce pomoci, ale Jess ho odmítne. Dojde na pláž a chvíli pozoruje oceán. Pak se otočí a opět se vydá na cestu.
Lorelai vystoupí ze svého auta a vybere poštovní schránku. Je tam dopis a Lorelai jej otevře. Jde domů a v obývacím pokoji sáhne po telefonu a volá pana Henningse. Řekne mu, že od nich obdržela dopis, kde stojí, že její dcera nedostane finanční pomoc. Přizná se, že sice obdržela 75 tisíc dolarů, ale že už je nemá, že je dala svým rodičům, aby splatila peníze, které Rory půjčili na Chilton. Nelze však nic dělat, Rory finanční pomoc nedostane.
Jess dorazí k domu, jehož adresu má na papíru v ruce. Vejde přední brankou, avšak zastaví se hned u další, protože se proti němu vyřítí skupinka štěkajících psů. Zavolá a na střeše domu se objeví žena. Řekne jí, že hledá Jimmyho Mariana, a aby ho žena pustila dál, přizná, že je jeho syn. Jess jde přes dvorek a žena mezitím sejde ze střechy dolů. Představí své psy i sebe. Jmenuje se Sasha. Vejdou do domu, který spíše vypadá jako útulek pro zvířata. Jimmy doma není, ale Sasha řekne, že se ho pokusí sehnat a jde k telefonu. Jess se mezitím prochází po domě a rozhlíží se. V jedné místnosti otevře skříň a spatří v ní mladou dívku, Lily, jak si v ní čte. Přijde Sasha, že Jimmyho v práci nesehnala, ale měl by se tam za chvíli znovu objevit. Lilly se ozve, aby zavřel dveře. Jess ji tedy uzavře do skříně a odejde.
Louise a Madeline si na chodbě Chiltonu povídají o módních propadácích. Rory, která jde do své skříňky, jim poděkuje, že ji zprostily akce rozdávání ročenek, protože potřebuje čas na studium. Nabídne se, že jim alespoň pomůže přinést krabice, ale holky si už obstaraly chlapce, kteří to za ně udělají. Rory má telefon. Je to Emily, která jí hned zkraje vyčte, že jí nezavolala. Neví, jak moc formální oblečení si má vzít na sebe a chce, aby se Rory zeptala, v čem půjdou ostatní babičky. Louise jí příliš nepomůže a Rory Emily slíbí, že se u ní co nejdříve zastaví. Pak vytočí Lorelaino číslo, aby jí sdělila, že musí odejít k babičce. Lorelai sedí na konci jídelny a Rory ji ode dveří vidí. Nechce však k ní jít, protože by pak musela podepisovat ročenky a ještě by narazila na Paris, která by ji hned zaúkolovala. Lorelai jí zrovna chce říct, že se jí musí vzepřít, když v tu chvíli uslyší své jméno procházející Paris, která chce vědět, co Lorelai dělá, že ještě není nic hotovo. Lorelai se zmůže jen na to, že jí poví, jak krásně se jí lesknou vlasy. Popře, že by viděla Rory, a když Paris odejde, slíbí dceři, že ji za hodinu u Emily vyzvedne.
Jess jde se Sashou ulicí a vyptává se jí na dívku ze skříně. Sasha poví, že Lily je její dcerou z bývalého manželství. Jess se také dovídá, že není za Jimmyho provdaná. Za chvíli už dorazí na místo, ke stacionárnímu stánku s občerstvením. Tam se právě Jimmy dohaduje s kolegou Leem ohledně nakládaných okurek. Jimmy je překvapen, že tu Jesse vidí. Sasha navrhne, aby u nich Jess povečeřel a pak odejde, aby si otec a syn mohli popovídat. Chvílemi to vypadá, že opět neví, co říct, ale snaží se. Jimmy si vezme přestávku a jde se se synem projít. Baví se o Západním pobřeží, oceánu i nebi. Jimmi říká, že žil na mnoha místech země a je mu trapně při zmínce o New Yorku. Lee na něj od stánku volá, že má na drátě chlápka s okurkami a Jimmy jde převzít hovor.
Někdo zvoní na dveře a služebná vpustí dovnitř Rory. Ta najde babičku v obývacím pokoji, spolu se slečnou Celine, postarší ženou, kterou Emily představí jako svoji a Richardovu módní poradkyni. Celine se věčně odvolává na osoby, které pomáhala šatit a o Rory si myslí, že vypadá jako Audrey Hepburnová. Do místnosti vejde Richard, který rovněž dumá, co si vzít na sebe.
Louise a Madeline sedí za stolem a rozdávají ročenky frontě čekajících studentů. Louise vždy vyhledá osobu na seznamu, Madeline vytrhne z ročenky stránku a pak ročenku dotyčnému předá. Na řadu přijde Brad Langford a pozastavuje se nad jejich počínáním. Holky se však obhajují tím, že tam mají špatnou fotku. Brad zase oponuje, že právě na té stránce je i jeho fotka, a tak mu Madeline jeho podobiznu z vytržené stránky utrhne a předá mu ji. Lorelai mezitím sedí s Paris za stolem, kde prodávají lístky. Paris je nespokojená, že si je zatím koupilo jen osm lidí a Lorelai ji nabádá k trpělivosti. Baví se spolu o Parisině budoucnosti. Ta se zatím ještě nerozhodla, jestli chce na Princeton, Columbii nebo Yale. Na Princeton nechce jít, protože tam studuje Jamie a vypadalo by to, že tam jde jen kvůli němu. A na Columbii by ji zase ráda viděla její matka. Lorelai jí poradí, ať si zvolí tu školu, na kterou si ona sama přeje jít. Pak Paris k jejímu překvapení obejme.
Jimmy a Jess dorazí domů. Lily si opět čte ve skříni a Jess se zajímá, jestli to dělá často. Prý neustále. Jimmy chce chvilku, aby si mohl promluvit se Sashou, a tak se Jess rozhodne zajít si do knihkupectví. Odejde a Jimmy nalezne Sashu v kuchyni. Chce vědět, proč jí tvrdil, že jede do Sacramenta a místo toho se vydal za Jessem do Connecticutu. Jimmy si nejí jistý, nevěděl, jestli tam Jesse vůbec najde, a když ano, jak dopadne setkání s ním. Sasha chce, aby Jessovi vytáhl rezervní matraci a Jimmy nechápe proč. Pak mu vyčte, že se ho nezeptal, jestli u nich nechce přespat nebo jak dlouho u nich vůbec zůstane. Že nemůže předpokládat, že jel přes celou Ameriku jen proto, aby si povečeřel s otcem, o kterém sedmnáct let neslyšel.
Rory sedí se slečnou Celine v obývacím pokoji a žena jí káže o oblékání. Vejde Emily, oblečena do modrých šatů, které se už rozhodla vzít si na slavnost. Dorazí Lorelai a Emily se diví, co tu dělá. Lorelai odpoví, že přišla vyzvednout Rory. Snaží se být zdvořilá, a tak praví, že by ráda viděla šaty, které si Emily vybrala na slavnost. Nenapadne jí, že je má Emily na sobě. Do obývacího pokoje vejde služebná s tím, že je už večeře připravená. Emily tvrdí, že ještě nemůže být a chvíli se s Lupe dohaduje. Lorelai se diví, že je sedm hodin a ona nechce večeřet a správně vytuší, že je to kvůli ní. Že by ji ze slušnosti měla Emily pozvat ke stolu, ale že nechce. Emily oponuje, že ji nemůže pozvat, protože mají s Richardem plány, a tak budou muset rychle povečeřet, aby mohli jít k Thompsonovým. Lorelai se ptá, jestli by mohla zůstat alespoň Rory, kdyby chtěla. Do místnosti vejde nic netušící Richard a diví se, jaktože ještě nevečeří. Lorelai nabídne, že s nimi Rory může povečeřet, jestli nemají nějaké plány. Richard o žádných plánech neví. Lorelai se otočí a odejde. Rory jde za ní. Dostihne ji před domem. Lorelai praví, že zjistila, že se sem nedokáže vracet. Rozhodnou se odjet a Rory si ještě zaběhne zpátky pro knížky. Vezme si je a před odchodem ještě stačí Emily říct, že se podle ní chová pitomě.
Holky dojedou do Stars Hollow a Lorelai zastaví auto na křižovatce, kde svítí červená. Nikde žádné auto. Rory nemůže uvěřit tomu, že zastavila, ale Lorelai má zkušenost, že jakmile projede na červenou, hned bude mít policii v zádech. Mají v plánu jít se najíst do Souplantation a Rory přemýšlí, zda na nich Luke nepozná, že šly jíst jinam, než k němu. Všimnou si, že Luke právě zametá před bistrem. Ten je také uvidí a okamžitě prchne dovnitř. Lorelai ví, že to není to proto, že by to na nich poznal, a rozhodne se říct konečně Rory o Jessovi. Praví jí, že odešel a že si Luke nemyslí, že se ještě vrátí. Rory smutně poznamená, že ani ona ne. Lorelai se vykašle na semafor a šlápne na plyn. Projede křižovatkou a za okamžik už za džípem vystartuje policejní motorka.
Jimmy přiběhne do knihkupectví, kde se Jess právě potlouká. Sháněl jej všude možně, protože mu Jess neřekl, do kterého knihkupectví půjde. Měl starost. Jdou ven a Jimmy se ho ptá, jestli není v průšvihu, když jen tak odešel z domu a přijel za ním, aniž by zavolal nebo napsal. Jess mu připomene, že on se ve Stars Hollow objevil úplně stejně a popře, že by utíkal před policií. Chce vědět, proč si tehdy dal jen kávu, nic neřekl a utekl. Jimmy přizná, že zbaběle zdrhnul, a když už mají chvilku pravdy, Jess poví, že ho chtěl vidět. Chtěl by tu na chvíli zůstat. Jimmy souhlasí s tímto večerem, ale nelíbí se mu, že by tu měl setrvat déle. Argumentuje tím, že není správným otcem, že jím nikdy nebyl. Jess mu na to praví, že nepotřebuje tátu, jen někde přespat. Jimmy pokračuje, že mu nemá co nabídnout, že on sám je zkrachovalá existence. Jess chce, aby ho nechal u sebe měsíc. Jimmy stále odporuje, že mu nemá co nabídnout, až to Jess nevydrží a poví mu, že nemá kam jít, ani k Lukovi nebo k mámě. Že nedokončí střední školu a neví, jak naložit se zbytkem svého života. Jimmy mu slíbí, že si promluví se Sashou a pak se uvidí.
Lorelai a Rory dorazí domů. Rory je unavená, ale musí studovat. Najde dopis o nepřiznání finanční pomoci, ale Lorelai jí ho vezme a označí jej za něco jiného. Rory jde do kuchyně a Lorelai za ní přijde s ročenkou. Podivuje se nad tím, kolik lidí se jí podepsalo, a cituje některá věnování. Rory byla vybrána, aby pronesla řeč na rozloučenou, neví však, kdy si na ni najde čas. Lorelai řekne, že až bude po zkouškách, že to pořádně oslaví, protože je to úžasná doba. Rory s jejím tvrzením souhlasí a jde se učit.

3.20

31. října 2008 v 17:15 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Rozluč se, Gracie
Zatímco Kyle s Marshallem sbírají odpadky před domem Kyleových rodičů, Lorelai čeká na Rory, až vyjde ven. Ta se vrátila zpátky pro batoh, který tam Lane předchozího večera zapomněla. Lorelai vyzvídá, co se na večírku stalo, že se tak zvrhnul a musela zasahovat policie. K domu přichází rozčilený Luke, že byl probuzen Johnem, Kyleovým otcem, který po něm chce, aby se přišel podívat na spoušť, kterou jeho synovec z poloviny napáchal a aby vyřešili otázku náhrady škody. Jde si dál svou cestou a Lorelai je čím dál tím víc zvědavá na detaily Roryina prvního pivního mejdanu. Rory přizná, že lze říct, že se ta rvačka strhla kvůli ní a Lorelai je na ni hrdá. Zatímco se Rory snaží před její malou zvráceností prchnout, Lorelai ji oslavuje zpěvem.
Ve vestibulu hotelu Nezávislost se hosté shromažďují ke snídani. Dva z nich, Dennis a Peg, oblečeni do hotelových županů, mluví s Lorelai a Sookie. Měli by spolu s dalšími zájem o kurzy vaření, které umožňují některé lepší hotely. Sookie je nápadem nadšená, dokud ji Lorelai neupozorní, že nemají kuchyň. Hosté se vzdálí a Sookie se Lorelai vyptává na Roryiny plány na dnešní večer. Ta plánuje jít k prarodičům. Lorelai si posteskne a Sookie z toho vyvodí, že jí rodiče chybí.
V kostele probíhá bohoslužba. Rory vyhledá Lane a předá jí její batoh. Ptá se jí, jak bylo doma poté, co opilá zavolala své matce. Lane si není jistá. Její matka se chovala chladně jako vždy - jako by se nic nestalo. Do dveří kostela nakoukne rabín a naznačí reverendovi, že už je čas. Ten začne mluvit rychleji. Rory řekne Lane, že si musí s mámou promluvit, což Lane odmítne. Raději se rozhodla chovat jako "slušná" dcera, mámě řekla, že půjde na vybranou školu a Daveovi, že na ples nejde. Do kostela vstoupí rabín se skupinou svých věřících a reverend rychle ukončí bohoslužbu. Křesťanský kříž je vyměněn za židovskou hvězdu a rabín může začít.
Luke není ve svém bistru a Jess má plné ruce práce s obsluhou zákazníků. A kuchař Caesar mu s tím příliš nepomáhá. Do toho všeho zmatku vejde dovnitř Taylor - upoutávající na sebe pozornost zpěvem - a jeho dvě pomocnice. Rozdávají sladkosti a letáky oznamující otevření Taylorova občerstvovacího bufetu a cukrárny. Konečně přijde i Luke a objasňuje Jessovi, že nemohl přijít, protože byl u Kyleova otce kvůli jeho zničenému domu. Jess se brání, že to začal Dean. Luke stanoví, že od teď půjdou všechny Jessovy vydělané peníze na opravy. Dean na tom bude stejně. Jess je samozřejmě nespokojený a Luke zase rozčilený. Muž, který seděl u stolu u dveří vstane a odejde. Luke si všimne, že zapomněl na stole peněženku, vezme ji a vyběhne za ním ven. Už ho však nestihne. Luke otevře peněženku a podívá se na občanský průkaz.
Lorelai přinese do obývacího pokoje některé své sukně a je nespokojená s jejich délkou. Rory odejde do školy, aby se podívala, jak pokračuje maturitní vydání Franklina. Lorelai se chvíli rozmýšlí, pak zvedne telefon a vytočí číslo. Na druhém konci se ozve Emily, která je zrovna uprostřed zahradničení. Lorelai se snaží o rozhovor a ptá se, jak se jim vede. Emily se zeptá, jestli by mohla mluvit s Rory, což Lorelai odmítne, když jí teď volá ona. Řeč se stočí na páteční večeře a Emily praví, že to byla její volba a Lorelai se opět obhajuje, že to nebylo proto, že by k nim nechtěla chodit vůbec, ale aby se zbavila faktu, že šlo o povinnost. Dohadují se a hovor bez jakéhokoliv pokroku skončí. Lorelai položí telefon a ten znovu zvoní (pro Rory).
Na Chiltonu se Rory dostane do víru příprav Franklina. Paris běduje, že je to katastrofa. Madeline a Louise se radí nad návrhem titulní strany a očividně jsou ve svém živlu.
Lorelai jde se Sookie po ulici a vypráví jí, co zažívá s Emily. Dojdou k pekárně a všimnou si oznámení, že Fran umřela. Dožila se osmdesáti tří let. Litují této ztráty, než si uvědomí, že teď bude Franin starý hotel U vážky na prodej. Sookie si myslí, že ji zabily tím, že chtěly její majetek, ale Lorelai ji ujistí, že ji přece měly rády. Dál uvažují nad příležitostí a jdou koupit květiny. Spoustu květin.
Lane pomáhá ve starožitnictví své mámě, která právě leští židli. Někdo klepe na dveře a Lane otevře Daveovi. Ten má na sobě oblek a kravatu. Dave se nenechá zadržet a jde k paní Kimové, že s ní chce mluvit. Udělá jí výčet svých dobrých vlastností a svoji řeč skončí tím, že by chtěl vzít její dceru na maturitní ples. Paní Kimová po chvíli mlčení řekne málo srozumitelnou větu, Dave jí poděkuje a odejde s Lane před dům. Ani jeden z nich neví, jestli to bylo ano, nebo ne. Dave je rozhodnut tento citát, o kterém se domnívá, že je jistojistě z bible, vyhledat. Políbí Lane a odejde.
Muž, který nechal u Luka peněženku, je ve svém pokoji v motelu. Někdo klepe a muž vpustí dál Luka, který mu ji vrátí. Luke vědět, co tu on, Jimmy, dělá. Sám vytuší, že přijel za Jessem a ujišťuje ho, že o něm nikdy nemluví a ani mu nechybí. Jimmy je Jessův otec, který před sedmnácti lety nechal Liz, když se jí Jess narodil. A teď se chce s Jessem vidět. To Luke odmítá, vyhrožuje mu a poté opustí pokoj.
Lorelai a Rory jdou do kostela na pohřeb a Lorelai vzpomíná, že Fran byla první z těch, které tu potkala. Narazí na slečnu Patty, která pláče na lavičce nad tím, že to nejdřív potkalo Fran a teď je ostatní. A filozoficky dodá, že v okamžicích, jako jsou tyto, je ráda, že si v životě pořádně užila alespoň sexu. Rory se odtrhne a jde směrem k Lukově bistru. Tam je zavřeno a Jess je zde sám. Rory chce vejít dovnitř, ale pak se zastaví. Rozmýšlí se, jde pryč a za chvilku se zase vrátí a zase se rozhoduje, jestli vejít. Luke (v černém obleku) sejde dolů a sleduje její počínání. Rory jde opět pryč. Jess si jí všimne a vyjde za ní ven. Přede dveřmi se ale zastaví a vrátí se zpět k pultu. Pak jde zase ven a zase se vrátí. Nakonec si všimne Luka, který vše pozoruje.
Lidé vcházejí do kostela a Taylor je u dveří vítá a své pozdravy doplňuje o informaci, že se slavnostní otevření jeho podniku odkládá. Všichni se usadí a reverend začne smuteční bohoslužbu. Přivítá Marjorii Rogersovou, Franinu blízkou přítelkyni, která má o zesnulé říct pár slov. Žena pronáší svoji řeč a právě, když se dostane k hotelu U vážky, mikrofon začne vypovídat službu a jsou slyšet jen krátké útržky. Lorelai a Sookie jsou zoufalé, protože se chtěly dozvědět, co se teď s hotelem stane. Řeč je u konce a Marjorii opět vystřídá reverend, který vymění mikrofon za nový. Požádá o minutu ticha, která je přerušena hudbou zvenčí. Kolem kostela pochoduje kapela a Taylor vyběhne ven s tím, že přece slavnostní otevření zrušil. O něco později reverend praví, že bude následovat procházka s rakví okolo náměstí, jak si to Fran přála, a ptá se po dobrovolnících. Sookie jde za Marjorií, aby jí projevila soustrast a zeptala se na to, co z řeči neslyšeli. Vrátí se se tím, že Franiny záležitosti má teď na starosti její právník Brink. Rozhodnou se s ním promluvit. Jenže Brink je mezi těmi, kteří se ujali úkolu nést rakev.
Rory vyjde z kostela a Dean jí dostihne, aby jí mohl něco říct. Požádal Lindsay o ruku a ona řekla ano. Rory ze sebe stěží vymámí pár slov. Ptá se ho, proč to udělal. Proč teď? A připomíná mu, že by teď pro něj měla být prvotní škola. Naštvaný Dean jí ironicky poděkuje za blahopřání, vyčte jí, proč se nemůže radovat s ním, a odejde.
Lane vejde do kuchyně, kde paní Kimová připravuje čaj, a ptá se jí, jestli nepotřebuje s něčím pomoct. Lanino svědomí to už dál nevydrží a Lane se mámě upřímně omluví za to, že jí lhala. Sama se kajícně pošle nahoru do pokoje přemýšlet. Vtom však někdo zvoní na dveře a paní Kimová otevře Daveovi. Ten vypadá úplně zničeně. Praví, že za noc přečetl celou bibli, aby citát našel, ale neuspěl. Netuší, jestli její slova znamenala ano nebo ne a rád by to věděl. Paní Kimová jej překvapí odpovědí, že to nebylo z bible, ale ze Shakespearova Jindřich VI. Daveův výkon na ni udělal dojem a dovolí, aby šel s její dcerou na ples (ale že si ji nemůže vzít). Lane teď bude mít dva měsíce domácí vězení, ale může jí denně deset minut volat.
Truchlící jdou pozvolna po náměstí a v jejich čele kráčí osm mužů nesoucí Franinu rakev. Lorelai ztratí trpělivost a doprovázená Sookie dojde k Franinu právníkovi a vyptává se ho, co teď bude s hotelem U vážky. Aby vyvážily tuto nezdvořilost, vezmou za něj na chvíli místo u rakve. Právník jim poví, že Fran nikomu hotel neodkázala, takže by se mohli domluvit. Vezme si své břímě zpět a řekne jim, aby mu v pondělí zavolaly.
V Lukově bistru je zavřeno a Jess jej uklízí. Přijde Jimmy a poví mu, že je jeho otec. Jess popře, že by mu o něm Luke řekl. Jess mu nabídne kávu a oba se posadí ke stolu. Nikdo z nich neví, co říct, a tak chvíli poslouchají píseň v rádiu a pobrukují si ji. Pak se Jimmy zvedne, omluví se, že už musí jít, a kvapem odejde.
Lorelai a Rory jdou po ulici. Lorelai je ráda, že její trapas s vyjednáváním na pohřbu přebil Kirk, když mu vlétl komár do pusy a on upustil rakev. Zastaví se u výlohy, kde jsou vystaveny plesové šaty. Lorelai by se tyto pro Rory líbily. Rory nesdílí její nadšení a praví, že neví, jestli na ples půjde. Jess sice souhlasil, ale to bylo před rvačkou a tím "v Kyleově ložnici". Lorelai okamžitě zatáhne Rory do džípu, aby se v klidu dozvěděla víc. Rory se k tématu Kyleovy ložnice, které Lorelai zajímá nejvíc, stále nemůže dopracovat, ale pak jí poví, že se tam začala s Jessem líbat a zdálo se, že Jess chce víc, avšak ona ne. Vypadal, že se na ni zlobí. Rory také praví, že s ním už nějakou dobu něco je. Lorelai jí radí, aby počkala, až s tím vyrukuje on sám. Rory je už ale unavená se o tom ještě bavit.
Luke vejde do svého bytu. Jess sedí za stolem a řekne, že slyšel, že se minulou noc viděl s jeho otcem a chce vědět, proč mu o něm neřekl. Luke se leda rozčílí a v tomto rozpoložení se baví o Jessově maturitě. Jess jde s pravdou ven - že nechodil do školy, a tak neodmaturuje. Luke se uklidní a navrhne mu, že u něj může ještě rok bydlet, když dá ve Wal-Martu výpověď a bude chodit do školy. Jess se však odmítne do školy vrátit. Luke mu na to odpoví, že pak tedy musí odejít.
Rory přijde do kuchyně, kde jim Lorelai přichystala snídani (zašla k Lukovi a donesla ji). Rory nahlíží do novin a cituje z nich oznámení o zásnubách Lindsay a Deana. Rory chce, aby byli šťastní, jen nechápe, proč se musí brát právě teď. V novinách je i fotka Kirka, jak mu během pochodu s rakví praskly kalhoty.
Rory jede autobusem do školy. Několik lidí vystoupí a ona si všimne, že úplně vzadu sedí Jess. Přisedne si k němu. Nezávazně se baví, až Jess nakonec praví, že nemůže jít na ples, protože nesehnal lístky. Autobus zastaví a Jess Rory slíbí, že jí zavolá. Rory vystoupí a Jess dá na sedadlo velký batoh se svými věcmi, odkud vytáhne knížku. Autobus pokračuje v cestě a ujíždí s ním pryč.

3.19

31. října 2008 v 17:15 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
První pořádný mejdan
Je páteční večer. Lorelai a Rory by dříve tyto chvíle trávily u Richarda a Emily, teď však sedí doma a nevědí, co podniknout. Rory, která není se svými prarodiči ve sporu, se jim rozhodne zavolat a pozdravit je. Gilmorova děvčata se jen diví, když se Rory od Richarda dovídá, že se rozhodli ve svém domě uspořádat malý večírek asi pro šedesát lidí. Když dotelefonuje, souhlasí s máminým návrhem vymyslet na příští pátek něco velkého a fantastického. Pak se obě dál nudí.
Lorelai sedí v Lukově bistru a hraje si s fotoaparátem. Rory přijde s obálkou, kterou jí má předat. Je to dopis z Chiltonu, z Klubu na podporu školy, který žádá, aby jim Lorelai pomohla. Lorelai není z tohoto povolání do služby vůbec nadšená a odmítla by, když už Rory na škole stejně končí, ale budou potřebovat další lístky na slavnost. Luke přijde s jídelníčky a ihned se stává středem Lorelainy fotografické pozornosti.
Kapela cvičí v Lorelaině garáži a Rory s Jessem je pozorují. O víkendu mají hrát na večírku konaného u Kylea (jednoho studenta ze školy) doma. Potřebují už jen svoji kapelu pojmenovat. Na žádném názvu se však nedokáží shodnout. Lane má další propracovaný plán, jak se večírku zúčastnit, aniž by se o tom její máma nedozvěděla. Rory a Jess nechají kapelu v garáži a jdou ven. Rory se vyptává, jestli už něco ví o svém zmizelém autě, ale nikde po něm není ani stopa a Jess si nemyslí, že se s ním ještě kdy shledá. Přejdou na téma ples starshollowské střední, na který by s ním Rory chtěla jít, spolu s Davem a Lane. Jess není proti, i když to znamená, že si na sebe bude muset vzít smoking. Slíbí, že koupí lístky.
Zatímco Luke leží na zemi v kuchyni hotelu Nezávislost a provádí kontrolu, Sookie jej pozoruje. Lorelai vejde do kuchyně se smutným výrazem ve tváři. Musela pro nedostatek práce propustit Julia, což už je třetí člověk v tomto dni. Ještě musí vyhodit Franka, ale už na to nemá sílu, takže tím pověřila Michela. Všimne si Luka a Sookie jí vypráví, co se jí stalo - sehnula se k němu, aby viděla, co dělá a až za čas si všimla, že měla celou tu dobu ruku na jeho zadku. Rozvíjejí toto ženské téma, dokud se Luke nezvedne, aby tomu udělal přítrž. Skončil s kontrolou a jen jim potvrdí, že to opravdu budou muset před instalací plynu přebudovat. Lorelai mu chce nějak vynahradit čas, a tak navrhne, aby přišel v sobotu na snídani. Jenže Luke má v plánu jít ten den s Nicole lyžovat a vyrážejí brzy ráno. Nicole musí nejprve přijet z New Yorku, protože u Luka nemůže zůstat kvůli Jessovi. Lorelai mu navrhne řešení a přemluví ho, aby přespal v pátek v hotelu. Luke se vzdálí a do kuchyně přijde Michel. Ptá se Lorelai, jestli věděla, že Frank zachránil štěňata. Stará se o ně, dokud se nenajde jejich vlastník. Michel ho nepropustil a vzal si štěňata - Pacičku a Tlapičku - k sobě.
Na Chiltonu se koná schůze Klubu na podporu školy. Probírají téma večířek a mají za to, že by se měl konat na jachtě. Lorelai je přidělena funkce pokladníka. Na poradu dorazí i Max Medina a celou dobu se vyhýbá pohledu na Lorelai.
Lorelai jde se Sookie po náměstí Stars Hollow a stěžuje si jí, jak ji Max přehlížel. Chtěla s ním po poradě mluvit, ale on se omluvil pět minut před koncem a odešel. Sookie spekuluje, jestli jejich polibek nebyla jen Lorelaina představa. Ptá se, jestli o tom řekla Rory. To jí Lorelai potvrdí, není si však jistá Roryiným názorem na celou věc. Taky neví, jestli chce Maxe, nebo Alexe, se kterým se stále schází.
Jess vejde do kanceláře ředitele Mertena. Právě si chtěl koupit lístky na maturitní ples a bylo mu řečeno, že s ním chce ředitel mluvit. Ten mu řekne, že nebude moci maturovat, protože má příliš velkou absenci, a tutíž si nemůže lístky, které jsou jen pro maturanty, koupit. Jess tvrdí, že je sice trochu pozadu, ale že to dožene. Ředitel je však neoblomný a pokud bude chtít Jess odmaturovat, bude si muset ročník zopakovat.
Lorelai vejde do obývacího pokoje, kde se Rory připravuje k odchodu. Ona a Jess jdou pomoci kapele s přípravami na večírek. Lorelai právě počítala peníze a osmnáct dolarů jí chybí. Když přebírala pokladnu, přepočítala si peníze jen zběžně a teď to nejspíš bude muset vyrovnat ze svého. Když už jsou obě ve dveřích, Lorelai začne o Maxovi, ale pak toho nechá a obě vyjdou ven.
V domě Kyleových rodičů si kapela připravuje své nástroje na večírek a Kyle samotný dává pryč z dosahu rozbitné předměty. Členové kapely se stále nemohou shodnout na svém pojmenování. Kyleův plnoletý bratranec Rick sehnal na večírek soudek piva. Přítomen je už i mladý Chui.
Mezitím Lorelai narazí v hotelu na Michela, který má po propuštění zaměstnanců plné ruce práce a nestíhá. Také by chtěl jít domů a hrát si se štěňaty, jak se dočetl v jedné knize.
Rory se připojí k Jessovi. Ten se tu příliš nebaví. Procházejí se po domě a dojdou k hochům, kteří obklopují soudek a ne a ne se mu dostat na kobylku. A tak jim Jess pomůže a zkušeně jej narazí. Lane vyhledá Rory. Mladý Chui ji přivádí k šílenství a chce, až uvidí nějakou nezadanou dívku, aby mu ji poslala. Zach provokuje Briana, kterého pálí žáha a je nervózní, že ho vymění. Dave pověří Rory, aby kapelu, než začnou hrát, představila. Pořád ale ještě neznají svůj název, tak Rory do mikrofonu jen něco nesrozumitelného zamumlá a kapela začne hrát.
Lorelai zaklepe na dveře hotelového pokoje, kde je Luke ubytován, a vejde dovnitř. Čeká ji tu ale překvapení - z koupelny se vynoří Nicole, zahalená jen do županu. Lorelai je na rozpacích, má za to, že zvala pouze Luka. Dá na místo donesené ručníky a místo toho, aby co nejrychleji odešla pryč a zmírnila tento trapas, zatahuje jim závěsy, snaží se rozdělat v krbu oheň a vyžene Luka z postele, aby mohla rozestlat.
Kapela dohraje skladbu (Brianova nervozita vyprchala) a dá si na chvíli přestávku. Dave vypadá, že není ve své kůži a Lane z něj vytáhne, že mu vadí mladý Chui. Chce, aby se s ním už rozešla a on s ní mohl jít na ples. Dozví se, že je do ní mladý Chui zamilovaný. Dave je zoufalý ještě víc a je mu už jasné, že se s ní nebude chtít rozejít. A ples bude už za dva týdny. Nazzlobený odejde pryč. Jess přemlouvá Rory, aby už šli. Ta zde však chce zůstat kvůli Lane, ale slíbí mu, že odejdou hned, jak kapela dohraje. O něco později narazí v domě na Deana s Lindsay. Lindsay pozná Jesse a řekne, že chodil na jejich školu. Rory ji opraví, že stále chodí. Jess, ještě víc otrávený, odejde pryč. Když Lane uvidí mladého Chui, jak na ni stále čeká, jde k soudku s pivem a natočí si.
Lorelai dorazí se zpožděním na setkání Klubu na podporu školy. Omluví se, že zapomněla pokladnu v autě, a když se pro ni vrátila, že se jí peníze vysypaly a že možná ztratila osmnáct dolarů. Mají problém s večírkem na jachtě, protože se po nich chce, aby ještě zaplatili přístavní poplatek. To se jim nelíbí. Přestoupí před ně Paris, aby jim jako studentka nejvyššího ročníku přednesla své nápady ohledně večírku na vodě. Přednese dlouhou řeč, ve kterém plán absolutně odsoudí a žádá změnu místa. Pak odejde. Členové klubu doposud váhali, ale teď se shodnou, že s večírkem na jachtě souhlasí. Max není na poradě přítomen, místo něj přijde Barbara Epsteinová. Lorelai se omluví a vydá se jej najít. Spatří ho v jedné třídě, jak opravuje eseje a vejde dovnitř. Max se snaží vyhnout rozhovoru a tvrdí, že má spoustu práce, ale Lorelai se nenechá odbýt. Ptá se, proč nepřišel na poradu a Max odpoví, že už tam byl třikrát. Lorelai mu vytkne, že se k ní choval divně. Jde k němu blíž, ale Max vstane a couvá, aby si od ní udržel třímetrovou vzdálenost. Když by u ní byl blíž, začal by se prý opět chovat pitomě. Chce, aby ignorovali nedávný polibek a chovali se, jako by se nic nestalo. Lorelai řekne, že bude jeho přání tolerovat. Řeknou si sbohem a Max odejde ze třídy. Jde po chodbě a za chvíli doslova narazí na Lorelai, která šla jinudy.
Rory se zeptá mladého Chui, jestli neviděl Jesse a ten ji odkáže nahoru. Když Kyle ukončí hovor se svými rodiči, opilá Lane vytočí číslo své matky a přizná se jí, že je na večírku, že pila a že miluje Davea, jenž je jejím chlapcem a ne mladý Chui. Dave si všimne, co provádí a rychle zavěsí. Rory najde Jesse v jinak prázdné ložnici. Rory tuší, že mu něco je, ale Jess jí to nechce říct. Líbají se a při této milé činnosti se položí na postel. Vypadá to, že zajdou dál, ale Rory Jesse zastaví, že nechce, aby se to stalo teď a tady, když dovnitř může kdokoliv přijít. Jess se k ní chová dost nepěkně a Rory s pláčem opouští pokoj. Schází po schodech a Dean ji zastaví. Jess projde kolem nich. Dean udělá pár kroků, chytne ho a vrazí mu pěstí. Jess si to nenechá líbit a začnou se i přes Roryinu snahu je zastavit prát. Dave vyhledá mladého Chui a chce s ním mluvit o Lane. Jsou však sraženi Jessem a Deanem, kteří vpadnou do pokoje a pokračují tam ve své bitce. Lidé se je snaží držet od sebe, ale marně. Nakonec se dostanou až ven a perou se na trávníku. Lidem se je konečně podaří od sebe odtrhnout a v tom přijíždí policejní auto. Policejní důstojník rozpustí večírek. Rory osloví Jesse, ten ji však ignoruje a odchází pryč. Rory za ním nejde, protože se musí postarat o Lane, u které přemíra alkoholu vyvolala běžné následky.

3.18

31. října 2008 v 17:14 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Všechno nejlepší, mami
Je pátek a Lorelai večeří s Rory u Gilmorů starších. Jídlo si vzal tentokrát na starost Richard a podle receptu své prababičky připravil 'Johnnyho Macheta'. Večeře je na stole a Rory zahájí konverzaci. Řekne, že ji přijali na tři školy a ona si vybrala Yale. Ačkoliv se ji Richard snažil dříve přesvědčit, aby si zvolila právě tuto školu, nyní prarodiče vypadají šokovaně, jako by si přáli, aby to byl Harvard. Po chvíli napětí však u nich vypukne veselí a jdou to oslavit.
Práce na ohněm poničeném hotelu jsou v plném proudu a Lorelai se snaží přesvědčit Toma, který má dělníky na starosti, aby bylo vše hotové do deseti dnů. Přímo ve vestibulu je svolána malá porada a čtyři židle obsadí Lorelai, Sookie, Michel a noční vedoucí Tobin, muž který se snaží všem, obzvlášť Lorelai, zalíbit a kterého ze srdce nemůže vystát Michel, protože stále dokazuje, že je lepší než on. Porada je zahájena. Tobin provokuje Michela a pak se snaží přijít s lepšími návrhy než on. Například chce do hotelu nalákat lidi pozváním celebrit, s nimiž se zná. Lorelai odchází vyřídit nějaké věci s Tomem, Tobin ji však zastaví, že pro ni má dárek k jejím pátečním narozeninám - parfemované svíčky. Ty Lorelai zbožňuje a je touto pozorností potěšena. Tobin jí také navrhne, že kdyby potřebovala v hotelu pomoc přes den, tak i když je noční vedoucí, že bude moc rád k dispozici. Lorelai mu poděkuje a Michel s Tobinem si vymění nepřátelské pohledy.
Lorelai a Rory sejdou po schodech do obývacího pokoje v jejich domě a Lorelai pokračuje ve výčtu prací, které je třeba na domě udělat. Rory to vše zapisuje. Seznam je pro Luka, který každý rok dává Lorelai k narozeninám pět hodin prací zdarma (a ta toho řádně zneužívá). Rory zvedne telefon - volá jí Paris. Je stále ještě doma. Snaží se odvést myšlenky od svého života, a tak se bavila tím, že dělala domácí úkoly. Teď už je ale má všechny hotové a neví, čím se zabavit dál. Rory jí poradí, aby udělala něco bláznivého, vždyť má poslední den své svobody, než se vrátí její rodiče. Zavěsí a vrátí se k mámě a seznamu prací. Baví se o Lorelainých narozeninách a Rory se za chvíli zvedne, že musí něco zařídit. Odejde z domu a Lorelai má telefon. Volá Karen, sekretářka jejího otce. Chce jí na další den domluvit s Richardem schůzku. Lorelai slyší otce v pozadí a přinutí Karen, aby mu předala telefon. Nechápe, proč to nechá vyřizovat sekretářku, když sedí hned vedle ní. Richard odvětí, že je sekretářka a ty že zařizují schůzky. Chce s Lorelai něco probrat a domluví si s ní setkání druhý den ve tři. A že místo jejich setkání s ní ještě upřesní sekretářka.
Rory přijde do Westonova pekařství, kde se s Fran dohodne na polevách - dvou zároveň - na Lorelain narozeninový dort (s nápisem 'Všechno nejlepší k 16. narozeninám, Lorelai'). Do pekařství vejde Lane s tím, že mají problém. Rory chtěla nechat pro mámu upéct největší pizzu na světě, ale podle Laniných zjištění se jim nepodaří ani největší pizza v Connecticutu. Rory to vyřeší tak, že Lorelai koneckonců nemusí říct, že to není největší pizza na světě a pro její dobro jí zalhat. Lane má též na starosti výběr písniček, přičemž má za každý rok Lorelaina života vybrat jednu. Potíže má jen s rokem 1974. Rory a Lane vyjdou z pekařství a dají se ulicí. Narazí na Jesse, který pro sebe a Rory naplánoval na dnešek filmový večer. Lane odejde a Rory s Jessem jdou spolu. Rory je potěšena, že si vyhledal, jak daleko to bude mít do Yalu.
Taylor a Nicole sedí v bistru a projednávají pracovní záležitosti. Luke se zapojí do hovoru a Taylor se diví, že Nicole s Lukem stále chodí. Když neuspěje s dohozením Nicole svému synovci, opustí bistro. Nicole mluví s Lukem o tom, že ve čtvrtek do města přijedou její rodiče a ona s nimi má jít na oběd. Zve ho, aby se k ní přidal a Luke nakonec souhlasí. Nicole opustí bistro a ze svého pokoje sejde Jess s tím, že jde do školy. Vyjde ven a Luke jej sleduje. Jess jde směrem ke škole, ale těsně před jejími dveřmi změní směr, obejde školu a zamíří si to ke svému autu.
Na Chiltonu mají právě studenti přestávku a Madeline s Louise jí využívají k tomu, aby si vzájemně sdělily, na kterou školu půjdou. Vtom do třídy vejde Paris s obvázaným nosem. Rory je jejím stavem zděšena a vyptává se, co se jí stalo. Paris odpoví, že když jí řekla, ať udělá něco bláznivého, tak si nechala propíchnout nos. Jenže ten asi hodinu poté otekl, zablokovala se jí dutina a ona jím nemohla dýchat. A tak musela na pohotovost. Rory netušila, že to s tou její radou vezme až do takového extrému a upřímně se jí omluví. Poté zvedne telefon. Volá jí Pete, který pro ni dělá onu 'největší pizzu na světě'. Má problém, že pizza neunese vše, co na ní má být. Rory mu poradí, aby udělal tlustší placku, což ho doposud vůbec nenapadlo.
Někdo klepe na zadní dveře a Lorelai vpustí do svého domu Luka. Ten má s sebou kufřík s nářadím - přišel si odpracovat svůj dárek. Na stole v kuchyni jsou naaranžovány sušenky a všechny tvoří nápis 'Všechno nejlepší k narozeninám, Lorelai". Oslavenkyně sní jednu ze sušenek a dá Lukovi jeho seznam prací. Pak vytáhne krabici, vytáhne z ní sušenku a dá ji na místo té, kterou snědla. Luke nechápe, proč si nevzala sušenku rovnou z krabice. S tím, že neexistuje rozumné vysvětlení, vzdává svůj dotaz. Zmíní se, že byl pozván na oběd s Nicolinými rodiči a přizná jí, že měla pravdu ohledně Jesse, který opravdu nechodí do školy. Sledoval jeho auto a viděl, jak jede do Wal-Martu. Jess mu tedy celou dobu lhal. Lorelai se ptá, co bude dělat a Luke chce Jessovi říct, že ví o jeho aktivitách a že porušil jejich dohodu.
Rory vyjede z obchodu s dvoukolovým vozíkem vyšším než ona sama plným pití a na ulici narazí na Jacksona. Ten jí vyčítá, že zranila Sookie tím, že když dávala zakázku na největší pizzu světa, tak že si na ni, nejlepší kamarádku Lorelai a šéfkuchařku, ani nevzpomněla. Rory praví, že se jí opravdu nechtěla dotknout. Pak Jackson přijde s tím, že ačkoliv je zelinář a ona má mít na pizze zeleninu, že se neobrátila ani na něj. Poté naštvaně odejde.
Lorelai sedí v restauraci a čeká na Richarda. Ten se zpožděním dorazí. Přejdou na téma jejich schůzky a Richard jí předá obálku. Vysvětlí jí, že jakmile se narodila, udělal jejím jménem investici do nemovitosti. Nedávno se však vláda rozhodla postavit silnici a všechny investory, přes jejichž pozemky měla vést, vyplatila. A tak předá Lorelai šek na 75 000 dolarů. Lorelai dělá legraci, že by si za to mohla koupit 150 párů bot Jimmy Choos. Richard ji ujistí, že to není žádný druh narozeninového dárku, že to byla investice jejím jménem, takže ty peníze patří jí.
Lorelai a Rory sedí v obývacím pokoji a přemýšlejí, co by si za takovou částku mohly koupit. Zvoní telefon a Lorelai uhádne, že je to tajný hovor kvůli jejím narozeninám. Je to Pete. Řekne Rory, že mají velký problém. Aby zajistili, že v den narozenin všechno klapne, upekli zkušební pizzu. Když se však Kirk snažil umístit ji na nosič na autě, tak zklouzla a sýr Kirkovi způsobil popáleniny na nohách. Jinak je v pořádku. A Pete teď chce, aby byla pizza z bezpečnostních důvodů bez sýra a pokud možno i bez omáčky. Rory se to samozřejmě nelíbí, protože bez těchto doplňků by to nebyla pravá pizza. Slíbí, že něco vymyslí.
Luke sedí za stolem ve svém bytě, když Jess vstoupí. Spěchá na schůzku s Rory. Luke nejprve tají své pohnutky a nabídne, že mu zvýší plat, aby nemusel pracovat ve Wal-Martu. Když to však Jess odmítne, Luke řekne, že ví, že nechodí do školy. Jess praví, ať si nedělá starosti, že má vše pod kontrolou a pak odejde.
Lorelai je právě v hotelu, a když dotelefonuje, Tobin ji seznámí s několika nápady na úsporu peněz, které viděl v televizi (například udělat ze střepů rám na obrazy). Dostane se mu za ně pochvaly. Michel se rovněž snaží vetřít do Lorelainy přízně a dá jí dárek, který objednal až v Madridu - deník. To Lorelai nečekala, protože to je za pět let poprvé, kdy jí něco daroval. Ale Tobin nechce zůstat pozadu a vytáhne z pod pultu velký modrý pytel. Lorelai oponuje, že už jí dárek dal, ale on na to, že to byl jen předdárek. Lorelai vytáhne z pytle koženou bundu. Je to tatáž, kterou měl na sobě Joe Strummer během turné Pearl Harbor v roce 1979. Lorelai tomu nemůže uvěřit a je to podle jejích slov ta nejúžasnější věc, kterou kdy dostala. Michel se omluví, že musí odejít (snad chce Tobina ještě s něčím přetrumfnout) a je na něm vidět, že zuří.
Luke a Nicole sedí v obývacím pokoji Leahyových, naproti Nicoliných rodičů. Nicole vede se svým otcem vášnivou diskuzi a její matka objasňuje Lukovi, že tak je to pokaždé. Aby se mohl zapojit i Luke, přejdou na téma manželství. Leahyovi básní o dětech, jak úžasnou částí života jsou. Okamžiky, když řeknou své první slovo, poprvé vás obejmou... Luke se nejprve jen tváří kysele, ale pak se nad tématem "Poprvé" rozhovoří - když vám poprvé řeknou, že chodí do školy a vy je sledujete a oni naskočí do auta a jedou do Wal-Martu... A takhle rozvášněně pokračuje dál a je takřka k nezastavení.
Rory vejde do pizzérie, kde zastihne Petea, Kirka a Joea. Pete řekne, že už vyřešili problém s transportování jejich velké pizzy. Chtějí udělat krajku z pizzy - upéct sto malých a pak je dát dohromady, aby to vypadalo, že je jen jedna. Rory to ale chce mít po svém - žádá jednu velikánskou pizzu - a nepřipouští námitky. Přikáže jim, ať to prostě zařídí.
Luke je ve svém bistru a telefonuje Nicole do kanceláře. Omlouvá se a chápe, jak teď musí v očích jejích rodičů vypadat. Chce se s nimi, až budou opět ve městě, znovu setkat a napravit dojem. Nicole praví, že k tomu může být příležitost třeba i za několik měsíců. Mezitím Luka míjí Jess s tím, že jde 'do školy'. Luke Nicole odpoví, že je ochoten počkat. Mezitím Jess, který vyšel ven, kde na něj čekalo překvapení, vtrhne zpátky do bistra s tím, že mu někdo ukradl auto. Luke zavěsí a Jess chce volat policii. Luke jej ale přesvědčí, že se o to postará (tváří se, jako kdyby v tom neměl prsty), ať teď jde v klidu do školy. Jess poslechne.
Lorelai sedí v jídelně svých rodičů, před sebou má na vozíčku dort. Emily, Richard, Rory a služebné jí zpívají Vše nejlepší. Poté Emily přikáže služebné Terese, aby odvezla dort do kuchyně. Lorelai se brání, že ještě nesfoukla svíčky, na což Emily odvětí, že to udělá Teresa. Pak se všichni přemístí do obývacího pokoje na moučník. Emily tuší, že skutečnost, že ji nenechali sfouknout svíčky, Lorelai zařadí mezi své příhody, stejně jako příběh s králíčkem. To od ní nebyl nejlepší tah, protože Lorelai se připomene, jak jí kdysi vyhodila jejího králíčka Murraye. Richard se splete a myslí si, že Lorelai slaví už šestatřicáté narozeniny, zatímco je jí o rok méně. Lorelai řekne, že má pro Emily dárek a předá jí šek. Řekne, že jsou to peníze, které si od ní půjčila na Roryinu školu. Emily je maximálně dotčena a naštvána, protože si myslí, že teď, když je dluh splacen, nebudou už chodit na páteční večeře. Lorelai nechápe, proč tak vyvádí a ptá se jí, jestli by nebyla radši, kdyby k nim v pátek chodili proto, že chtějí a ne proto, že musí. Pak jí uklouzne, že ty peníze má od Richarda, načež se Emily naštve i na něj a on pak na Lorelai, že to řekla. Emily Lorelai řekne, že je zbavena své povinnosti a odejde nahoru. Richard jde za ní.
Lorelai a Rory jdou po náměstí. Rory jí vytkne, že když už jí chtěla vrátit ty peníze, že to měla udělat jinak. Že musela předpokládat, že si to Emily vezme tak osobně. A že možná bylo lepší ten dluh nesplácet. Lorelai jí poví, jak těžké to pro ni v posledních třech letech bylo, když byla zadlužená u rodičů i přesto, že se už dávno rozhodla, že na nich bude nezávislá. A také to, že je její vztah s rodiči úplně odlišný než má ona, Rory. Nechce, aby ji soudila za splacení půjčky, kterou vždy měla v úmyslu splatit. Po chvíli tohoto tématu zanechají a usmířené spatří skupinu lidí, která se shromažďuje na Lorelainu oslavu narozenin a také velikánskou pizzu dopravovanou jeřábem. Lorelai je z 'téměř největší pizzy na světě' nadšená a jen se diví, co se stalo Kirkovi, že má obvázané obě nohy.

3.17

31. října 2008 v 17:14 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Seznam pro a proti
Lorelai a Rory sedí za stolem v Lukově bistru a vypracovávají seznam všech pro a proti, aby se Rory mohla rozhodnout mezi Harvardem, Yalem a Princetonem. Vyruší je až Kirk nesoucí krabici plnou triček. Rozhodl se vydělat si pěníze právě prodejem triček s aktuálními humornými nápisy. Dnes má v nabídce ta, jež hlásají "Babette jedla ovesnou kaši." Ke stolu přijde Luke a zakáže Kirkovi, aby u něj provozoval svůj obchod. Kirk si jde sednout k jinému stolu a Luke se dovídá, že se Rory dostala na tři školy. Nemůže najít slova, a tak ji hrdě obejme. Jen nechápe, proč si dělají seznam pro a proti, když je jasné, že si vybere Harvard, školu o které už léta sní. Rory odejde a Luke nakousne téma "Jess". Z pozvánky na oslavu se dozvěděl, že byl Jess u Wal-Martu zvolen Zaměstancem měsíce. Luke se rozhodne oslavy zúčastnit, jen se diví, že si při takovém počtu pracovníků vybrali právě Jesse.
V kuchyni hotelu Nezávislost najde Lorelai Sookie, jak klečí u kočky. Začíná mít sklony těhotných žen k opatrování všeho živého. Teď si rozmazluje Papáju. Vypráví Lorelai o chudince Satchmovi, pavoukovi, kterého včera Jackson nechtěně zabil, když se mu snažil dát náhradu za nohu, o kterou ho připravil. Lorelai nechá Sookie s kočkou a jde do vestibulu, kam se pomalu sjíždějí lidé ze Společnosti Edgara Allana Poea, kteří mají mít ve městě sraz.
Manažer Wal-Martu vítá své zaměstnace na setkání konaném na počest nového Zaměstnance měsíce. Luke přijde a posadí se vzadu. Když manažer pronese krátkou řeč, otrávený Jess předstoupí a manažer mu předá plaketu a šek na dvě stě dolarů. Po skončení formalit si Jess všimne Luka. Ten řekne, že je na něj pyšný, ale Jess o jeho emoce nestojí - přišel jen kvůli penězům. Jess se vzdálí a Luke hovoří s manažerem Billem Bordenem. Manažer jeho synovce chválí za jeho spolehlivost a za to, že tolik dře - i čtyřicet hodin týdně. Luke se diví, jak to může Jess stíhat, když ještě chodí do školy a pracuje u něj. Než se rozloučí, dá manažer Lukovi tiskovinu s Jessovou fotkou jako Zaměstnancem měsíce.
V tanečním studiu slečny Patty muž oblečený jako Poe recituje Havrana. V publiku jsou i Lorelai s Rory a tiše rozprávějí o tomto dramatikovi a o jejich seznamu na výběr školy. Přijde jiný muž oblečený jako Poe a posadí se mezi diváky. Představení trvá nějak dlouho a Gilmorova děvčata nejsou ráda ani z toho, že v publiku musí vidět Deana s Lindsay a Luka s Nicole. Představení skončí a muž sklidí potlesk. Jde si sednout a na pódium přijde druhý Poe. Každý z nich si měl připravit jedno představení, ale náhodou si oba vybrali Havrana, takže je publikum donuceno, aby si vychutnalo i druhý přednes a mohli oba porovnat.
Za nějakou dobu Lorelai a Rory vycházejí ven. Zastaví je první muž oblečený jako Poe a předvádí své znalosti o tomto spisovateli. Jeho slova zaslechne druhý Poe a navzájem si oponují. Odejdou a Gilmorova děvčata spatří Kirka sedícího za stolkem a prodávajícího svá trička. Ale ani tentokrát je nepřesvědčí - poeovská tématika nezabrala. Dean a Lindsay vyjdou z tanečního studia a Rory ani Lindsay nejsou nadšené, že se vidí. Dean gratuluje Rory k Harvardu a ona mu k přijetí na Jihoconnecticutskou státní. Mladá dvojice odejde a Lorelai pošle Rory napřed. Nejde však sama, přidá se k ní Luke. Mluví o Jessově ocenění a Luke stále nemůže pochopit, jak to může Jess všechno stíhat a ještě trávit víkendy s Rory. Lorelai napadne, že možná pracuje, když má být ve škole. Takovou myšlenku Luke odmítne.
Lorelai je vyrušena ze spánku Rory, která přijde do ložnice s telefonem. Volá jí z hotelu Tobin, neboť se znovu ozval hlásič požáru. Tentokrát však nejde o planý poplach.
Před hotelem jsou hasiči a personál postává s hosty před budovou. Lorelai přiběhne spolu s Rory. Všichni byli v pořádku evakuováni. Lorelai se informuje u velitele hasičů Bakera o stavu hotelu. Oheň je uhašen, stavba je stabilní, jen tam nikdo nesmí po dvacet čtyři hodit vstoupit. Lorelai se pustí do organizace nezbytných věcí. Musí si vybudovat provizorní centrálu s počítači, internetem a telefony. Rory dá na starost bavit děti. Sookie pověří, aby vzala lidi k Lukovi a připravila jim pořádnou snídani. Pochválí Michela, který telefonuje do jednoho hotelu, že myslí na to, aby zajistili lidem náhradní ubytování, ten si však začal shánět nové místo.
Lorelai, Sookie a řada hostů z jejich hotelu vtrhne do Lukova bistra. Ten z toho není ani trochu nadšen, ale Lorelai se podaří ho přesvědčit, aby je tam pro jednou toleroval a nechal přípravu snídaně na Sookie. Luke se dovídá, že je Sookie těhotná.
Před bistrem Rory baví děti. Na rukou má panenky a hraje jim drsné divadlo. Přijde Lorelai a pošle děti k Lukovi. Řekne jim, ať vyhledají muže v basebalové čepici a flanelové košili, který jim také zahraje divadlo. Když bude odporovat, tak ho mají žádat hlasitěji - že je to součást hry.
U Patty je zřízeno dočasné ústředí hotelu. Za stolem s počítačem, telefonem a dalšími věcmi sedí Michel, Babette a slečna Patty. Michel se snaží pracovat, ale Babette se stále ptá na funkce počítačových kláves. Slečna Patty bere telefon a když dotelefonuje, Michel ji radí, aby svůj uvítací proslov zkrátila. Lorelai a Rory se zde zastaví a trojice jim podá hlášení o stavu. Lorelai je informuje, že alespoň polovina Poeových příznivců tu potřebuje zůstat další noc, takže by je měli někam ubytovat. Hotely v okolí jsou však plné, takže se jich musí ujmout sami a ubytovat je u sebe a v domovech svých přátel. Rory má za to, že by se Lorelai měla pořádně prospat, takže lidi budou jen v jejím pokoji.
Na Chiltonu učitelka O'Malleyová ukončí hodinu. Žáci se rozcházejí a Rory se marně ptá děvčat na Paris. Ta už pět dní nebyla ve škole.
Paris, ačkoliv není nemocná, leží v posteli a sleduje televizi. V tomto stavu ji nalezne Rory. Přinesla jí učení, ta však do materiálů ani nenahlédne a dá je stranou. Paris uhodne, že se Rory dostala na Harvard. Rory se jí vyptává, jestli o tom už někomu řekla a dovídá se, že o tom její rodiče ani Jamie ještě nevědí. Paris si myslí, že je její neúspěch částečně chyba jejích rodičů, když ji neposlali na tu správnou přípravnou školu a částečně přiznává vinu i sobě. Myslí si, že udělala pár přehmatů během pohovoru a pustí Rory tento záznam z Harvardu, který si tajně nahrála. Sice mluvila jako kniha, ale nepustila tázajícího ke slovu. Rory řekne, že to takhle dál nejde, že musí říct rodičům o Harvardu a poohlédnout se po jiné univerzitě, která ji jistě vezme všemi deseti. Dál že musí zavolat Jamiemu a hlavně už vstát z postele. Paris jí dá za pravdu a po Roryině odchodu sáhne po materiálech, které jí přinesla.
Lorelai vejde do obývacího pokoje, kde malý Fred okupuje gauč. Jeho otec sejde po schodech dolů, že došla pasta. Lorelai jde do Roryina pokoje, kde její dcera právě stele postel. Lorelai ji straší, že by Fred mohl na její posteli chtít se svojí ženou provádět nějaké romantické, blíže neurčené věci. Zatímco budou hosté u nich, Rory bude spát u Lane. Lorelai všimne stavu jejich seznamu pro a proti - na plné čáře vítězí Yale. Rory se nezdá být příliš spokojená a řekne, že ještě se seznamem neskončila. Navíc, že stěna v jejím pokoji je vyzdobena, aby propagovala Harvard a ne tuto školu. Lorelai ji ujistí, že pro ni chce to správné, takže ať si vybere kteroukoliv školu, kterou bude mít ráda, tak i ona bude šťastná. Do pokoje vejde Fred se svojí ženou a Lorelai se s Rory brzo přesune do kuchyně. Lorelai se ptá na Jesse a jeho nabitý program, ale Rory je přesvědčena, že do školy určitě chodí. Právě když Rory odejde zadními dveřmi, ozve se zvonek a Lorelai jde otevřít. Jsou to Hatlestadovi. Ti měli být mezi hosty, kteří odjeli domů, ale rozmysleli si to a přišli ji vzít za slovo a ubytovat se u ní. Lorelai je odkáže do své ložnice.
Lane pomáhá Rory ve svém pokoji přichystat postel. Rory má telefon - volá jí její máma, která jde právě s polštářem po městě a neví, kam složit hlavu. Je zrovna poblíž Lukova bistra a Rory jí poradí, aby šla na noc k němu. Lorelai se snaží Luka hlasitě dovolat a pomohou až kamínky hozené do jeho okna. Během jejich hovoru vykoukne z jednoho okna stará a trochu podrážděná paní Slutská. Luke jde dolů a Lorelai si přeje, aby si pospíšil a nemusela čelit probodávajícímu pohledu staré paní.
Rory i Lane sedí na svých postelích a zatímco si Rory píše, Lane telefonuje. Je to mladý Chui. Když dovolá, povídá si o něm s Rory. Vztah mladého Chui a Karen nevydržel a oni se rozešli. Lane si s ním teď takhle volá každý večer. Vždy když přijde řeč na ukončení předstíraného vztahu mezi Lane a ním, převede mladý Chui řeč na jiné téma, takže jsou stále "spolu". Lane za Roryiny notné pomoci dojde, že ji mladý Chui miluje. Neví však, co bude dělat, protože chce Davea a rozchod musí přijít ze strany mladého Chui. Vtom Jess zaklepe na okno. Rory mu otevře a hovoří s ním. Jak se zdá, pochyby o Jessově docházce do školy jsou nakažlivé a i ona chce ujištění, že tam stále chodí. Toho se jí dostane. Rory mu stejně nabídne, že kdyby potřeboval s učením pomoct, tak ať se na ni obrátí. Do pokoje přijde paní Kimová, vyzbrojená kriketovou pálkou a uvidí Jesse. Holky předstírají, že si jen pro něco přišel. Jess odejde a paní Kimová za ním zavře okno.
Další, kdo připravuje postel je Luke a Lorelai. Luke přenechal postel jí, zatímco on se chystá přespat na gauči. Lukovi volá Nicole a ten s ní vede krátký hovor. Když skončí, Lorelai se ptá, proč jí neřekl, že je u něj, na což jí odpoví, že se neptala. Luke přizná, že to bylo i proto, že je bolavým místem mezi ním a Nicole. Během jejich první schůzky byl totiž nervózní a několikrát na ni zavedl řeč. Lorelai mu dá - sice pozdě, ale do budoucna - radu, že na první schůzce nesmí mluvit o jiných ženách, byť jsou to kamarádky nebo rodinné příslušnice. Jdou na kutě a Lorelai zavede řeč na sen, který se jí nedávno zdál - že s ním byla těhotná (čekala dvojčátka) a on mluvil k jejímu břichu.
Je už pozdní noc a Lorelai má stále problémy usnout, protože jak Luke, tak Jess chrápou. Dá si přes uši polštář.
Lorelai a Rory spolu snídají v bistru. Luke si už na přítomnost Sookie zvykl. Jess sejde dolů a Luke se diví, co tak brzo. Jess na to, že prý musí dřív do školy. Odejde a Lorelai má telefon. Volá jí velitel Baker, že už mohou zpátky do hotelu. Lorelai oznámí přítomným, že je hotel opět otevřen. Poeovi fanoušci jí vyjádří vděk nad tím, co pro ně udělala a na památku jí darují vycpaného havrana (který byl jako rekvizita stejnojmenného představení).
Michel a velitel Baker čekají před hotelem na Lorelai a Sookie. Ty dorazí vzápětí. Lorelai dělá plány už na dnešní den, ale Baker zchladí její nadšení a pustí je dovnitř. Uvnitř je úplná spoušť a oni tiše procházejí ohněm poničeným vestibulem a zkroušeně si tu katastrofu prohlížejí.
Mezitím se Rory vrací domů a ve svém pokoji nachází stěnu vyzdobenou věcmi o Yalu. Také najde tričko s nápisem "Rory jde na Yale".

3.16

31. října 2008 v 17:13 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
Velká obálka
Lorelai a Rory si čtou v obývacím pokoji. Lorelai uvidí oknem Kirka, který má na starosti roznášení pošty, a obě děvčata se kvapně běží podívat ven, jestli Rory nepřišlo z Harvardu vyrozumění o přijetí. Čekají na velkou obálku, která by měla znamenat přijetí, narozdíl od dopisu v malé obálce. Kirk však ještě nemá poštu roztříděnu, takže Gilmorovým děvčatům nezbývá než dál čekat. Rozhodnou se zkrátit si chvíli návštěvou Lukova bistra.
O něco později už sedí spolu s Lane za stolem a vyčkávají Luka. Ten jim přinese zcela nově provedené jídelníčky, které udělal především proto, aby měla Nicole větší výběr jídel, které má ráda. Lorelai to špatně nese, protože po těchno nových jídelníčcích se nedá dost dobře kreslit a Luke si ještě dovolil vyřadit oblíbený sendvič. Luke vzdá jejich konverzaci a donese jim ony původní jídelníčky.
Během vyučování upozorňuje učitelka své studenty na oslavu dvouset let Chiltonu, která se má konat příští týden. Žáci mají příležitost zúčastnit se soutěže o nejlepší projev. Vítěz pak přednese svoji řeč během slavnosti. Učitelka mimoto přivítá zpět Brada Langforda, který se vrátil z Broadwaye. Po hodině s ním Rory mluví a ptá se ho na jeho vystupování a samozřejmě by to nebyly Madeline a Louise, kdyby si ho nedobíraly. A stejně tak i Paris. Brad je přesvědčen, že už ho nikdo nezastraší, ale není to příliš poznat. Paris vyprovokuje Rory, aby se také přihlásila na projev a soupeřila s ní.
Sookie, obklopena svým personálem, stojí v kuchyni nad talíři s jídlem. Nějací hosté vrátili jídlo s tím, že je nechutné a Sookie se cítí maximálně dotčena, protože sama to jídlo ochutnávala a bylo v pořádku. Přijde Lorelai a Sookie jí poví, co se stalo. Lorelai jídlo ochutná sama a shledá, že je opravdu odporné. Má o Sookie starost, jestli není nemocná. Ta přizná, že měla minulý týden malou virózu, ale že už jí nic není. Lorelai jí poradí, aby i přesto zašla k lékaři. Rory přijde do kuchyně s tím, že ji Paris přivádí k šílenství. Pak si všimne jídla a chce ochutnat, avšak personál ji razantně zadrží. S mámou prochází hotelem a vypráví jí o Paris a o tom, jak ráda by jí to natřela. Lorelai najednou něco dojde a jde směrem ke kuchyni. Odtud již vychází Sookie a Lorelai s dávkou velké radosti správně uhádne, že má rozhozené chutě proto, že je těhotná. Vřískají jako malé děti a objímají se.
Na chodbě Chiltonu postává řada studentů a ještě naposledy si pročítají své projevy. Přijde Paris a co nejvíce z nich se snaží rozhodit. Bradovi dokonce zpívá o fazolích. Brad brzy přijde na řadu a Rory dává Paris zakusit její vlastní medicínu a popichuje ji. Ta však psychohru lehce prokoukne a jde deptat další účastníky.
Lorelai vyjde z domu a zamíří si to ke svému jeepu, když vtom jí zvoní mobil. Je to Sookie a Lorelai je zvědavá na Jacksonovy reakce, když se o těhotenství dozvěděl. Sookie praví, že nic neřekl a jen si šel pro kalkulačku. Dvě hodiny nedělá nic jiného, než že počítá a co chvíli říká "ach, bože!".
Lorelai dojede k Doosemu. Tam právě Kirka obklopuje řada lidí a on má svojí stále neroznesenou poštu vysypanou na podlaze. Všichni chtějí svá psaní, ale Kirk před nimi dopisy brání a sám není schopen je rozdat. Dean mu dá pět minut na to, aby si v tom udělal pořádek.
Lorelai u Dooseho potřebné prášky nesehnala, takže se vydala do Hartfordské drogerie, kde po nich pátrá. Nečekaně tam narazí na Maxe Madinu, svého bývalého snoubence. Rozprávějí spolu jako staří dobří přátelé, o Rory a o jeho práci. O událostech se svatbou nepadne ani slovo. Max přijel na oslavu Chiltonu.
Lorelai dorazí na večeři ke svým rodičům a otevírá jí sám Richard. Jedna služebná onemocněla, druhá připravuje večeři a Emily je v nemocnici, takže je u nich zmatek. Emily je v nemocnici proto, že tři z pěti členek Dcer americké revoluce měly mrtvici. V obývacím pokoji již sedí Rory. Richard stále odbíhá, protože čeká důležitý hovor. Lorelai povídá Rory o Maxovi a o tom, že vypadal v pohodě. Cítí se provinile, jak ho odhodila. Richard se vrátí od telefonu (nebyl to jeho hovor - byly to jen zmatky s další mrtvicí) a baví se s Rory o oslavě dvouset let Chiltonu. Ta má být vysílána v televizi a on si nechce nechat ujít, kdyby tam měla Rory přednést svoji řeč, a tak slíbí, že si upraví svůj rozvrh, aby tam mohl jít.
Lorelai přijde k domu Sookie a Jacksona a najde Sookie, jak sedí na verandě. Přišla se za ní podívat a vyzvědět, co jí řekl doktor. Ten její těhotenství potvrdil. Sookie jí vypráví, že se dostali domů až o dvě hodiny později, protože Jackson nechtěl jet rychleji než hrozně pomalu, aby to s dítětem moc neházelo. Doma pak vykonal spoustu telefonátů a odrovnal kalkulačku. Jackson vykoukne z domu s informací, že budou muset prodat nákladní auto a postavit přístavbu. Sookie udělá další výčet věcí, které v domě zařídil, aby bylo jejich ještě nenarozené dítě absolutně v bezpečí. Lorelai jí poví, že narazila na Maxe. Cítí se stále provinile a chce mu napsat dopis nebo učinit něco podobného, aby mu to vysvětlila. Má za to, že mu to dluží. Jackson vyjde z domu se sekáčkem v ruce a praví, že něco takového nemůže v domě zůstat. Sookie samozřejmě oponuje.
Právě když Rory přijde domů, zvoní telefon. Volá žena, která ji spojí s Paris a ředitelem Chiltonu. Charleston jim pogratuluje ke skvělým projevům, ale chtěl s nimi mluvit především proto, aby jim oznámil, že se rozhodl změnit pravidlo jednoho řečníka. Chce, aby své projevy spojily a pronesly řeč obě dvě. Dá jim na to čas do úterka a pak zavěsí. Holky nemají na výběr, a tak se domluví na nejlepším kompromisu, jakého jsou při svém současném vztahu k sobě schopny - zavolat si zítra a vypracovat společnou řeč po telefonu.
Následujícího dne někdo zvoní na dveře Lorelaina domu. Rory jde otevřít a k jejímu překvapení je to Paris. Tvrdí, že něco takového jako je řeč nemohou vyřídit po telefonu, tak se stavila osobně. Jdou do Roryina pokoje a začnou. Paris má však na srdci něco jiného než projev a tiše ukončuje jejich nepřátelství. Řekne Rory, že včera večer spala s Jamiem. Není si svým činem jistá a chce po Rory, aby jí řekla, jaký z toho má mít pocit. Rory je šokována a musí si dojít do ledničky pro pití, aby si urovnala myšlenky. Mezitím, aniž by to holky tušily, vejde do domu Lorelai a slyší jejich rozhovor. Rory se Paris ptá, jestli to byl bezpečný sex a zdali se jí to líbilo (obě odpovědi jsou ano). Pak přijde řeč na to, že když spolu chlapec a dívka chodí, je přirozené předpokládat, že k tomu dojde... a Paris chce vědět, jak tomu bylo u ní. Když od Rory dostane odpověď, že ani s Deanem, ani s Jessem nic neměla, je dost překvapena a chce vědět proč. Rory říká, že ještě není ten pravý čas. Lorelai se tiše vytratí z domu. Roryina odpověď Paris příliš na klidu nepřidá a myslí si, že když ještě není ten pravý čas pro Rory, že možná nebyl ani pro ni. Rory se jí nakonec podaří jakžtakž uklidnit. Lorelai předstírá, že právě přišla. Když si Paris odskočí, šťastná Lorelai obejme Rory a řekne, že ji zítra vezme na nákupy.
Zatímco ředitel Charleston zahajuje svojí řečí oslavu výročí, Rory čeká na chodbě. Vyhledá ji Lorelai a všimne si, že je nervózní. Paris tu totiž ještě není. Objeví se Richard, který je nadšený, že jeho vnučka bude hovořit před kamerami národní televize. Lorelai si odskočí pro kávu a opět narazí na Maxe. Praví, že s ním chce mluvit a zatáhne ho do prázdné třídy, aby měli soukromí. Lorelai je trapně a řekne, že mu tehdy měla zavolat a vysvětlit mu důvod, proč odřekla svatbu. Max si myslí, že je to proto, že ho nemilovala, což ona popře - že jen nebyla zralá na vdávání. Max ji ujišťuje, že se nemusí omlouvat, že je v pohodě. Snaží se ji přesvědčit, že tak alespoň mohl jít učit na Stanford, což si vždycky přál. Rozloučí se.
Rory a Richard čekají v chodbě. Přijde k nim ředitel Charleston. Kdyby se Paris neukázala, zbyde projev jen na Rory. Ředitel odejde a místo něho se vrátí Lorelai. Vzápětí přichází i Paris. Vypadá, že je mimo, navíc je oblečena do svetru a vlasy má rozcuchané.
Ředitel Charleston uvítá na pódiu Rory s Paris, dvě mladé dámy, které "představují to nejlepší, co může Chilton nabídnout". Dívky zaujmou místo u řečnických pultů a Rory začne projev. Řada je na Paris, ta se však nechytá, mlčí a nepřítomně hledí do davu. Rory tak musí pokračovat v projevu sama. Náhle se Paris ujme slova a rozhovoří se. Není to však projev, který měly připravený. Povídá, že ji nevzali na Harvard - JI, která dřela ze všech nejvíc a která by si přijetí nejvíce zasloužila. Bylo to to, co si nejvíce přála a ona se dnes vrátila domů a našla malou obálku se zamítavou odpovědí. A před celým tím publikem a kamerami praví, že měla sice sex, ale na Harvard nepůjde. Rory se ji snaží zadržet, než se ztrapní ještě víc, ale bez valného úspěchu. Paris pokračuje, že to byl její trest. Rory ji táhne z pódia a Paris zaměří svoji řeč na ni. Vykřikuje, že Rory nikdy s nikým nespala a pravděpodobně tak půjde na Harvard. Lorelai se podívá na Richarda, aby zjistila jeho reakci a zjišťuje, že spí.
Paris sedí s Rory na schůdcích v zákulisí a pláče. Stále tomu nemůže uvěřit. Harvard je už po pět generací tradicí rodiny Gellarových a ona tam nepůjde. Rory ji uklidňuje, že se jí dostane dobrého vzdělání na jakékoliv jiné škole, kterou si vybere. Paris si není jistá, jestli ji bude Jamie dál milovat a taky neví, jak mu má říct, že nepůjde na Harvard. Někdo zaklepe na dveře a dovnitř nakoukne Lorelai, aby se ujistila, že je Paris v pořádku. Když odejde, narazí na nic netušícího Richarda, který doufá, že se holky cítí po projevu skvěle. Omluví se jí, že musí domů, ale stále čeká svůj důležitý hovor z Číny. Lorelai si jde pro kabát a opět narazí na Maxe. Mluví o holkách a pak se znovu loučí. Dovrší to však polibkem. Je jasné, že to ještě není za nimi.
Jackson a Sookie leží v posteli a stále se nemohou shodnout na osudu kuchyňských potřeb. Jackson teprve až teď řekne, že je šťastný, že budou mít děťátko a Sookie je moc ráda.
Lorelai a Rory jdou k jejich domu a baví se o Maxovi. Co bude dál? Co bude s Alexem? To Lorelai netuší. Zastaví se u jejich poštovní schránky. Lorelai ji otevře a vytáhne z ní velkou obálku. Rory praví, že to vypadá, že měla Paris pravdu. Možná víc než pravdu - Lorelai vytáhne ze schránky další dvě velké obálky. Rory stále není rozhodnuta, kterou školu si vybere. Jdou do svého domu a Lorelai cestou vtipkuje na adresu Paris, jestli bude ještě někdy vůbec chtít s někým spát.

3.15

31. října 2008 v 17:13 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
3.15 Konfrontace
Taylorovi se podaří odchytit u Luka Lorelai a domlouvá se s ní ohledně ubytování Dooseovského klanu v hotelu Nezávislost. Ti se sjedou u příležitosti konání regionálního semifinálového zápasu v hokeji, do kterého se Stars Hollow probojovalo po dlouhých čtyřiceti třech letech. Lorelai se vymluví a jde za Rory, která se u pokladny zapovídala s Jessem. Chce se vyvléknout z pokračování rozhovoru s Taylorem, a tak dceru přesvědčí, aby předstírala nějakou nemoc s francouzským názvem. Ještě před odchodem dostanou od Taylora placky na slevu a vyslechnou si, jak byl před desítkami let brankářem.
U Gilmorů starších probíhá tradiční páteční večeře a Lorelai i Rory se snaží, pokud možno nenápadně, sníst ji co nejrychleji. Emily se vrátí od telefonu - volala Trix (ten den již po několikáté), aby se tentokrát ujistila, že jsou všechny jejich ručníky z egyptské bavlny. Má u nich totiž několik dní bydlet. Stejně jako před chvíli Richard, i Emily si všimne, že holky jedí příliš rychle. Někdo zazvoní na domovní zvonek. Emily odejde a Richard se vydá zvednout telefon. Lorelai využije chvilky, aby poučila Rory, jak má jíst rychle a zároveň nenápadně. Richard se vrátí ke stolu a hned po něm i Emily. Ta se podivuje nad dvěma chlápky, kteří přinášejí Trix její vlastní matraci. Richard jde na ně dohlédnout a Emily mezitím holky přinutí říct, proč tak spěchají s večeří. Obě mají rande a musí co nejrychleji odejít. Emily je ale nepustí a donutí je sníst ještě moučník.
O něco později Gilmorova děvčata přiběhnou domů. Lorelai běží nahoru a Rory zkontroluje záznamník, aby zjistila, v kolik se chce Jess sejít. Ten ale nevolal, i když slíbil, že tak učiní hned po práci. Rory odmítne jít s mámou a Alexem a chce počkat, jestli ještě nezavolá a během toho se dívat alespoň na televizi.
Jess se již však neozval a Rory druhý den, cestou přes náměstí, Lorelai líčí, jak se bavila čištěním počítače. Lorelai se diví, proč mu tedy nezavolala ona. Na chvíli se zastaví u Starshollowské střední, kterou konkurenční škola "ozdobila" spoustou toaletního papíru. Mezi osobami, které odstraňují papír z budovy je i Dean a Rory si při pohledu na něj povzdychne, že on alespoň vždy zavolal. Lorelai znovu opakuje, že byl nejlepší první přítel, jakého mohla mít. To její první láska byl Brian Hutchins, se kterým si začala v sedmé třídě, pak ho nějakou dobu neviděla a potkala ho až na večírku, kde se jí pokoušel prodat drogy. Rory se na Jesse zlobí, ale Lorelai jí radí, aby mu dala šanci to vysvětlit. Vejdou k Lukovi, kde Jess právě obsluhuje a chová se jako by nic. Rory si od něj vezme jídlo a odejde z bistra. Jess to nechápe a Lorelai mu napoví, že je to kvůli jeho chování k ní - kvůli tomu, že jí včera nezavolal. Jess se brání, že skončil až po půlnoci a to už bylo na telefonát pozdě. Lorelai mu vyčítá, že si mohl udělat během práce chvilku a dát vědět.
Rory a Lane jdou po verandě Lorelaina domu. Když se minule paní Kimová dozvěděla, že je Dave členem křesťanského tria, domluvila se s ním, aby u nich zahráli. Podle Lane Davea zbožňuje. Dojdou do garáže, kde hoši cvičí na zmíněnou akci a Brian se Zachem zcela nechápou text. Lane tam nebude moci být přítomna, neboť má rande s mladým Chui, který jí byl představen na svatbě. Mají jít na hokejový zápas. Dave a Lane to mají naplánované - bude to první ze tří schůzek, po nichž dá Lane mladému Chui kopačky. Ten je do plánu zasvěcen také a souhlasí - sám má přítelkyni, japonskou dívku jménem Karen, kterou jeho rodiče neschvalují. Lane Rory navrhne, aby šla ona a Jess s nimi na zápas, ale ta odpoví, že o jejich plánech na večer ještě neví.
Dooseovský klan je již v hotelu a Taylor je ve foyer k nelibosti mnohých instruuje. Další z Dooseovy rodiny, válečný veterán z Francie během první světové, si vyhlídne Michela a naváží se do něj. Taylorovu staršímu bratrovi, Dougovi, se nelíbí, že by se měli účastnit prohlídky Stars Hollow, když se tu většina z nich narodila, a na jeho plán se mu kromě hokeje vykašle a ostatní následují jeho příkladu. V tom všem zmatku přijde za Lorelai Emily a domluví se s ní na konání příštího oběda Dcer americké revoluce v hotelu. Lorelai správně vytuší, že jen kvůli tomu se za ní nestavila. Trix vykázala Emily z domu, aby jej mohla připravit na setkání se svými přítelkyněmi. Přikázala jí, aby koupila květiny a sehnala diaprojektor na prohlížení nějakých obrázků. Emily je z ní zoufalá a ani Lorelai nepustí ke slovu. Další věc, co jí vadí, je, že když se už Richard konečně vrátil po týdnech domů, Trix si žádá veškerou jeho pozornost. Lorelai ji musí utěšovat. Taky navrhne, že jí ten diaprojektor půjčí.
U Kimů se kapela připravuje na setkání věřících. Zatímco jde paní Kimová otevřít dveře, Zach s Brianem hodnotí její nekompromisní chování. Nově příchozí je mladý Chui. Přinesl Lane květiny a paní Kimová je před odchodem na rande vyfotí (pro vnoučata).
Lorelai volá z hotelu domů, aby si vyzvedla vzkazy, avšak ihned to zvedne Rory, která čeká na Jessův telefonát. Lorelai už to nemůže vidět a přikáže jí, aby šla ven a netrávila sobotní večer tím, že bude čekat, až se uráčí zavolat. Přesvědčí ji, aby šla s Lane a Chui na hokej.
Emily se vrací domů a její ruce jsou plné věcí, které po ní tchýně chtěla. Dojde do haly, kde uvidí Trix, jak se líbá s mužem v teplácích. Zase tiše vycouvá z domu a jen stěží věří tomu, co viděla.
V hale začíná zápas. Slečna Patty a Babette stojí uprostřed kluziště a zpívají národní hymnu. Rory vyhledá Lane a je připravena na svůj první hokejový zážitek. Lane se ptá, jestli je vše v pořádku, když je teď tu a ne s Jessem. Zatímco si povídají, mladý Chui vytrvale telefonuje se svojí láskou. Dle Laniných slov Karen zřejmě potřebuje ujistit, že je jejich rande předstírané, ne jako Dave. Hra začne a Kirk ji komentuje a hned zkraje si fatálně splete časové úseky hry - třetinu s polovinou. Jeho komentování se odvíjí v podobném duchu.
U Kimů chlapci dozpívají píseň a paní Kimová jim dá patnáct minut na odpočinek. Dave jde ven, zkontroluje si hodinky a rozběhne se ulicí.
Ujišťování Karen po telefonu se musí ujmout i samotná Lane. Rory a Lane narazí na blonďatou dívku Lindsay, která se vůči nim chová až podezřele podivně a když odejde, Rory se dohaduje, jestli jí něco neudělala. Možná jí vadí, že byly na Starshollowské střední kamarádkami a po svém odchodu na Chilton se s ní už moc nevídala. Vtom přiběhne Dave, celý udýchaný. Zdrží se jen krátce a už zase pádí dva kilometry zpátky, aby nepřetáhl pauzu. Jeho čin je jasným důkazem žárlivosti a Lane je z toho celá šťastná.
Lorelai otevře Jessovi, který klepe na dveře jejího domu. Ptá se na Rory a Lorelai se do něj ohledně jeho přístupu k Rory právem naváží. Nakonec ho odkáže na zapás. Jess odchází a Lorelai si povzdychne, že vedle něj je i Brian Hutchins milý hoch.
Rory a Lane si přinášejí jídlo a mladý Chui je následuje, s telefonem u ucha. Holky uvidí Deana a Lindsay, jak se líbají a konečně chápou její chování.
O něco později, když Kirk stále ještě komentuje svým šíleným stylem, k němu přibruslí Dean a upozorní ho, že mu někteří chlapci chtějí utrhnout hlavu, jestli okamžitě neztichne. Kirk raději uposlechne. Lane má starost o Rory a co chvíli se jí ptá, jestli je v pořádku. Rory ji ujišťuje, že ano.
Lorelai se staví s diaprojektorem a jídelním servisem u rodičů. Otevře jí služebná a Lorelai se chce ihned vytratit. Emily ji však zaslechne a pozve ji dál. V obývacím pokoji si Trix a její tři přítelkyně právě prohlížejí diapozitivy Picassa. Emily je vůči Trixiným nespokojeným poznámkám podezřele odolná a jako narážku si pobrukuje píseň o lásce. Lorelai si s ní jde promluvit do kuchyně, kde jí Emily poví, že viděla Trix, jak se líbá s nějakým mužem ve fialových teplácích. Emily je nadšená, že má konečně něco, co může použít proti ní. Lorelai však oponuje, že něco takového přece nemůže použít před jejími nejlepšími přítelkyněmi a rodinou a Emily tyto důvody uzná. Vrátí se zpátky do obývacího pokoje, kde je kromě žen přítomen i Richard. Trix udělá další poznámku na adresu Emily a ta to nevydrží a vykřikne, že ji viděla, jak se líbá s mužem v teplácích.
Zápas skončil a diváci se zvedají ze svých míst. Starshollowské mužstvo prohrálo. Kirk to komentuje tím, že se snad uvidí za dalších čtyřicet let a vyjmenovává ty, kteří se toho určitě už nedožijí, jako třeba Taylor, Babette či slečna Patty. Jakmile se Rory rozloučí s Lane a mladým Chui, narazí na Deana a řeč se z hokeje stočí k Lindsay. Rory řekne, že si myslí, že je skvělá. Dean se na oplátku zeptá na Jesse, jak to s ním jde, a Rory zalže, že dobře. Když Dean odejde, Rory najde telefonní automat a volá do Lukova bistra, kde Jessovi nechává vzkaz, ve kterém si vylije všechnu svoji zlobu, ohledně jeho přístupu k ní, a že to bylo naposledy, co čekala jako blbec, až zavolá. Když dokončí hovor, jde ven, kde na ni čeká s autem Jess. Dovezl jí špunty do uší a sehnal pro ně nějaké lístky na dnešní večer. Omluví se za své zdržení - musel na ně stát ve frontě. Rory ho požádá, aby až se vrátí, vymazal záznamník, aniž by si ho poslechl, a nastoupí si do auta.
Trix leží v posteli s obkladem na hlavě. Emily jí přinese aspirin a omluví se jí za to, co dole řekla. Že neměla právo ji ponížit před Richardem a přítelkyněmi a že se jí ten pán zdál docela milý. Trix jí poví, proč se o něm nikdy dřív nezmínila - že byla vdaná jen jednou, za Richardova otce, a že nechtěla zneuctít jeho památku tím, že by se znovu provdala. Věří na manželství na celý život, ale i tak potřebovala po jeho smrti někoho, kdo by ji měl rád a ona zahnala svoji samotu. Teď se jejich vztah navždy změnil a ona je ponížena. Emily jemně oponuje, že i ona má zkušenosti s ponížením před lidmi, které miluje. Ale i tak se cítí hrozně, že jí způsobila bolest. Přeje si však, aby Trix vzala na vědomí, že ubližuje i ona jí.
Lorelai sedí s Richardem v obývacím pokoji a vede monolog o Emilyných pocitech v poslední době. Richardova kamenná tvář náhle roztaje a on se začne smát fialovým teplákům. Vtipkují na téma nového rozměru sloganu firmy Nike 'Just Do It' a nad tím, proč asi měl ten chlap na sobě zrovna tepláky. Emily scházející po schodech dolů je slyší. Projde kolem nich a řekne, že jde pro čaj. Lorelai a Richard předpokládají, že se s tchýní udobřila a teď si chtějí vypít šálek, ale když se Emily vrátí s podnosem, rozhořčeně praví, že Trix musela poslat dolů služebnou, aby jí řekla, jak má správně udělat čaj. Vše je zkrátka při starém.
Rory se vrátí domů a stručně se zmíní Lorelai o hokeji. Je vyčerpaná a Lorelain zážitek musí počkat do zítřka. Jde nahoru do svého pokoje, lehne si do postele a přemýšlí.

3.14

31. října 2008 v 17:12 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
3.14 Labutí píseň
Během večeře s Lorelai a Rory si Emily stěžuje na svoji tchýni. Lorelai je toho názoru, že by Trix potřebovala chlapa. Řeč se stočí na Roryin ukončený vztah s Deanem a započatý s Jessem. Emily chce, aby ho Rory příští pátek pozvala k ní na večeři, a když se její vnučka vykrucuje, Emily jí jemně vyhrožuje, že by se s ním jinak mohla setkat až na slavnosti maturantů, kde ale bude přítomen i Richard, Trix a spousta dalších lidí. A tak Rory nezbývá, než souhlasit s příštím pátkem.
Lorelai sedí spolu s Rory v kuchyni a snaží se vyznat v poznámkách, které si naškrábala na lístečky. Chtějí si na sebe udělat čas, ale následujícího dne to nepůjde - Lorelai má jít s Alexem na večeři a Rory chce většinu dne strávit ve společnosti Jesse a večer se učit - takže se domluví na neděli.
Rory a sedí s Jessem na lavičce a ukazuje mu knihu, kterou právě čte. Odmítne mu ji však půjčit, dokud ji sama nedočte. Poví mu o večeři u Emily, ale Jess odmítne jít. Rory použije všechny své zbraně a uplatí ho knížkou a polibkem. Rozloučí se a oba si jdou svou cestou. Rory však brzy odchytí slečna Patty a zatáhne ji do tanečního studia, kde je usazena vedle Deana. Jim a řadě dalších nešťastníků Patty zazpívá svoje "Připoutejte se, já jsem Patty". Kirk vše režíruje, ale když přednese návrh, který se nelíbí snad jen Patty, je degradován zpátky na osvětlovače (a z této funkce doprovodí vystoupení slečny Patty zcela nevhodnými světly stroboskopu). Když se Rory a Dean zadlouho dostanou z představení, prohodí pár slov a rozloučí se.
Rory sedí na gauči a studuje. Uslyší nějaký hluk, vstane, dojde ke dveřím, odkud zvuky vycházejí, otevře je... a vyruší Lorelai a Alexe, jak se líbají na verandě. Po trapné chvilce Alex odchází a Rory navrhuje domluvit se na signálu, aby se to už neopakovalo. Lorelai má novinku - domluvila se s Alexem, že pojedou příští víkend do New Yorku. Alex má čtyři lístky, tak pozvou i Sookie a Jacksona. Musela by ale odjet už v pátek a nechat ji tak s Jessem napospas Emily. Rory to nevadí. Vzápětí zazvoní telefon - volá Jess. Celé město je plné letáků o představení slečny Patty, která do své reklamy zahrnula i zmínku o Rory a Deanovi, jak si o tom povídají. Toho si Jess nemohl nevšimnout a žárlivě jí volá - a Rory ho opět uklidňuje.
Během svačiny v jejím domě se Lorelai prořekne před celou Laninou kapelou a udělá velký náznak ohledně vztahu Lane a Davea. Nakonec se jí však podaří Briana a Zacha zmást a ti dál nic netuší. Když ti dva odejdou, Lane a Dave mluví o velkolepém plánu, jak se vyhnout paní Kimové, že Lorelai málem vyrazí dech.
Lorelai přijde do Lukova bistra a začne s tím, že si musí koupit nějaké teplé oblečení, ve kterém by šla o víkendu na Manhattan. Luke jí udělá výčet jejího šatníku a přesvědčuje ji, že na žádné nákupy nemusí. Lorelai se ale nedá v otázce oblečení zlomit. Luke se nabídne, že jí půjčí skvělou knížku Procházky po New Yorku. Lorelai si pro ni jde nahoru, kde najde Rory a Jesse, líbající se na gauči. Nastává stejně trapná chvilka, jako nedávno u ní a Alexe, a Lorelai uznává, že si opravdu musí vymyslet signál. Vrátí se zpátky do bistra a řekne Lukovi, co viděla. Ten však není překvapen a přiznává, že je kontroluje každých deset minut. Pokaždé předstírá, že si pro něco jde a ukáže jí velkou krabici s tímto způsobem nastřádanými věcmi. Ona mu tak ušetřila jednu cestu. Lorelai odchází a ještě stačí prohodit poznámku, že jí v minulosti bohatě stačilo deset minut k tomu, aby stvořila Rory a ještě se oblékla a nalíčila. Luke okamžitě nechává práce a jde zkontrolovat mládež.
Lorelai se doma balí na výlet s Alexem a Rory jí dá pár tipů na oblečení. Lorelai je trochu nesvá, že nemá běžnou balící krizi a má sbaleno vše, co na cestu potřebuje. Rory jí sdělí svůj plán na dnešní den - škola, pak rovnou k babičce, odkud ji Jess poté odveze domů - a Lorelai se nelíbí právě ten poslední bod s Jessem. Bojí se, že by s ním chtěla zajít dál, než je pouhé líbání. Rory ji ujistí, že myslet na takové vůbec nemá čas a že nic provádět nebudou.
Emily a Rory sedí v obývacím pokoji a čekají na Jesse, který má zpoždění. Když konečně dorazí - uvízl v dopravní zácpě - má na oku monokl. Jess nechce Rory říct, jak se mu to stalo. Emily je po celou dobu milá. Zpoždění jakoby přehlédla a vyptává se ho jeho práci ve Wal-Martu. Rory však i během večeře chce vědět, jak si přivodil monokl a oba mladí se vzdálí do pracovny, aby si to vyříkali. Rory má za to, že se popral s Deanem a nechce jí říct pravdu. Hádají se a hádají, až se Jess sbalí a odejde pryč.
Muzikál Levittown právě skončil a Lorelai, Alex, Sookie a Jackson vycházejí z divadla. Shodnou se na tom, že to bylo otřesné a začnou si skládat vlastní muzikál. Sookie a Jackson se vzdálí a Lorelai chytá po telefonu, aby zavolala Rory. On jí však připomene slib, který jí musel v autě dát - zabránit jí volat Rory.
Rory spí v Emilyně domě. Vzbudí ji telefon. Volá Lorelai a ptá se, jak dopadla včerejší večeře. Když se dovídá, že ne moc dobře, Lorelai se zlobí na Emily. Rory ji ale ujišťuje, že se babička chovala skvěle, narozdíl od Jesse. Emily slyší, že je vzhůru a přijde ji pozvat na snídani. Rory předá telefon babičce a odejde dolů. Lorelai jí poděkuje za to, jak se včera chovala, ale Emily to ze sebe dostane až teď a vyčítá jí, že dovolí, aby její dcera chodila s takovým strašným hochem, který patří leda tak do vězení.
Dave, Zach a Brian jedou autem po ulici a zastaví na červenou. Kolem jde paní Kimová a samozřejmě si Davea všimne a ten má co dělat, aby vysvětlil společnost svých přátel. Praví, že někdy spolu hrávají křesťanské písně. Paní Kimová řekne, že ví, že je slušný hoch, a že ho proto musí varovat před Lane, která se do něho zamilovala. Paní Kimová odchází a nezasvěcení hoši jen zírají.
Rory se staví v obchodě a narazí na Deana. Poví mu o Jessově monoklu, ale Dean přísahá, že to nemá na svědomí.
Jess sejde ze svého pokoje do bistra a Luke si nemůže nevšimnout jeho nové ozdoby obličeje. Stejně jako všichni předpokládá, že se porval s Deanem. Jess to stále popírá, ale nechce říct, jak se mu to tedy přihodilo. Volá Rory a Jess se nechá od Luka zapřít. Jakmile Luke zavěsí, chytne Jesse za košili, dovlekne ho až do skladu a chce vysvětlení ohledně monoklu, jinak že ho nepustí. Jess tedy neochotně přizná, že ho napadla labuť, když se potloukal v Larsonově doku. Jdou zpátky do bistra a Jess sebere velkou naběračku a jde ven, aby se labuti pomstil.
Zakrátko už sedí oba dva ve člunu - kolem jen příroda - a číhají na labuť. Luke mu mezitím radí, že nemá smysl žárlit na Deana, natož se teď vyhýbat Rory. Jedna labuť si to zamíří k nim a bez úhony propluje kolem jejich loďky. Luke si dělá legraci z toho, jak hrozné je labuť stvoření a že se možná vrátí s dalšími labutěmi, aby byly v přesile.
Rory mluví s Lane v garáži, když dorazí zbytek kapely. Holky se dovídají o střetu s paní Kimovou. Zach a Brian se cítí dotčeni, že Dave a Lane cítili potřebu něco před nimi skrývat - to že je Dave křesťan a kdyby se to vědělo, nemohl by dělat rock. Ozve se klakson auta a Rory odejde za mámou, kterou Alex přivezl zpátky domů. Lorelai je úplně vyhladovělá, protože nic nejedla, aby mohla večeřet až s ní.
Rory jde po ulici se dvěma taškami plnými jídla po a Jess k ní přiběhne. Omluví se jí, že nebyl telefonem k zastižení a ona se mu pro změnu omluví za to, že ho podezírala, že se popral s Deanem. Když si udělají chvilku pravdy a Rory se ho zeptá, jak tedy k monoklu přišel, Jess jí odpoví, že hrál s kamarádem fotbal a že dostal ránu do oka. Políbí se na usmířenou.
Rory konečně dorazí domů, kde už Lorelai leží vyčerpaná na gauči. Při zmínce o jídle však rychle ožije. Rory se jí přizná, že to nebyla až tak pravda, když tvrdila, že na "to" nemá čas myslet a že i když se dosud nic nestalo, že o "tom" uvažuje. Slíbí jí, že jí to před "tím" oznámí. Začnou beze slov jíst a Lorelai ji rukou objeme kolem ramen a Rory učiní stejně.

3.13

31. října 2008 v 17:07 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
3.13 Milá Emily a Richarde
Lorelai sedí v domě svých rodičů a vede s nimi rozhovor. Konečně dorazí i Rory a přinese knížky, které měla sehnat. Jsou to průvodci pro cesty po Evropě. Emily a Richard si nejdříve myslí, že si z nich dělají legraci, když by chtěli cestovat po Evropě s batohem a bydlet v ubytovnách, ale Gilmorova děvčata to myslí vážně. Prarodiče navrhnou, že jim zaplatí pořádný výlet, ale to Lorelai odmítá.
Dean pomáhá při rekonstrukci starobylého bufet tím, že je po ruce, když chlapi něco potřebují. Narazí na slečnu Patty, jak okukuje svalnaté mládence při práci.
Jess najde v bistru Luka, jak čte knihu, aby se poučil o výběru romantické restaurace. Má vzít Nicole na večeři, a tak hledá vhodné místo.
O něco později je Dean vyslán k Lukovi, aby donesl stavařům jídlo. A v bistru jej samozřejmě neobsluhuje nikdo jiný než Jess. Nechybí ani slovní půtky. Dean má ale jako zákazník navrch.
Hotel Nezávislost se připravuje na Ridgemontův večírek. Prostory se zdobí a Sookie chystá pokrmy. Vše by probíhalo bez problémů, kdyby pan Ridgemont co chvíli nevolal, že si rozmyslel, v jakém duchu má večírek být. A tak všichni musí začínat svoji práci odznova. Nyní volá zase, že ruší golfové téma. Rory přijde za mámou do hotelu, že je pozvána na císařský řez Sherry Tinsdalové. Rory se rozhodne jít - chce vidět Georginu hned po narození - a Lorelai není proti. Pak si Lorelai vzpomene na Sookie a jde do kuchyně, kde šéfkuchařka zrovna zdobí dort ve tvaru golfového míče. Nestačí ji ani oslovit a Sookie už vyhazuje dort do odpadkového koše.
Lorelai a Rory se vrátí domů s krabicemi na oslavu v plyšáckém duchu. Tam najdou jinou krabici - je od Emily. Posílá jim kvalitní, ale dosti zastaralé průvodce po Evropě.
Lorelai v duchu vzpomíná na své mládí... Spolu s Christopherem přiběhnou do domu jejích rodičů. Nikdo tam není, ani služebná Sofia, kterou Emily nedávno vyhodila. Rozhodnou se pro malou soukromou oslavu ve dvou. Christopher se jí svěří, že nechce na vysokou a místo toho chce jet do Evropy (přesně v tom stylu, jak to v současnosti plánují Lorelai a Rory). A že chce, aby jela s ním. Lorelai se tato jeho změna plánů moc nelíbí, ale nechá se přemluvit.
Na Chiltonu se má konat další studentská rada. Paris dorazí s fotkami do ročenky. Rory se s ní chytne, protože na té fotce právě kýchá a dívá se jinam a Paris vybrala z devadesáti snímků právě tento. Vyruší je telefon - Rory volá Maureen, Sherryna kamarádka, ohledně změny plánů. Sherry bude nečekaně rodit o týden dřív a Rory souhlasí, že tam hned přijede.
Další Lorelaina vzpomínka... V obývacím pokoji je připraven fotograf, který má udělat Lorelain debutantský portrét. Čeká se jen na ni. Emily pro ni zajde nahoru a chce, aby si pospíšila. Lorelai má na sobě debutantské šaty, ale nedaří se jí zapnout zip. Popře, že by přibrala a Emily si chce stěžovat v krejčovství. Lorelai jí pravý důvod - těhotenství - neprozradí.
Lorelai přijde do Lukova bistra, ale po majiteli není ani stopa. Když se objeví, je oholený a vyparáděný a Lorelai se snaží zjistit příčinu. Ta se vyjeví hned, jak Nicole vejde do bistra.
Rory vyhledá v nemocnici Maureen a dovídá se, že tu bude se Sherry sama, protože Christopher se ještě neukázal, ostatní jsou v práci a i ona musí odejít. Sherryn stav je na hranicích histerie, ale je ráda, že bude u sebe mít alespoň Rory.
Lorelai přijde k Emily na večeři (Richard je na dva týdny mimo domov) a baví se o příchodu Christopherova dítěte na svět a o nové služebné, Leloni. Lorelai také vyzvídá, co její matka dělá po večerech, kdy už nemá co na práci. Televizi moc nesleduje a DVD přehrávač, na kterém by si mohla pouštět své oblíbené muzikály, nemá - prý jej nepotřebuje (neuměla by s ním zacházet).
Další Lorelaina vzpomínka... Emily a Richard jsou spolu s Christopherovými rodiči v obývacím pokoji a dohadují se o budoucnosti svých potomků, když je teď dítě na cestě. Rozhodne Richard - vezmou se a Christopher bude pracovat v jeho společnosti. Lorelai a Christopher mezitím sedí ukryti na schodišti a poslouchají je. Christopher narozdíl od Lorelai, která se těšila na cestování po Evropě a přespávání po lavičkách, souhlasí s Richardovým plánem.
Rory pomáhá Sherry obvolávat její klienty. Nejdřív obchod, potom zábava. Do pokoje vejde zdravotní sestra a ptá se, kdo bude se Sherry na porodním sále. Přítomna je jen Rory, takže je to na ní. Rory se omluví a vyjde na chodbu. Okamžitě volá mámě. Je zoufalá, že to nezvládne a chce, aby přijela. A tak se Lorelai Emily omluví a jede do nemocnice.
Další Lorelaina vzpomínka... Je natažená u televize, jí sendvič a oprašuje si drobky ze svého velkého břicha. Náhle ucítí bolest - dítě chce na svět. Zakrátko již sedí v čekárně v nemocnici a vyplňuje formulář. Sestřička jej převezme a ptá se, jestli je tu někdo s ní. Lorelai odpovídá, že ne. Pacienti a personál chodí sem a tam a ona tam sedí úplně sama.
Lorelai přiběhne do nemocnice a najde Rory, jak drží spoustu Sherryných papírů. Okopírovala je a ještě je má odfaxovat. Lorelai její práci přeruší a obě jdou do Sherryna nemocničního pokoje. Ta právě telefonuje. Lorelai jí sebere telefon a zavěsí. I přesto je Sherry ráda, že přišla. Lorelai a Rory si dají na chodbě kávu. Jestli Christopher nedorazí, půjde se Sherry na sál Lorelai. Ten se tam ale vzápětí přiřítí. Všichni tři jdou k Sherry, kterou právě odvážejí na sál. Christopher ji drží za ruku a doprovází.
Další vzpomínka... Mladou Lorelai odvážejí na sál, ale Christopher, otec jejího dítěte, tu není. Místo toho se ukáží její rodiče a Emily ji během kontrakcí hubuje kvůli stručnému vzkazu, který jim nechala, místo toho, aby se jimi nechala odvést do nemocnice. To Richard si stěžuje, že ho tlačí boty.
Luke a Nicole, oba ve veselé náladě, se vrátí do bistra. Jess chce jít na hodinu ven, ale Luke je proti, protože je už půl dvanácté. Luke se omluví Nicole a jde se synovcem ven, aby si to vyříkali. Když se vrátí, je po Lukovu.
Lorelai si čte v čekárně a Rory vedle ní spí. Přijde šťastný Christopher, že už je otcem, a jde se spolu s Lorelai podívat na dceru. Zastaví se u okna, z nějž jde vidět do místnosti s novorozeňaty. Christopher se nad drobečkem rozplývá a Lorelai mu gratuluje.
Další vzpomínka... Stejná situace, jen mnohem, mnohem dřív, kdy děťátkem byla Rory. Nad jejich dcerou se rozplývají oba a Christopher řekne, že by se měli vzít.
Lorelai a Christopher stále stojí u okna a Christopher navrhe, aby vzbudili Rory. Jde tak učinit a Lorelai tam dál stojí, vzpomíná na minulost a slzy má v očích.
Lorelai zazvoní u Emily a ta jí otevírá. Má s sebou krabici s DVD přehrávačem - dárek pro Emily. Kromě toho jí přinesla několik DVD s muzikály. Lorelai se nabídne, že jí přehrávač zapojí, ale to očividně nepůjde tak snadno. Emily nechápe, proč to pro ni dělá - proč jí donesla její milované filmy.
Další vzpomínka... Richard a Emily jsou oblečeni ve svátečním a volají na Lorelai. Ta se ale neozývá. Emily nachází její vzkaz (divák se nedovídá obsah, ale je jasné, že píše, že odchází z domu) a začne plakat.
Lorelai si čte manuál a bere přehrávač nahoru do ložnice, aby se jej pokusila zapojit. Zatímco Emily protestuje, ona ji ignoruje a zpívá výsek z muzikálu.
Poslední záběr je na fotku s Emily, Richardem a mladou Lorelai.

3.12

31. října 2008 v 17:06 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
3.12 Milovnice ryb
Lorelai slíbila kapele Lane, že mohou cvičit u nich v garáži. Spolu s Rory sesbírají svoji odvahu a vstoupí na toto zřídkakdy navtěvované místo. Bude tu třeba zapracovat, protože je úplně plná krabic s věcmi, které už dříve děvčata uklidila z půdy a které Lorelai "opomněla" nechat odvést na dobročinnou akci.
Luke se snaží věnovat své práci v bistru, ale hluk zvenčí se nedá ignorovat. Zanechá obsluhy a jde ven, kde právě stavaři provádějí rekonstrukci domu pro plánované starobylé bufet z přelomu století. Vyhledá Taylora a dohaduje se s ním, protože podle jejich domluvy měla rekonstrukce probíhat uvnitř a ne venku budovy. Taylor ho upozorní, že ještě nepodepsal smlouvu o pronájmu. Luke je ale zcela proti tomu, aby chodil za jeho právníkem.
Lane a ostatní členové skupiny si zvelebují Lorelainu garáž. Během prací si Dave vezme Lane stranou, ale aby to ostatní slyšeli, a mluví s ní o jejím hraní dost neuctivě. Rory se tomu diví, ale Lane jí vysvětlí, že jsou na takovémto podivném chování domluveni, aby ostatní z kapely neměli podezření ohledně jejich vztahu.
Lorelai je v Alexově "kafinci" a pomáhá mu vybrat nejvhodnější druhy kávy. Alex jí vypráví o svých malých dětech - Hillary a Jeffovi - kteří od rozvodu žijí s jejich mámou. Když přijde řeč na koníčky, Alex se zmíní, že jde v sobotu na ryby a zeptá se jí, jestli by nešla s ním. Nerozvážná Lorelai jeho pozvání přijímá.
Lane zastihne Rory na autobusové zastávce a nadšeně jí povídá, že nejspíš bude moci jít na ples. Promluvila si o tom se svojí matkou a slíbila, že jí doprovod schválí ona. Paní Kimová měla zrovna dobrou náladu, protože uzavřela dobrý obchod, a odpověděla jí na to, že "možná". Lane samozřejmě plánuje jít s Davem. Její matka ho prý má moc ráda. Má také hrát na svatbě, která se chystá o tomto víkendu. Žení se její bratranec James. Není příliš společenský, tak mu rodina sjednala svatbu s dívkou z jejich staré vlasti. Ta nemluví anglicky a ještě se s ním ani nesetkala. Během svého rozhovoru nakupují v obchodě, kde pracuje za pokladnou Kirk, nějaká líčidla.
V hotelu Lorelai povídá Sookie o Alexovi a o plánu na rybaření. Sookie se jí přizná, že i jí se povedlo něco podobného s Jacksonem a on si od jejich prvních schůzek myslí, že má ráda žáby a stále jí kupuje nějaké figurky s touto tématikou.
Na Chiltonu začíná další schůze studentské rady. Paris na ní obviní Rory, že porušila přísahu a spolčila se s několika školními frakcemi, aby oslabila působení rady. Chce, aby rezignovala na svoji funkci. Dohadují se při tom jako malé děti.
Do Lukova bistra přijde žena, která se představí jako Nicole Leahyová, Taylorova advokátka (přesněji řečeno jedna z mnoha). Jde za Lukem, aby s ním podepsala smlouvu o pronájmu. Už podle Lukova chování se mu tato žena líbí a Jess si všimne, že i ona jemu, a tak si ho po jejím odchodu dobírá a tlačí ho k tomu, aby ji někam pozval.
O něco později sedí Lorelai v bistru a ve tváři má znuděný výraz. Snaží se z Luka vytáhnout něco vtipného, ale marně. Ožije až s příchodem Rory. Ta jí z knihovny nese obsáhlé knihy o rybaření. Lorelai je začne číst, ale je to beznadějné. Luke si všimne, co studuje a jako zkušený rybář se nabídne, že ji následujícího dne naučí základy rybaření. Lorelai nezbývá, než souhlasit.
Rory a Paris jsou kvůli scéně během studentské rady předvolány k řediteli Charlestonovi. Nicméně, tam se jejich chování opakuje a ředitel je víc než pobouřen. Dle jeho slov je to hamba, když se vůdčí osobnosti rady takhle prezentují a vyhrožuje jim, že jestli se to nezmění, tak o nich napíše Harvardu nové osobní hodnocení. Když vyjdou z ředitelny, Rory se snaží o udobření, ale Paris je jako ledová královna.
Luke přijede k Lorelainu domu a vytáhne z auta pruty. Lorelai vyjde ven, oblečena do rybářského a připravena, že vyrazí k jezeru. Luke ale má jiné plány. Připravil na trávníku dětský bazén, do něhož přidá pár živých pstruhů. K těm Lorelai okamžitě přilne a dá jim jména. Luke ji učí technice rybaření a během toho rozmlouvají. Vytáhne z ní, proč se chce učit rybařit. Jak přijde řeč na Alexe, je to trochu trapná situace, a na Lukovi je znát, že Lorelai stále stále nepovažuje za pouhou kamarádku a že ho to zraňuje.
Je čtvrt na šest ráno, Rory sedí v polospánku za stolem a rozhodně nejásá, že je tak časně vzhůru. Lorelai je připravena jít na ryby. Alex přichází a nese jim kávu a koblihy. Lorelai mu představuje svoji dceru a jde napřed. Alex uhodne, že Lorelai nikdy dřív nerybařila a Rory mu to nepřímo potvrdí. Tušil to již dřív, tak rezervoval místo k obědu.
Je těsně před svatbou a u Kimů je přítomen už i Dave. V Lanině ložnici Rory upravuje nevěstě vlasy. Lane přijde, zabarikáduje dveře a místo starého make-upu použijí na nevěstu ten, co koupili. Během zkrášlování korejské dívky si povídají o Daveovi a také o Jessovi. Lane ho nemá moc ráda, ale přislíbí Rory, že mu dá ještě jednu šanci, aby změnil její mínění o něm. Paní Kimová se snaží otevřít dveře, a když se jí to podaří, je už make-up schovaný. Podívá se na nevěstu a zase odejde. Zatímco tam nevěsta dál sedí a nerozumí holkám ani slovo, ty na ní dál pracují a Lane Rory vypráví drsnou příhodu o jednom páru, co se tu také dřív vzal. Rovněž se jí zmiňuje, že je to na dlouhou dobu poslední svatba, protože všichni její bratranci, co na to mají věk, jsou již pod čepcem - James je poslední.
Luke se dívá z okna svého bistra a vidí Nicole, jak mluví s Taylorem. Jde za ní, a i když mu to chvíli trvá, nakonec se odhodlá a pozve na oběd, s čímž ona ráda souhlasí.
Svatba začíná a nevěsta s ženichem jsou oddáni. Když je po všem, paní Kim představí svojí dceři korejského chlapce, mladého Chui, kterého vybrala, aby s ní šel na ples (Dave je u toho rovněž). S tím, že je vše vyřízeno, odejde do kuchyně. Lane ji následuje a řekne jí, že chtěla jít s Davem. Paní Kimová ukončí jejich "konverzaci" slovy, že není Korejec. Lane jde zpět a jak cestou míjí Davea, řekne jen "Nejsi Korejec" a jde ve svém zoufalství dál.
Rory přijde domů a Lorelai ji zavolá k sobě do koupelny. Ve vaně plave ryba a Lorelai je z ní u vytržení. Ulovila ji a dala jí jméno Jayne Mansfieldová. Chce si ji nechat, i přesto že ještě nedořešila otázku koupání, když vanu okupuje ryba.

3.11

31. října 2008 v 17:06 | jana majerská |  Gilmorova děvčata epizody
3.11 Slavnostně přísahám
Lorelai a Rory se jako každý týden staví u Emily na večeři. Najdou ji, jak rozzlobeně telefonuje. Má na krku žalobu za neoprávněné propuštění od Gerty, služebné, kterou kdysi vyhodila kvůli tomu, že dělala při chůzi hluk. Lorelai si ji dobírá, že své služebné vyhazuje i kvůli úplným maličkostem, ale Emily se brání tím, že si může dovolit být na ně náročná, když jim tak bohatě platí.
Lorelai sedí v kuchyni hotelu Nezávislost a pozoruje Sookie a Jacksona, jak se hádají. Jackson jí totiž donesl místo kapusty hrachové úponky. Hádka, nehádka, skončí jako hrdličky. Michel vyhledá Lorelai kvůli novým pojistkám. Někdo bude muset provést příslušného inspektora po hotelu a tato práce zůstane na Michelovi, protože Lorelai a Sookie mají jít na jednodenní kurz o vedení hotelu.
Rory dojde do zasedací místnosti, kde už čeká Paris. Baví se o podrazu, který minule udělala Francie. Následky jejího kroku ale nebyly až tak hrozné, protože Paris usmlouvala cenu za pronájem Wadsworthského sídla na polovinu, takže budou moci koupit i dříve plánovaný teleskop. Paris moc Rory neposlouchá a myslí si, že víc než Francie ji trápí pan Hunter, o němž si myslí, že na ni žárlí. Dostaví se i ostatní členové studentské rady, včetně Huntera. Jednají o blížícím se Týdnu zdraví. Program je zařízen, jediné, co je třeba ještě dojednat, je umístění registračního stolu na odběr krve. Francie navrhuje jídelnu, ale Rory se rozhodne zahájit svůj první útok proti Francie a argumentuje, že při takovém množství lidí by tam bylo příliš velké nebezpečí požáru. Paris dá za pravdu Rory a porada pokračuje.
Lorelai přijde domů s doneseným jídlem, aby nenechala svoji dceru bez večeře. Na záznamníku má vzkaz od právníka své matky - chce po ní, aby učinila výpověď v Emilyn prospěch. Lorelai okamžitě vytáčí Emilyno číslo. Chce se z toho vyvléknout, nechce kvůli ní lhát, ale její matka to zahraje na loajalitu k rodině a Lorelai nakonec souhlasí.
Následujícího dne se Lorelai a Sookie účastní ve výukovém centru avizovaného kurzu. Lektoři nepovídají o ničem novém či zajímavém a tak se obě z přednášky vytratí. Na chodbě narazí na známého Sookie - Joea Mastoniho - který je tu ještě s jedním mužem jménem Alex. Ti plánují otevřít si spolu kavárnu. Sookie se s Joem neviděla celé roky a oba nadšeně vzpomínají na staré časy. Lorelai se s Alexem nezná, tak se o konverzaci alespoň pokoušejí. Sookie se od Joea dozvídá, že si Feldster otevřel v Hartfordu restauraci a plánují, že si ho vezmou na mušku.
Rory a Paris se chystají poobědvat ve školní jídelně, ale Paris samozřejmě není se stravou spokojená a jde vyjednávat k výdeji. Zatímco Rory sedí u stolu, přistane na jejím podnose papírová vlaštovka, kde stojí "Musíme se sejít. Napiš kdy a kde." Když tak Rory učiní, uslyší hluk a otočí se. Vtom jí někdo sebere vlaštovku a ona ani neví kdo. Paris se vrací s nepořízenou, navíc bez svého tácu. Rory jí dá svůj oběd.
Rory jde prázdnou garáží a rozhlíží se kolem. Objeví se Francie. K Roryinu překvapení po ní nechce nic jiného než příměří. Když se tedy domluví na složení zbraní, začne pronikavě houkat alarm auta, což odláká Roryinu pozornost od Francie a ta se vypaří.
Joe se staví v hotelu a zajde za Sookie do kuchyně. Přizná se, že je rád, že na sebe narazili, že člověk jen zřídkakdy dostane druhou šanci. Joe považuje jejich setkání za rande. Bezradná Sookie pospíchá do vestibulu za Lorelai a všechno jí řekne. Také se bojí, že se její chování k němu mohlo považovat za flirtování. Lorelai jí poradí jedinou možnou věc - aby mu pověděla, že je vdaná. Sookie se vrátí do kuchyně a přesně to mu řekne. Joe nevypadá zklamaně, cítí se jen trochu trapně. Dokonce navrhne, že mohou někam zajít i s Jacksonem.
Lorelai a Rory jdou zasněženým náměstím a Rory pomáhá mámě připravit si odpovědi na otázky, které mohou u výpovědi padnout. Ta to nebere moc vážně a jako vždy si dělá legraci. Před bistrem narazí na Luka, který jde k Doosemu pro jídlo, protože mu jeho zásoba došla, když Jess neobjednal další.
Paris jde na dámy a Francii ji následuje. Hraje si na neviňátko a ukáže Paris, co jí "někdo podstrčil" do skříňky. Jsou to fotky z garáží, na kterých je spolu s Rory. Zcela otočí pravdu a řekne jí, že ji Rory požádala, jestli by s ní mohla mluvit a pak konspirovala proti Paris - že prý se stará víc o svého přítele než o studentskou radu a že ona, Francie, se takového spiknutí nechce účastnit.
V tělocvičně probíhá hodina šermu. Rozzuřená Paris dorazí, právě když začne cvičení. Jejím partnerem je Rory. Nával vzteku dělá z Paris nebezpečného protihráče a Rory se snaží alespoň odrážet její výpady. Během toho jí Paris vyčítá, co jí namluvila Francie a také to, že rozhlásila, že má přítele. Roryiny argumenty nebere v potaz. Praví, že nemůže uvěřit, že ji doposud považovala za nejlepší přítelkyni.
Lorelai a Rory jdou na večeři k Emily. Té se do ruky dostala Lorelaina výpověď a podle toho vypadá i její nálada. Předčítá jim některé otázky a odpovědi a lze z nich snadno soudit, že jí Lorelai zrovna moc nepomohla.
Rory sedí u prázdného stolu ve školní jídelně. Paris přijde s holkami a s nimi si také sedne. Vlaštovka s nápisem "MALOMOCNÁ" přistane přímo před Rory. Ta ji odhodí a nasadí si sluchátka.
Jackson přijde domů, kde má přichystanou úžasnou večeři, k níž mu hraje jeho oblíbená skupina. Dá si dvě a dvě dohromady a osočí Sookie, že ho podvedla. Ona na to, že jen trochu - že nechtěně flirtovala - ale Jackson ji neposlouchá.
Rory jde spát a Lorelai má telefon. Je to Joeův společník, Alex Lesman. Sehnal si na ni číslo a teď ji zve na rande. Lorelai přijímá.